■awwaai DE SCHAPEN VAN SYLT De schapenteelt,welke op onze Noordhollandsche en Friesche eilanden hekend is, voornamelijk wel op Texel, wordt eveneens beoefend op de eilanden langs de Noordzeekust van Duitschland en langs de Westkust van Denemarken. Zoo op Sylt, dat de laatste jaren ook als badplaats meer dere bekendheid kreeg. Een dag in het jaar worden de schapen van Sylt bijeen gedreven. Dan blijft er geen vrouw of kind thuis te Kampen of Ellenbogen, de voornaamste dorpen op het eiland. Allen beklimmen de duinen om de kudden te zien aankomen. De mannen zijn al vroeg in den morgen er op uitgetrokken. Zij vormen dwars over het eiland een groote keten, zoodat er geen schaap kan ontsnappen. Het opdrijven ge schiedt op verschillende manieren veelal zitten de drijvers te paard. De over de weiden verstrooide schapen weten wat hen te wachten staat zij dringen bijeen, zoodat heel het landschap over dekt wordt met een onafzien- baren troep van dommelende, wollige ruggen. Langzaam maar zeker worden de saamgedreven kudden dorpwaarts gevoerd. Bla tend krioelen de beesten door de wadden en laten in het zand over een lengte van enkele kilometers zich gesterkt hebben, begint het schapengrijpen. Gemakkelijk is het niet de beesten de baas te worden. Er is een aparte techniek voor noodig om een schaap te overmeesteren. Een stedeling zou er niet veel van terecht brengen. Zoo gauw er iemand nadert om een bepaald schaap vast te pakken, stuift de kudde naar links en rechts uit in de kooi. De beste manier om ontvluchten te beletten is het schaap tusschen de dijen te knellen Onrustig woelen de ollige ruggen De jongens van Sylt wachten de kudde in het dorp op en vormen een keten, waardoor geen schaap kan ontsnappen De dorpsjongens leeren al vroeg met schapen om te gaan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4