1 No. 14 VRij])AC 30 MAART 1934 1413 n van het journalisten-beroep Daniel Defoe, schrijver van Robinson Crusoe, was een der beroemdste Engelsche journalisten van zijn tijd. In 1703 werd hij te Londen aan den schandpaal ge steld, omdat hij een satyriek vlugschrift tegen de regeering had geschreven. Duellen tusscRen journalisten, of tusschen politici en journalisten, zijn er in ons land nooit geweest. In andere landen, o.a. in Frankrijk, kwamen zij veelvuldig voor. Hoe corrupt in sommige opzich ten de Fransche journalistiek ook zijn mag, men zal niet kunnen beweren, dat het den journalisten daar aan moed ontbreekt, om voor hun overtuiging te lijden en deze te verdedigen. Tot de bekendste slachtoffers van de reportage behoort zeker wel Jack Lingle, verslaggever van de Chicago Tribune, die zich bij de gangsters had weten in te dringen, en die zijn blad geregeld allerlei bijzonderheden berichtte over hetgeen men in de on derwereld op touw zette. Tot dat men er de lucht van kreeg wie deze nieuw tjes verschafte. JackLinglewerd door leden van zijn „eigen" bende vermoord Maar zulke dingen zijn hooge uitzon deringen. Er wordt van jour- nalistenzeerveel geëischt, maar deze eischen lig gen op het ter- Prins Pierre Napoleon Bonaparte ont ving 10 Januari 1890 den journalist Victor Noir met revolverschoten, omdat deze een beleedigend artikel over hem gepu bliceerd had. Voor de rechtbank verklaarde de prins, dat Noir hem een oorvijg had toegediend, waarop hij werd vrijgesproken. Camille Desmoulins, een der beroemdste pamflettisten uit de Fransche Revolutie, stierf op het schavot. Jack Lingle, de verslaggever van de Chicago Tri bune. die door gangsters werd vermoord Het kruis geeft de plaats aan waar bij den ingang van den onder grondschen spoorweg Jack Lingle werd neergeschoten. Hij wist te veel ban dietengeheimen. Leon Daudet, een der redacteuren van de „Action Frangaise", verdedigde in zijn blad de meening, dat de Parijsche politie schuld had aan den dood van zijn zoon Philippe. Hij moest deze vrijmoedigheid in de gevangenis boeten. rein des geestes. Zij moeten met belangstelling luisteren naar honderd maal verkondigde mee ningen zij moeten oudbakken mededeelingen „smakelijk" weten te makenzij behooren hun ongeduld te verbergen als zij oninteressanten lieden interviews moeten afnemenzij moeten met een half woord een heele intrigue begrijpen zij moeten van de laatste uitvindingen op de hoogte zijn en vooral, zij moeten hun be vindingen kunnen opschrijven. En dit alles ver- eischt vaak meer dapperheid en kennis, dan voor een kogel te trotseeren noodig is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5