DEN ZEEUWSCHEN TUINBOUW J No. 40 VRIJDAG 2 MAART 1934 1289 uW&oenteai Bloemen per - tösWfiajoM Dus daar zit de fout niet Neen, de fout zit bij het publiek, dat te veel verwend is. Het publiek wil over het algemeen geen goedkoope groenten, maar grijpt naar primeurs, waarvoor het grif hooge prijzen betaalt. Maar als een groente er in overvloed is, wil men deze niet meer. Nu koopt b.v. de tusschenhandel op de veiling bloemkool vogr 1 cent per stuk, en verkoopt deze voor 10 cent. Indien heel het kwantum verkocht werd, zou er van te groote winst sprake zijn, maar dit is niet het geval, daar de tusschenhandel zijn voorraad niet kwijt kan. En wat denkt u van de teeltbeperking, die voor het volgend jaar op het program staat Daarvan verwacht ik niet veel. Als de producenten b.v. maar de helft van hun grond mogen gebruiken, zullen zij dit deel met veel grootere intensiteit gaan bewerken, zoodat er toch weer meer aan de veiling zal komen. Het eenige is met erken ning der huidige moeilijkheden, toch energiek voort te gaan om goed en goedkoop te produceeren, besloot onze gastheer zijn interessant betoog. De laatste kistjes fruit komen aan. in de producenten van klein- fruit verkeeren, niet onderschat ten. Zooals gezegd, staat 't anders met het groot fruit. Vooral nu op het Amerikaansche fruit 'n heffing is gebracht van 4 cent per K.G., kan voor dit fruit, mits nog voortdurend naar betere kwaliteiten wordt ge streefd, in eigen land plaats worden gevonden. Hoe staat het met den steun De laatste twee jaar is tien millioen gulden beschikbaar ge steld. Dit in den vorm van toe slag p. K.G. geteelde producten. Hoewel dit de eenigste moge lijkheid is, om den steun te brengen, waar deze noodig was, is zij voor de cultuur als zoo danig niet gunstig. Want de leidende gedachte van den pro ducent wordt nu, zooveel mo gelijk aan de markt te brengen, om daardoor ook zooveel mo gelijk te trekken, en natuurlijk gaat dit ten koste van de kwa liteit. Deze wordt dan ook in derdaad minder. Dus voor het grootfruit be hoeft men niet pessimistisch te zijn Al zijn de pnancieele resultaten op de veiling zeer achteruitgegaan, toch blijft de belangstelling groeiend. Een snoeicursus (practische les) in den proeftuin van den Wilhelmina-polder. eigen land, en brengen de goede kwaliteiten altijd wei wat op. Maar anders is het met de kleinfruitteelt, welke immers van den export afhankelijk is... Om een voorbeeld te geven van het terugloopen der prijzen van deze producten diene, dat b.v. in 1919' de prijzen gemiddeld f40.per 100 K G. bedroegen, •en in bet afgeloopen jaar slechts.... f4.31! En de kleinfruitteelt is voor Zeeland ook van groot belang, wat b.v. kan blijken uit den veilingomzet van Goes, welke in 1928 voor klein fruit bedroeg f 377.534.98, en voor pit- en steenvruchten f409.195.78. In het afgeloopen jaar waren deze cijfers echter respectievelijk f 164.708.42 en f 402.707.04, waaruit de achteruitgang van de prijzen en omzet van het kleinfruit wel afdoende blijkt. Dit, terwijl de cultuur zich nog uitbreidde. Zoolang de internationale markt zich dan ook niet herstelt, is op dit punt weinig verbetering te ver wachten. Men mag dan ook de moeilijkheden, waar- Neen, indien men voortgaat met naar betere kwaliteiten te streven. En de glascultuur? Er zijn nu in Zeeland ongeveer 250 druivenkassen. De productie van 't af geloopen jaar is vrijwel opgebruikt, voor namelijk, omdat 't product steeds meer in eigen land wordt gebruikt. Maar de prijs is te laag, zoodat deze productie niet rendabel is. De concurrentie van het Westland is. hier van invloed en zorgt voor uitwisseling der prijzen. En groenten Zeeland teelt te weinig groenten voor eigen gebruik. Maar ook deze prijzen zijn te laag. Toch moet de consument genoeg voor groenten betalen, merken wij op. Ja, de tusschenhandel legt er veel op. Maar met dat al verdient deze niet veel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 9