Bie ons op 't durp IN DEN WILHELMINAPOLDER Tijdens de volksspelen. Stoeltje verwisselen. No. 41 VRIJDAG 9 MAART 1934 1337 Noe, man, doe je 't vroog t'n. En noe, bie is geld, zee ik. Neent, Pier, riep de vrouwe, je za toch 't dek onder je kop nie verkoope Ou jie je d'r buten, zee ik, wan 't is noe eenmael zo, da vrouwe mie de zaeken niks van doen e, en da mo nie ok. Nee, vraeg is geld, zee 'um. Neent, zee ik, ik doe 't glad nie ok, ku je begriepe, ik e 'ier tien jaer 'eweund, en ik kenne elk pleksje, en dan op j'n ouwen dag nog te gae v'ruzen Ik danke joe. 'Oor is 'ier, ik bieje je tienduzend gulden, zee 'um. M'n wisten nie wat a m'n 'oorden. Ik e t 'uus tien jaer eleje 'ekocht van Pier Knol, die a lank a dood is, voe vier duzend en toen e'k t'r nog we voe twi duzend an laete versjouwe, wan 't was in den dieren tied. En noe bin d'uzen glad niks waerd, da zie m'n genog bie verkoopegen. En noe tienduzend gulden. Ik keek is nae de vrouwe, en die zat stil in een 'oeksje te schreeuwen van ellendig'eid, wan die voelden noe toch ok we, da je 't nie kust ofsiae. Noe, doen of nie zee 'um. Doe riep ik, en m'n gawe mekaere een 'and en 't was voe mekaere. En 'um vort. En ik bleef mie de vrouwe, die nog alsmae schreeuwden. Ja, 'oor is 'ier, zee ik, 't is toch vee geld, da kust ik nie laete. Neentbrulde de vrouwe, dat weet ik ok we, mae 't gae m'n toch zo vee an m'n 'arte, da'k t'r uut mot. Pier, Pier, ik za nooit mi ergest anders kunne gewoon worre En mie de lesten schoonmaek zee je nog, da je wou a 't ouwe kot in mekander mieterde zee ik. Jadat wou ik toen ok, juulden ze. En noe, zee ik. Och,och, zee de vrouwe, en ze begon deur de kaemer te loopen. En j'a d'r altied zoovee op tegen, en de kassen slotc nooit, zee ik. Ja, zee 'eur. En j'a nooit gin genog waeter voe de waste Ja, zee 'eur. En da trapje nae de kelder, wae j'altied nae benejen stuukte Ja, zee 'eur. En da kot daer achter, waer a je nooit in wou komme voe de fatJa,n zee 'eur. En den 'of was te kleine, en 't was nie medern genog, en j'a gin waterleidieng, enne Ja, zee 'eur, das alemael waer. Pier, mae een mensch 'ou toch van z'n kind ok, al 'eit 't nog zovee gebreken. Das waer, zee ik, en ik bevede toch ok bie de gedachte, da m'n d'r uut moste Zovee lief en leed in al die jaeren, en wae zouwe m'n noe belende Da mos je maer ofwachte, en ik a nog niks in 't zicht. Zo zatte m'n dien aevend as twi ouwe mussen in de gote bie mekaere, en m'n zeeje niks, mae m'n dochte zovee te meer. En m'n e 's nachts nie vee 'eslaepe, das waer. Mae den aeren dag beguste m'n 't toch wat luchter op te ne men, en d'r over te praeten wat a m'n zouwe doe. Noe stieng toevallig dat 'uus leeg van Arjaen van Zujen, das midden op 't durp, en dat was we ies voe de vrouwe. Mae kiek, dae voel ik nie vee voe, wan 't is noe zo'n goekoopen tied, da je vee beter een nieuw 'uus kan bouwe. Da von Trei ok, en die riep a dan krieg ik een eige kaemer, ee nonkel En ik was zovee blieje azze op mien 'and was, da'k mae van ja schoddede en zo kost da kind mien wee een 'oop mie geld. Afijn. De vrouwe is vemiddag toch nae dat 'uus van Arjaen wiste kieke, wan je begriept, die loopt alle 'uzen of, goed of nie goed, en a weet ze van te voren, da 't toch niks is. Zo bin de wu- Maer ik gae kommende weke is nae stad mie een vint praete die goed kan bouwe. Wan noe 'k 't geld t'r voe e, mot 't een mooi 'uusje vjprre ok, een bitje medern, wan m'n worre a een dagje ouwer, en al die ouwe kotten daer 'ei je een achteranloop van wa bi-je-me. Afijn, je za d'r dan kommende weke we meer van 'oore. M'n e nog een 'alf jaer den tied, maer a je bouwe wil is dat zo lank nie, net nie. Dus d'r mo nog 'eel wat 'beure. Allee, tot kommende weke, de groetenisse van PIER VAN 'T HOF. Directeur Hanken bewondert de gecostumeerden, terwijl de jury oordeelt. In het dorp werden verschillende feesten georganiseerd. De optocht met muziek. De gecostumeerde korfbalclub. Directeur Hanken vierde zijn 40-jarig jubileum als directeur p T van den Wilhelminapolder. De jubilaris temidden van de feest commissie, die hem namens de burgerij 'n schilderij aanbood

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25