CRISIS No. 39 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 1273 Wa Moei Jane d'r van zee: De Vlissingsche Oranaweerveree- niging vierde haar 10-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid kwamen de leden in feestvergadering bijeen, en werden zij vergast op een af beelding op het tooneel van de brandweer zooals ze vroeger was en zooals ze thans is. Bij deze vertooning werd een toepasselijke proloog uitgesproken. Crisis? Mensch, d'r is gin crisis, En malaise Bi je zot 1 'k E m'n verksje an de zolder, en m'n butter in de pot. 't Is zo erg nie azze schreeuwe, mae de menschen bin verwend En je zou we anders praete, a je den ouwen tied 'ekend. Errepels kus je dan kriege 's Merreges en 's 'aeves laet net je buuk vol, 'k za mae zwiege, anders wor ik nog vreed kwaed. Noe 'ei ieder nog te eten Stae de maegen soms nie stief, we, dan kom dat deur de wuven, die 'ange alles a_n d'r lief. Nie mi spaere, 't al verleve, in den goeien tied mot 't op Gooie ze mie 't geld, en e ze 't allegaere in d'r kop. Ik zeg ik wor mae wee zunig, spaere mo je mie fesoen Elk een hulden, en we komme an 't tekort van zeven miljoen, o mae 1 Wa Pier d'r van zee: Bij het afbreken van 'n oude af spanning te Zierikzee aan den voet van den ouden toren kwam de toren geheel vrij te liggen. Van deze situatie namen we 'n foto. Na den opbouw van 't reeds in aanbouw zijnde nieuwe com plex vervalt dit gezicht op den toren weer. Op het bal-masqué van de Vlis singsche tucnvereeniging. dat in het Concertgebouw werd gehou den, behaalde nevenstaand paar den lsten prijs. De Christelijke school te Grijps- kerke bestond op 17 Februari veertig jaar. - Foto van het bestuur der school. Moei die kan we lekker klesse, mae da klessen kos gin geld 't Is we makk'lijk zo te wezen a je 't nieuwe nie mi telt. Wulder bin een bitje anders, leven nie mi in een kot Wulder eische gin miljoenen, mae toch we een menschelot. Daevoe is 't voe ons we crisis, wulder van den nieuwen tied En zo 'open m'n op beter, wan zo raeke m' alles kwiet. Het schoolgebouw met de leerlingen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25