Zecuwbch Jikuuti Bie ons op 't durp No. 45 VRIJDAG 6 APRIL 1934 De burgemeester van s-Gravenpolder heeft officieel afscheid genomen in een laatste raadszittting. De burgemeester poseert temidden der raadsleden. Karrenkerkhof te Middelburg. WUllllW. 1 mmfprufiftimESflM Voe a'k varder vertelle van 't nieuwe aere diengen, die d'andacht vraege, liek altied zegge. Je begriept, noe a m'n in stad weune, worre m'n bienae eiken aeven 'ier of daer op 't durp verzocht. Je begriep ok we, das nie vanwege de vrinschap, maer alleenig omdat de menschen niesgierig bin, 'oe a je 't noe in stad 'eit. Al die zogenaemde vrinschap, da ken ik a zovee jaeren, dae kriege ze mien nie mi mee. Dus ik bluuf thuuswachte, mae de vrouwe gae bienae eiken aeven mie de busse of op de fies nae gelank van 't weer, nae 't durp. En azze dan thuus komt, en m'n legge een stuitje op bedde, en ik bin net zo'n bitje in slaep 'erocht, dan roep ze Pier, luuster is, die meid van Jan van Mina.en dan komt t'r een ver'ael zonder kop of gat van wa-bi-je-me. 'ier, de nacht is om te slaepen, vertel in merrege bin 'k 'et glad wee vergete. r, mae ze kan zo mae d'r mond nie een wuuf. Ik lag nog nie op m'n rik, of ze begon Pier, luuster je, of luuster je nie En dan zeg ik „Oor dat noe merrege maer i Nee 'oor, zei ze dan, w Das netuurlijk gin wa dicht 'ouwe, da kan gin En vannacht a je 't wee Op 't durp zeje ze Ik gin antwoord. Pier, slaep je? Op 't durp vertelden ze. luuster je i EEEE Vertel dat merrege mae, ik gae slaepe, zee ik. Nee, noe mo j'ore, 't is toch eenvoudig verschrikkelijk. Ze prembeer op die meniere m'n wakker te kriege, en dan vertel ze Pier Janse, je weet we, die meid van z'n, dien jongsten, die loopt mie een vint die a gescheijen is. Zo, zee ik, en wa zou dat. En noe, wa zou dat, da zou niks, zou ik zo zegge, mae de fer- mielje, die is t'r tegen. En die vint, die a gescheijen is, die werk bie z'n zeun de messelaer. En die 'ei wee een compejon. En noe was t'r van de weke een aevend 'ewist van 't meziek, en toen wou dien vint dat meisse naer 'uus brienge, mae die 'ei noe nog een zuster, en die stieng buten te wachten, en die wou d'r meesnokke, en die begon op te spelen, mae die vint zee: perdon, juffrou, mie joe e'k niks te maeken, en toen kwam den ouwen d'r ok a bie, en toen zee die vint wat 'ei jie eigelijk tegen m'n En toen zee dien ouwen niks, mae j'ei een kind. Afijn, daer 'eit 't eele durp om 'elache. Mae den aeren dag kwam de zeune bie z'n compejon, en die zee asdat t'n die knecht wou ontslae, daevoe. Bi je noe zot riep ik, en ik was ineens klaer wakker, da ontneem je een mensch z'n stik brood toch nie voe Bie ons^p 't durp we, zee de vrouwe, die 't ok nog a boog von. Ja, zee ik, zo zie je a wee, as een baes zelf knechje 'ewist is, deur iemand g'ollepe, dan diert 't gin 'alf jaer, of ie erachtieng op de knechs neer, en 'um vergeet wat a dikkels. Afijn, zukken d.engen vertel ze dan, en da gae zo tot diepe in de nacht. Ieder z'n smaek, maer ik slaepe liever, das waer. En noe zitte m'n in stad, en m'n kenne d'r bienae niemand, mae wil je we gloove, da'k blie bin, da'k is voe een stuitje van 't durp vort bin Al da kwaedgespreek, daer a'k den lesten tied noe toch zovee genog van, en anders doe ze nie bie ons op 't durp. En da zeit de vrouwe ok, mae ze kan toch mae nie laete, om nae 't durp toe te gae, en ik verdienke ze d'r van, dazze dae d'r schaai we in'aelt Ja, 't is een slechte gewente, en ik zie d'r 't nut ok nie van in, om altied over een aer te klessen. Kommende weke za'k je weer is wat moois vertellen. En noe gae'k slaepe, wan mie al die ver'aelen van de vrouwe kom ik elke nacht slaep te kort. Allee, tot kommende weke, PIER VAN 'T HOF. Voor het komende seizoen. Werkzaamheden aan het strand te Vlissingen waar de jeugd met het mooie weer en tijdens de Paaschvacantie alweer haar tenten heeft opgeslagen Te Axel werd op 23 Maart in tegenwoor digheid van luitenant-kolonel Werner, luite nant van Walton Meijer, de gemeente besturen van Axel en omliggende plaatsen en verschillende ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie, de nieuwe marechaussée- kazerne ,,Luctor et Emergoofficieel in ge bruik genomen. Nieuw plantsoen in Vlissingen. Op het Van Nispenplein. een der mooie wijhen van Nieuw-Vlissingen. wordt thans een plantsoen aangelegd. Een kijkje op het werk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 27