J 7 De os woedt op zijn laatsten tocht door de stad naar de fontein op de markt geleid, om voor het laatst zijn dorst te lesschen. dier wordt aan het braadspit geregen. Bijna 600 jaar geleden was pr in Barjols in Zuid- Frankrijk hongersnood. Toen alle voedsel gebruikt was en er reeds dagen lang het ergste gebrek heerschte, werd in de omgeving plotseling een zware os gevonden, die de redding werd voor de hongerende bevolking. Die gebeurtenis wordt nu nog altijd gevierd; het feest wordt niet zoozeer gevierd óm den os, die indertijd uitkomst bracht in den hongersnood, maar mét den os, die het voornaamste bestanddeel maar ook het slachtoffer van het feest is. De os wordt op den herdenkingsdag door de stad geleid; de geheele bevol king kijkt toe hoe het dier voor den laatsten keer hooi eet en op de markt voor het laatst drinkt. Daarna wordt de os snel en pijnloos geslacht, waarna het eigenlijke feest pas begint; het geslachte dier wordt schoongemaakt en op een wagen weer door de stad gevoerd. Dat wordt den volgenden dag herhaald, waarna het dier in zijn geheel aan een braadspit wordt gebraden. Dat is het hoogtepunt van het feest, dat echter dan nog een dag langer duurt, en meestal ook nog een nacht. f' Als het inmiddels ontstoken vuur flink genoeg brandt, wordt de stellage met den os er boven geschoven De slachter en de koks voeren rondedans uit om het feestgebraad Provengaalsche schóonen uit de omgeving van Barjols; uit alle dorpen in den omtrek gaat men naar Barjols om het feest mee te

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 23