ONDER modernere waterleiding de Yere-Batanputten laten bestaan. Dit Yere-Batan-waterreservoir da teert nog uit het Byzantijnsche tijdperk en de jonge Turksche republiek houdt deze onderaard- sche nalatenschap uit een grootsch verleden in hooge eere. Uit zestig bronnen komt in het Yere- Batan-bekken het water te zamen. Het meer is 140 meter lang en 70 meter breed. Het dak van dezen enormen regenbak wordt gedragen door 336 zuilen. Deze zuilen zijn grootendeels afkomstig van chris telijke kerken, die verwoest werden bij inneming van Byzantium door Sultan Mahomed in 1453. In den volksmond heet Yere-Batan dan ook het „Verzonken Paleis", lederen dag levert dit reser voir het benoodigde water van een geheele stads wijk en steeds heeft er een nauwkeurig toezicht plaats op de zuiverheid van het water, dat door de bewoners met emmers naar boven wordt gehaald. Onze foto-serie werd gemaakt bij gelegenheid van een inspectievaart over deze onderaardsche wateren van Istanboel. De ingang toe het onderaardsche waterreservoir Een der schoonste zuilen uithet Yere-Batan-bekken. Ahmet Effendi, wiens taak het is geregeld het onderaardsche bouwwerk te controleerenom ge vaar van instorting te voorkomen. In een land als Turkije mogen al veel hervormingen zijn aan te bren gen en inderdaad is dit geschied 00g aan de bodemgesteldheid van zijn rijk kan Moestafa Kemal even min iets veranderen als de Lord Mayor van Londen aan de mistige dagen, waarmede zijn stad geregeld wordt In den grond, waarop Konstanti- nopel of, zooals de voormalige hoofd stad van het Oude Ottomaansche Rijk tegenwoordig heet, Istanboel rust, is geen of weinig water te winnen. Van daar, dat het probleem der waterver zorging voor een plaats van eenige honderdduizenden menschen een oor zaak is van voortdurende zorg voor het gemeentebestuur. Omdat 't water zoo schaarsch is heeft men naast een De stadswijk, waaronder het Yere-Batan-reservoir is gelegen. Een verzonken sprookjesslot.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4