Bie ons op t durp Langs de wegen. De proef met het brandglas of de zon al sterk ge noeg is om een gat in z'n klomp te branden Eindelienge was dan de dag gekomme, da m'n nae stad zou we gae. Den lesten nacht in 't *uus a m'n gm van beije eigelijk 'eslaepe, wan kiek, zo ies gae je toch an j'n 'arte, a je zovee jaeren plezierig 'eweund 'eit. In de vroegte, 't was nog nie lichte, waere m'n a op de been, en m'n liepe zo'n bitje as een kip zonder kop deur 't 'uus, wae 't een rommel was van wa-bi-j-me. De vrouwe liep mae his en de were, en ze zee mae niks anders as bel, bel, net of ze 't noe pas begreep, da m'n d'r uut gonge, en voe goed. Afijn, gelokkig kwam de vruusauto a om zeven ure, en toen was t'r gin tied mi, om ergest over te dienken. De vrouwe wier wee liek as vroeger, en ze stieng as een gene- rael op de brugge, en ze gaf mae commandjes, en a die jongen (wan d'r was bie de ver'uzers ok zo'n vintje van een jaer of zeven- tiene) ergest an rochte wa nie nae d'r zin was, dan schreten ze, da d'n d'r vin most bluve, en dan most die ouwe vint mie die snorre 't doe. En sommigte diengen, zo as 't porcelein, dae mocht glad gin mensch ankomme. Afijn, 't kust t'r toch mie één keere in, en da viel mee. Mae toen d'auto wig wou rieje, zee de vrouwe ikke rie mee, ik gae we neffen de sjeffeur zitte. M'n keke een bitje aorig, en de sjeffeur zee 'oe meer vrouw volk, 'oe liever a 't m'n is, mae toen zee de vrouwe A jie mae gin verbeeldieng 'eit, da'k om joe meegae mie je lillijke snorre, ik doe 't alleenig voe de spullen, wan a ik t'r nie bie bin, gae julder mae rieje en rosse en rauze van jewelste, en dan kom alles in stikken en brokken an, o mae Ik von ik dat nog zo'n kwaed iedee nie, en ik zou dan mie de fies achterop komme, en Trei op de fies van de vrouwe, en Sjek die gong glad nie mee, wan die a nog zaeken, zee d'n, mae die wou z'n eige d'r netuurlijk mae van of maeke, da begriep je. Wulder op de fies, en m'n komme in stad bie 't 'uus, mae gin auto. Da's ok wat, zee ik, ze moste d'r toch a lank a weze Je mo begriepe, da wulder een korteren wig 'erejen adus kust 'et best weze, dazze onderwigt waere bluve steke. Afijn, wulder wachtten een kertier, en toen nog een, en toen een ure, mae toen waere m'n toch ong'rust. Weetje watzee ik tegen Trei, ik gae ik de stad is in, en is 'ore of a t'r niks 'ebeurd is, wan dat is gauw 'enog bekend, en bluuf jie dan 'ier, om z'op te wachten, azze nog komme. Afijn, da deje m'n. Ikke nae de mart, en dae spreek ik een vint an, die a d'r nog a fersoendelijk uutzag, en ik zegge Ee, meneer, weetje misschien of t'r biegeval een auto verongelukt is 'ier in de buurte Wa zee je vroeg de vint, en 't bleek dat t'n 'arstikkedoof was. Ik docht, ik za mae nae 't bero van de krante gae, wan dae wete ze noga is wat. En ik komme op de Zuudsiengel, wan daer is 't, en dae zie'k een oploop van menschen. Ik kieke is goed, en ik dienke is dat noe nie onzen auto, of vergis ik m'n eige noe Ik komme dichterbie, en jewel, 't is den eigesten auto, mie vee menschen, en 't lieken we, of alles op de straete staet, en ik zie pelisie, en ik 'oore boven alles uut de stemme van de vrouwe. Afijn, ik op een 'olletje d'r nae toe, en dae staet de vrouwe te schreeuwen tegen een vint, die glad rood ziet van kwaejeg'eid, en een plisie d'r bie, en een hoop volk, en de ver'uzers. Ik drienge d'r deur'eene, en ik vraege wat a d'r an d'and is. E Pier, roep de vrouwe, noe bi m'n an'ekomme, en is bienae alles a binnen, en noe kom 'ier die vint (en ze wiest op den kwajen) en zei dat dat 'uus van 'um is, en die 'ei Jalles wee op straet laete zette Menschenlieve, ik gong door den grond Vrouwe, zee ik, mensch, je bin glad verkeerd, dat is ons 'uus Is dat ons 'uus nie zee de vrouwe mie groote staeroogen. Bel neent, riep ik, wulder motte an de Oossiengel weze, en 't is 'ier de Zuudsiengel Daer 'ei je 't noe a, zee de vrouwe, en omdat de menschen begoste te lachen, zee ze ik e je altied we 'ezeid, dat 't in de stad niks 'edaen is Afijn, kommende weke varder De groetenisse van PIER VAN 'T HOF. No. 43 VRIJDAG 23 MAART 1934 De Christelijke zang- vereeniging Sursum Cordate Middelburg vierde onder groote be langstelling haar 10-jarig bestaan. Foto van de jubileerende vereeniging. De aankomst van de boot te Terneuzen is altijd een evenement. De wach tenden en aankomenden bij den aanlegsteiger. Bij de werkverschaffing te Nieuw- en Sint Joosland, waar een slijkkreek afgedamd wordt met 't oog op toekomstige grondwinning. Te Vlissingen werd aan sergeant-majoor J. Uitter- linde de zilveren medaille uitgereikt wegens 24-jarigen trouwen dienst. Het défilé der troepen na de uitreiking van de onder scheiding aan sergeant majoor Uitterlinde. Te Rilland Bath op 17 Maart j.l. door dr. Moree de eerste steen gelegd voor een wijk- gebouw van het Groene Kruis burgemeester Do- minicus en de gemeente raadsleden waren bij de plechtigheid aanwezig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25