Bie ons op 't durp 1624 VRIJDAG 11 MEI 1934 No. 30 Tiengeliengelienggong de belle, en zo gong t'n den 'eelen dag. D'r a wee een avvertensie in de krante 'estae voe een misje, en noe kwamme ze bie bossen, je wier d'r kepleet duzelig van. De vrouwe die mag dat we. Mae ja, z'ei noe leergeld 'egee, en ze za noe nie mi zo lich- vaerdig mie zo'n misje behunne. Gae nie over een nacht ies, e'k 'erope, en da von 'eur ok. Noe zit ik achter de schuufdeuren, en a t'r een komt, dan luuster ik mee, nie uut niesgierig'eid, da begriep je, mae ik wil wete wat azze klesse, wan de vrouwe, das ok zo'n oarigen. En kiek, dan mo'k toch lache, zo noe en dan, wan 't is altied 't zelfde. Oe 'eet je vraeg de vrouwe dan, en dan komt t'r Keetje, Mina, Plone, Piete, Kernelia, Jewanna, en zo deur. Bi je een fersoendelijk misje vraeg de vrouwe dan, en dan krie je 'eel da ver'ael van Eulallea in de keuken, en al de misjes tegen die azze 't vertelt, zegge dan allegaere Noe, mae zo ies, da zou ik nooit doe, 'oor, dae ku je vast en vrentig van op an Goed, 't was zowat op de middag, en 't 'ieuw maer an. De vrouwe a glad gin tied om 't eten, en ze was glad op van de zenuwen, en ze riep mae Zei jie noe toch wat a'k doe mot, zei jie 't 'et noe toch Mae dan zee ik Jie mot er mee om gae, en ik docht a'k wa zegge, dan e'k 'et 'edae ok Dus zee ik niks. Mae toen m'n 's aeves bie de thee zatte, zee ze Noe e'k toch dien eesten maer 'enome, wan da lieken m'n 't beste, die kan van alles. Noe, zo, zee ik, en wa kan die dan E die kan bievoorbeld 'eele denee's koke, zee de vrouwe, en ze keek toch zo grozig of azze merrege de burgemeester op 't eten zou kriege. Dae e m'n 'ier anders toch noga gin last van, zee ik. Nee, mae ze kan 't toch zee de vrouwe, en ik 'aelden m'n schoeren op, en zee niks mi. Den volgenden dag kwam Kee. 't Was een flienke kedee, om zo te zien, een meid als een blad. Ze brocht een kasje mee, en een paer kisten, en dat mag ik we zie, wan das voe mien een be wies van degig'eid. En ze gong trek de keuken in, en dat was ok a een goed teken. Maer een ure of wat laeter kwam de vrouwe bie m'n en zag glad bleik. Wat is t'r vroog ik, wan 't leken we of ze wou gae jule, en daer e'k 'et glad nie op, en ze zee Noe bin 'k is bove wiste kieke, en noe zit d'r goed glad vergeve van de vuulte, wandluzen en zo Bi je noe glad riep ik, wan wandluzen, das erg, das bienae 't ergste. Ja, zee ze, noe dienk je dan is, da je 't goed 'eschoten 'eit, en dan krie je dat wee. En ze zuchtede. En ik zee Ze mo vort, d'r is niks aan te doen. En ikke nae de keuken, wan de vrouwe die dust nie, en ik zee Kee, 't spiet mien en de vrouwe we, mae je mo vort, wan je goed zit vergeve van de luzen. Mo'k vort vroog Kee mie groote staeroogen, mo'k vort voe die paer beesjes Dan a je is motte kieke in dat 'otel waer a'k 't lest 'ediend e, dan zou je is wat beleve. En ze zu je nie biete, vast nie Daer e'k 'et nie over, zee ik, maer ik kan je niet in m'n 'uus e. Noe, afijn oor, zee ze, dan gae 'k mae wee vort, a je mae betaelt. Noe ja, dat most ik we. Een diere weke, zuchtede ik tegen de vrouwe. Wees mae blie da je de vuulte kwiet bin, zee die. En ze zee ik za ik is gauw an dien aeren schrieve, Plone glo'k dazze 'eet. En toen zuchtede ik wee. En zo zie je de zeumer is in 't land, mae voe ons is 't nog glad gin blieje tied. Wie weet, wa m'n noe wee voe een meraekel op ons dek 'estierd kriege Afijn, da za den tied we leere. De groetenisse, PIER VAN 'T HOF Wielerwedstrijden te Zuiddorpe op Donderdag 3 Mei. Onder groote belangstelling werden te Zuiddorpe de jaarlijksche wegwedstrijden ver reden om den K. V. W.-beker. Een groep renners passeert het dorp. De eindstrijd. Weemaesde winnaarkrijgt bloemen. Lilliputters te Middelburg. Te Middelburg heeft een lilliputters-artistengroep haar tenten opgeslagen. Bij den paardenstal van het lilliputters-circus. kijkje in het dorp der dwergen. Voor het raadhuis. Een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24