Bie ons op 't durp. No. 40 VRIJDAG 2 MAART 1934 De werkzaamheden op het land zijn beg> wordt kinderspel buiten. Belangstelling bij het overladen der goede ren van boot op tram te Walsoorden. Een tafereeltje in de hof te Meleskerke. Ja, das een gekke boel, da rao'k zegge. 'Oe a dat noe allemael zo 'ekommen is Mtnschenlieve, zwieg ter van Afijn, ik ver- gete 'eelemael om je te zeggen wat ter eigentlijk gaende is. Noe mo je wete, da t'r van de weke een grooten auto voe de deure stil 'ieuw. Ik zat in de keuken te praeten mie den ouwen Pier van 't Hoekje, das ok een boer 'ewist, maer uut den achtersten polder, en die bin noga vee ouwerwes. Ja, m'n praetten over den Konienk van België, wan da von ik noe toch zovee verschrikkelijk, zo'n jonge man toch nog, en dan zo maer alleenig en van zo'n rots valle, kiek das bar En 't mot een goeie vint 'ewist e, das vast, mae toen zee dien gekken Pier 'Oor is 'ier, buurman, daer ek allegaere niks mee te maeken. Ik zegge mae wa most die vint in de bergen die 'ei Onzen Lieven Heer onherbergzaem 'emaekt, en nie om op te klummen, da zeg ik. Ja maer. Pier, wat is dat noe voe een praetzee ik. Uust J zee 'um, ik zegge dat al die diengen voe niks deuge. Daer 'ei je dien meneer Visser mie z'p wuuf, die altied op dien berg klumt, je weet we, de monteneverst, of 'oe dat dieng 'eet, en die gaet dan mie z'n wuuf, ze most t'r eige schaeme, kiek, lae ze liever de kouses stoppe, da zeg ik. Ja, zee t'n, toen a 'k gin antwoord gaf, en wae dient dat noe allemael voe Wa kun ze dae noe bove doe Wat 'ei dat noe voe nut Je kunt t'r toch gin snoepwienkeltje behunnen Afijn, zovarre waeren me, toen a dien auto stil 'ieuw. Temet kwam de vrouwe de keuken in'estruund, en ze riep a van varre Pier, Pier, d'r 'ou een auto stille, trek j'n Zondagschen pak an, en jie. Pier (dat was tegen van 't Hoekje, en die kan ze toch a nie vele), jie 'eit 'ier noe a lank enog zitte klesse, je kom En Pier smaerden 'm, en ikke nae boven om m'n eige te ver- kleejen, en toen a'k wee benee kwam, zat t'r in de kaemer een deftige meneer, en die stieng op, en zee Ah, van 't Hof, ken je mien nie mi Ikke nie, zee ik, maer ik keek 'n nog is goed an, en ik riep Ik weet 'et net, jie bin Kees Kernuite Kees Kernuite van Smallendieke tot Reggerskinderen ver beterde 'um. Uh Wa zei je vroog ik, wan dae verschrok ik zo mae van. E noe, das een naem die a'k t'r bie 'ekocht e, zee Kees trots. Afijn, dae waere m'n stille van Wan die Kees, das de zeune van een errebeier, die 'ei magge leere van een meneer, en toen is t'n in den 'andel 'egae, en da gong goed, wan toen las ik laeter nog is in de krante, da t'n in de Kaemer van Koophandel was en zo, en noe zat t'n dan voe m'n mie drie naemen in plekke van een. Ja, menschen, zee Kees, ik bin noe we mooi an'edae, maer ik bin toch den eigesten 'ebleve, da mo je goed begriepe. Ik kan we seharen van een vuuf stuvers rooke, a'k dae noe is zin in e, mae kiek (en 'um 'aelden z'n dooze te voorschien) ik prume nog altied! Da za je toch anders we nie doe a je in de Kaemer bin, zee ik, wan ik was d'r a wee over'eene da t'n zukke mooie spullen an a. Be jaet, zee 'um, da doe 'k ok we is. Bel, bel, zee de vrouwe, en zovee Kraaievelde totja, tot wat bi jie n Smallendieke tot Reggerskinderen, zee Kees. Ja, i je nie dienke a dat groozig'eid van m'n is, 'oor, om zu an te nemen, mae jae, ik kreeg vee centen van die vint die a die 'eerlijk'eid a, en ie kust nie betaele, en toen e'k z'n naem maer 'ekocht, wan je mo begriepe, ik doe vee zaeken mie graeven en beronnen en zukken spul, en dan Kernuite, nee, da klienk noe niks Afijn, da begrepe m'n. Ja, zee Kees nae een stuitje, en wa'k je noe zegge wou, Pier, ik bin een bitje deur m'n geld 'eene. 't Is toch gin waer? riepe m'n allebei. Ja, 't is we waer, zee Kees. Ja, menschen, dat is wat, mae 't is toch nog zo vreed erg nie, 'oor, wan ik e nog altied meer dan julder, dat nie, maer ik e noe toch 'edocht om de zaeken an den kant te doe, en 'ier stille te komme weunen. Bel, bel, zeeje wulder. Ja, zee 'um, j'n 'arte trek toch altied wee nae j'n eige durp, is 't Das wa Ja, zee je koop?. Uh vroge wulder, i of de bliksen i julder 'uus van i den 'uzen Ons 'uus koope Me zatten stom van ontzettieng, da begriep je Nee, neent, riep de vrouwe, da kot dae gae'k nie uut, nooit En toch wi'k 'et koope, zee Kees wee, en ie zag t'r uut of t*n t doe zou ok. Afijn, kommende weke varderde groetenisse, PIER VAN 'T HOF De smid aan 't werk. De tumvereeniging ..Achilles" te Middelburg organiseerde een uitvoering in de concert- en gehoorzaal. Een der vele plastische standen, die veel bijval oogstten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25