Over het jasje van neteldoek worden meerdere lagen speciaal daarvoor geprepareerd papier geplakt. Hoe vaak gebeurt het niet dat een japon die heelemaal niet bekoren kan, een waar succes wordt wanneer men er een ander kraagje op zet Het tegengestelde is echter niet minder waar en men kan er van verzekerd zijn dat een slecht gekozen kraagje of décolleté ten allen tijde zelfs het mooiste kleedje totaal zal bederven. Laten wij in deze dus Steeds met overleg te werk gaan en niet maar „raak kiezen" of iets nemen omdat't volgens de juffrouw in den winkel „hoogst modern" is. Meer dan welk mode-attribuut ook, moet de halsversiering in volmaakte overeenstemming met het type der draagster zijn. De eene vrouw zal het moeten zoeken bij de vierkante of laaguitgesneden V-vormige décolleté's, een tweede bij gedrapeerde of hoogopstaande hals versieringen, terwijl 'n derde 't hoofdzakelijk zal vinden bij den gewonen ronden hals, welke wel of niet wordt gegarneerd met een eenvoudig lingerie of Eton-kraagje, dat_de draagster 'n pittig en jeug dig aanzien geeft. Zelden 'zag men op het gebied van halsuitsnij dingen en -versieringen zulk een groote verschei denheid als op het oogenblik. Er is voor elk wat wils. Te veel om op te noemen zeer zeker te veel om te teekenen. Wij volstaan dan ook met een 14-tal schetsjes van versieringen die momenteel tot de meest courante behooren en onze lezeressen hopelijk zullen helpen en inspireeren bij het garneeren van het nieuwe voorjaarsjaponnetje. Fig. 1 laat 'n koketten strik zien van Schotsche zijde 2 toont een eenvoudig décolleté dat met een nikkeien knoop werd versierd; 3 brengt één van die moderne schuin gesloten japonnetjes in beeld, gegarneerd met een geplis- seerde ruche van hetzelfde materiaal. 4. In een zwart of donkerblauw getint namid dagjaponnetje zal een jabot van wit crêpe geor gette welke gedeeltelijk werd geïncrusteerd, stellig niet misstaan. 5. Op een sobere jongemeisjesjurk zal een groote kraag van wit piqué, waarboven een rood groen geruit zijden dasje, ongetwijfeld 'n vroolijke en origineele noot vormen. 6. Op 'n gekleede japon van donkere kleur is niets zoo flatteus als een geplooide ruche van wit organdie, die van achter tegen den hals opstaat. 7. Sjaaltje van bedrukt crêpe de chine waar van de uiteinden door een speciaal daarvoor aangebrachte „patte" gehaald worden. 8 toont een sierlijk kraagje met bijbehoorenden strik van zilverlamé. 9. Geplooide kraag van licht-blauw glanzend VRIJDAG 16 MAAR'L' 1934 Nadat het papier zich met de onder laag tot een stijve, harde massa heeft vereenigd, wordt het „afgietsel open geknipt en het levende model heeft haar taak volbracht. De opengeknipte naad wordt weer zorgvuldig dichtgeplakt. Iedere leerlinge kan nu, op een ge trouwe weergave van de eigen figuur, de maat nemen, passen en ontwerpen. N. Japonnen passen op moderne wijze In de groote mode-vakschool in München heeft men iets uitgevonden, waardoor 't tijdroovende passen van japonnen voortaan zal kunnen wor den vermeden. Om de techniek van het maat-nemen en het passen van japonnen te leeren had men er tot dus ver, zooals elders, houten figuren, vervaardigd naar 'n vrijwel volmaakte vrouwenfiguur. Nu is het, helaas, 'n feit dat zulk een lichamelijke volmaakt heid slechts aan weinig vrouwen is ten deel geval len. Och ja, we hebben het allemaal waarschijnlijk al wel ondervonden hoe v^eel mooier het een of andere model leek toen we het op 'n etalagepop zagen dan toen we het zelf droegen Nu is er dan iets op gevonden, waardoor men een papieren „afgietsel" kan krijgen van het eigen figuur. De leerlingen van bovengenoemde school hebben ieder zoo'n „afgietsel" van haar figuur, waarop ze voor de eigen japonnen, die ze zelf ma ken, de maat kunnen nemen en waarop die japon nen, in plaats van op het eigen lichaam, gepast kunnen worden. De „afgietsels" worden op de volgende wijze ver vaardigd: Eerst wordt, uit kaasdoek of neteldoek, 'n nauwsluitend jasje gemaakt. Op het lichaam van het model plakt men daarover heen meerdere lagen van een speciaal daarvoor geprepareerd ge gomd papier, dat in zeer korten tijd opstijft tot een stevige kartonachtige massa. Zoodra het papier met de neteldoek-onderlaag in een stijf geheel is veranderd, wordt het „afgietsel" met 'n schaar open geknipt en het levende model heeft haar taak volbracht. Haar plaatsvervangster wordt weer zorgvuldig dicht geplakt en ze zal geen tijd meer behoeven te verliezen om zich de maat te laten nemen of om japonnen te passen. Dat zulk een „afgietsel" van het eigen lichaam ook van buitengewoon groot nut is voor de dames die gewoon zijn zelf haar kleeren te naaien, behoeft wel geen betoog. Men heeft niemands hulp meer noodig bij het maatnemen of bij het passen en men kan, rustig en kalm, het effect waarnemen van 't een of andere model op de eigen figuur. C. J. M. satijn, van achter op knoopjes van hetzelfde mate riaal sluitend. 10 laat een grooten strik van panterstof zien die door een „patte" van dezelfde stof als de japon in het midden bijeen gehouden wordt. 11. Flatteus kraagje van wit zijden ottoman, gegarneerd met een geplisseerde ruche en een lang werpige fantasiespeld. 12. Getuigende van originaliteit is de jabot oplossing welke dit japonnetje van donkerblauwe zijde siert. 13. Sober doch daarom niet minder aantrek kelijk is het befje van wit piqué met strikeje van dezelfde stof. 14. Gekruiste das, welke door middel van twee bijpassende knoopen op de japon wordt bevestigd en zoowel van imitatie-bont als eenig ander mate riaal vervaardigd kan worden. MARGUERITE.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 19