Bie ons op 't durp waar- waaraan Noe is 't uut mie Eulallea. E'k gin gliek g'ad O mae 't Gong a een paer daegen nie goed. Die meid was een treiter, dat a'k a lange deur. Z' ieuw ons kepleet voe de gek. De vrouwe wou 't nie zie. Die was zo groozig, dazze Mevrouw 'enoemd wier, dazze nergest anders nae keek. Net of die meid dat meenden Ku-je-begriepe Noe mo je wete, d'r is an onze slaepkaemer zo'n balkonnetje, en neffen ons 'uus is ok een 'uus mie ok zo'n dienk. As Eulallea noe die kaemer an kant doet, stieng ze maer altied op da bal konnetje, mie die meid van neffen ons te fcraeten. En op een goeien dag was ik in 't schuurtje, en ze kuste m'n nie zie, en toen 'oorden ik dan is, wat a ze klaer maekten, en dat was nie vee moois, da beloof ik je Dat wuuf kom zo uut de mist, 'oorden ik Eulallea zegge, en z'ei zovee verstand as een 'oen Toen lachten ze allebeije, en die aere meid zee ies wat a'k nie kus verstae, en toen zee Eulallea wee Neent, die vint die ei mien zo'n bitje deur, dae mo'k mee oppasse Afijn, da gong zo deur, en da kan 'k noe nie allemaele ver- tellc. Ik zee niks. Ik docht d'r kom we een tied, da je d'r van Maer op een dag kom Eulallea tuus, en ze zei mie een uut' estreke gezicht Mevrouw, ik e een vriejer, en ik vinde 't nie fersoendelijk om mie een mansp rsoon op straete te loopen, dat 'oor nie zo ok, en mag 't 'n noe vanaeven nie is in de keuken komir.e De vrouwe was glad onder den indruk van zovee fersoendelijk- 'eid, wan, Pier, zee ze laeter tegen mien, zukke misjes vi-je nie Zo, zo. noe alla, zee ik, verruut dan mae En zo Jkwam Jan 's acves in de keuken. Ik gong m'n eige is anprcsenteere, en Jan kreeg en sehare, en Jan zee ok, dat t'n van zukken fersoendehjke fermielje was, da t'n 's aeves nie mie een misje op straete liep, wan dae kwam mae slechtig'eid van, kiek En toen a'k wi binnen zat, zee ik tegen de vrouwe Ik gloove toch, da dat misie nog zo kwaed nie en is. Dat e'k je ommes altied 'ezeid, zee de vrouwe, en d'r brei- priemen klesten tegen mekaere, dat 't iesselijk was om 't 'oren. Ik nam de krante, en een stuitje laeter keek ik is zo toevallig nae buten. Noe mo je wete, de keuken die is uutebouwd, zodat m'n vanuut d'uuskaemer 't licht kunnen zie deur 't raem. Noe, ik keek ik zo 'ezeid is nae buten, en ik docht ineens Verbeel ik m'n eige dat noe, of is t'r gin licht in de keuken Zeg, vrouwe, zee ik nae een stuitje, d'r is glad gin licht in de keuken, is Eulallea noe toch uut'cgae Bel neent, zee de vrouwe, lae'k is kieke, nee, d'r is glad gin licht, da kom noe toch nie te pas. Nee, zeg ik, da kom zeker nie, azze willen vrieje, dan motte ze de straete maer opgae. En ik stap op, en de gang in. Mae 'k bin d'r nog nie, en net an de keukendeur 'erocht, of d'r is wi wel licht. E'k 'et m'n eige noe toch verbeeld docht ik, en afijn, omda'k noe eenmaele in de keuken was, most ik voe m'n fersoen wa doe, en ik gaf Jan wee een sehare, en die zee dank je wel, en stak t'n onder z'n pette. Ikke wee nae de kaemer, en tegen de vrouwe verteld, en ik keek nae buten, en d'r was licht in de keuken, mae onderwijl da'k keek, zag ik ineens dat 't vrentig uutgieng. Ik stieng op, en ik was kwaed. Ik vliege nae de keuken, en ik bin nog net op tied om d'r getuige van te wezen, dat Eulallea op Jan z'n knieje zit. Zo zo, zit dae julder fersoen riep ik. D'r uut jie En ik wees nae Jan. Dan gae 'k mee gilden Eulallea, ik e toch a lank genog van dien dienst bie julder Dan allebeije d'r uut schreeuwde ik. En ze gonge. En toen a'k de deur opendee, en ze d'r uut schove, draaide Eulallea d'r eige op de stoepe nog is om, en zee Lilliken vulen boer, gae mae wee nae Peeland vrom, jie 'oort in de klei Ja, zee ik, voe de stad schien ik te vee fersoen 't e. Zo is Eulallea vertrokke, en je begriep we, dat ik van alles de schuld e. En vanaeven staet t'r wee een avvertentie in de krante, en noe zu m'n mae wee ofwachte, kommende weke 'oor je d'r Allee, de groetenisse PIER VAN 'T HOF. Winkelweek te Souburg. De winkeliersvereeniging te organiseerde in den loop van deze week een winkelweek aan Zaterdag 28 April eenige feestelijkheden werden v O. a. stond op het programma een reclame-optocht, ook door de muziek- en sportvereenigingen werd deelgenomen. De gymnastiekvereeniging in den optocht. rr,.., r Indianen te paard openen den stoet Tijdens de feestdagen werd ook 'n actie op touw gezet ter verbetering van den beken-\ den Ouden Vlissingschen weg, die door Souburg loopt en wegens den slechten toestand weinig meer wordt gebruikt. Twee wagens in den optocht toonen ons den huidigen toe stand en hoe men zich den weg denkt na verbetering, waarvoor ieder z'n penningske kon offeren. Onder Biervliet op den weg IJzendijke-Philippine was een auto in de sloot terecht gekomen en zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen er met den schrik en lichte verwondingen af. Een crisispraatje op de Middelburgsche markt Een mooie praalwagen in den stoet. Bakkersreclame met een reuzenkrakeling.? Landarbeid in den Wilhelminapolder, iets. dat wegens de crisis, zelfs in onze Zeeuwsche gewesten, steeds zeldzamer wordt. Waar vroeger in onze polders heele groepen arbeiders in dezen tijd aan het werk waren, ziet men tegenwoordig nog slechts sporadisch landarbeid verrichten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25