No. 42 De centrale werkverschaffing op Walcheren waar voor den polder Walcheren menschen aan het werk ztjn gesteld uit Vlissingen, Middelburg, Souburg, enz. 't Is momen teel een der grootste objecten in onze provincie. Met graven van een watergang. ting in en zocht men zelt naar geschikte ob jecten. De gang van zaken is thans zoo wanneer de gemeente een of meer objecten heeft uitgekozen, gaat het door den gemeenteraad bekrachtigde voorstel naar de inspectie. Daar wordt het van een advies voorzien, welk advies gegrond is op de vele gegevens, die de inspectie ter beschikking staan. Dit advies wordt dan doorgezonden naar Den Haag voor de eindbeslissing, die gewoonlijk na eenige weken valt. Indien die beslissing een toe stemming inhoudt, wordt tevens het percentage van de overheidssubsidie bepaald en de duur daarvan. Ook het uurloon wordt vastgesteld en wel naar den maatstaf van den plaatselijken loon- standaard. Zijn de objecten groot, zocals bijv. het geval was met den aanleg van het nieuwe sport terrein te Goes, dan is er een dagelijksch toezicht van een opzichter der Nederlandsche Heide- Maatschappij zijn de werken kleiner, dan is er een algeméén toezicht van deze instelling. Een voornaam beginsel bij de werkverschaffing in Zeeland is, dat er u>' rik gezin slechts één persoon, het hoofd of de kost winner, geplaatst wordt. Zijn er meer hoofden van gezinnen dan plaatsen bij de werkverschaffing, dan past men het roulee- ringssysteem toe. Enorm veel is er in Zeeland al in werkver schaffing ten algemeenen nutte gereed gekomen en momenteel vinden er daardoor weer honder den handen het begeerde werk. Van de ongeveer 5600 als werkloos ingeschre venen zijn er geregeld een 900 hoofden van ge zinnen of kostwinners aan den slag 1700 worden er op andere wijze gesteund. Een der voornaamste werkverschaffingen is die te Westkapelle. Aan het ontginningswerk op de ge- meente-vroonen arbeiden de laatste jaren dagelijks 125 tot 160 werkloozen. Het watergemaal, waarmee het overtollige water wordt afgevoerd. Toen de wereldcrisis in Nederland arriveerde, behoorde Zeeland niet tot de eerste provincies, die zij in vollen omvang aan deed. Dit lag natuurlijk niet aan haar isolement, maar aan het feit, dat Zeeland niet zooveel trefkans bood aan de malaise, die eerst en vooral op de industrie mik te. Alleen Vlissingen, Mid delburg en Terneuzen hadden fabrieken van veel beteekenis; de rest der provincie moest en moet het meer hebben van landbouw, vis- scherij, oesterteelt en kleinbedrijf. Die voordeelige uitzonderingstoestand duurde helaas niet lang. Nadat de land- en tuinbouw het slachtoffer van den economTschen nedergang waren geworden, werd de crisis ook voor Zeeland acuut de geesel der werkloosheid striemde ook ons gewest. Geruimen tijd heeft men de werkloozen voor namelijk met geld gesteund, doch toen hun getal steeds wies en het eind van de narigheid met in het zicht kwam, begrepen de meeste gemeente besturen, dat, wilde men niet 't gevaar van demora lisatie loopen, werkverschaffing geboden was; ook de arbeidersorganisaties propageerden het laatstgenoemde. Eerst gebeurde het te werk stellen los van elkaar. Later zocht men contact zoo herinneren we In de ondergrondsche ganger. Bruggenbouw. ons de instelling van een commissie tot werkverrui ming op de Bevelanden en de centralisatie werd volkomen toen de regeering, ruim drie jaar geleden, een werkverschaffingsinspectie voor Zeeland te Goes ves tigde, waarvan het hoofd ir. C. Stevens werd. Moest er in het begin op sommige gemeenten nog eenige aan drang worden uitgeoefend, later zag men algemeen de noodzaak der werkverschaf-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8