No. 50 VRIJDAG 11 MEI 1934 1629 „U moest voorloopig maar bij meneer Grey blijven," zei hij. „Maar ik heb u later misschien nog noodig. Dan stuur ik wel even een boodschap." Met deze woorden trad hij opzij, om Stella Blaine te laten voorgaan naar buiten. Zij keek Victor aan met een eigenaardigen blik, een aarzelenden blik, maar zij mompelde slechts een woord van beleefdheid, toen zij de hut uit ging- Toen zij weg waren, bleef alleen de dokter met Victor en den gewonde in de hut achter. De dokter was met zijn instrumententasch bezig. Victor ging op een stoel zitten en keek zijn vriend Charlie peinzend in het gezicht. Hij wist, dat deze met hetzelfde probleem bezig was ais hijWie had de golfballen gestolen „Weet je, wat het eigenaardigste is?" zei hij na een poosje. „Ik heb het gevoel, dat het antwoord zoo eenvoudig is en zoo vlak bij ons ligt, dat we er glad overheen kijken." Charlie schudde zijn verbonden hoofd en mopperde „Daar schieten we niet veel. mee op." „N-nee, maar.... kijk eens." Victor zat naar den vloer te staren, met de handen tusschen de knieën. „Laten we nu eens kalm redeneeren. Ten eerste wie kon weten of vermoeden, dat de emeralden in onze hut waren „Dat zijn er niet veel, Vic." „Nee, niet veel. We hoeven maar tusschen een klein groepje menschen te kiezen, dus kan 't nooit zoo heel moeilijk zijn. Ten eerste jij en ik. Wij zijn al dadelijk uitgeschakeld. Dan Stella Blaine. Die is ook uitgeschakeld. Zij zat in de schrijfkamer, toen je dien klap kreeg. En bovendien, zijenfin, zij zou nooit „Nee," gaf Charlie droogjes toe. „Ik denk niet, dat zij.. Wie volgt er op het lijstje „De Cummings." „Die kun je wel doorhalen." „Weet je dat zeker?" „Natuurlijk," beweerde Charlie. „Ik had hun toch gezegd, dat ik hun de emeralden brengen zou? Waarom zouden ze iets probeeren te stelen, dat ik hun dadelijk zou geven? Nee, zij hadden geen reden.. En trouwens," ging hij na eenig nadenken voort, „ik ben bij hen vandaan regelrecht naar onze hut gegaan, en ik heb hard geloopen. Red zou geen tijd gehad hebben al wós er reden voor om hier binnen te komen en zich te verbergen, voor ik kwam. Nee,, de Cummings komen geen van beiden in aanmerking." Victor bleef even nadenken met saamgetrokken wenkbrauwen. „Nu," zei hij, „als we de Cummings ook uitschakelen, krijgen we dien meneer Caselli, den Sjeik. Die wist, dat de emeralden hier waren." Charlie fronste de wenkbrauwen. „Ja, die wist 't," gaf hij toe. „Maar voorzoover ik gezien heb, werkt hij met de Cummings samen. Als hij dubbel spel wou spelen en zelf de juweelen zien te krijgen, had hij 't al veel eerder kunnen doen op zijn dooie gemak, zonder er last mee te krijgen. Waarom zou hij wachten tot vannacht, nu iedereen wakker is? Nu de gelegenheid zoo slecht mogelijk is? Dat lijkt me niet aannemelijk." De dokter had zijn tasch allang gesloten, maar hij bleef dralen, om te luisteren naar deze uitwisseling van gedach ten. Nii bleef het een oogenblik stil maar dat bleek de kalmte vóór den storm te zijn. Want plotseling, onverwachts, sprong Victor Wright overeind. Zijn oogen gin gen wijd open, alsof hem een licht was opgegaan. „Groote hemel 1" riep hij op gedempten toon. „Dat we niet eerder aan hèm gedacht hebben 1" „Wie, Caselli?" vroeg Charlie. „Nee, meneer Mid- vale I" „Wiè „Midvale f De detec tive, die met Stella Blaine samenwerkt 1" Bij deze woorden ging Charlie Grey op zijn elleboog steunend zitten staren. De dokter keek niet minder verbaasd. Zij keken Victor aan, die een opgewonden wandeling door de hut begon, met oogen die straalden van het licht der inspiratie. Openlucht-schilderijenverkooping tusschen de wolkenkrabbers van Chicago. „Natuurlijk 1" fluisterde hij, evenzeer tot zichzelf als tot hen. „Hij is de eenige, dien we voorbijgezien hebben 1 En hij wist evenveel van de eme ralden als Stella hij vermoedde, evenals zij, dat ze hier in de kamer waren 1 Hij werkte net zoo hard om ze te krijgen als zij Zijn opwinding deelde zich snel aan de anderen mede. De dokter zette zijn tasch neer en keek benieuwd. Charlie begon met een vraag, maar Victor brak die af door plotseling te blijven stilstaan. De rol van detective was hem nog erg vreemd, en maakte hem blozend zenuwachtig. „Wacht eens 1" zei hij vlug. „Voor we met een overijlde aanklacht naar den kapitein gaan, moeten we eerst eens met meneer Midvale gaan spreken Hooren wat hij te zeggen heeftHoe denkt u er over, dokter Gaat u met me mee „Ja zeker „Mooi. Laten we dan maar meteen gaan.Je krijgt later alles te hooren, Charlie. Rust maar wat uit onderwijl." Onderweg naar de hut van Midvale voelde Victor zijn opwinding steeds toenemen. Zijn verdenking was een zaad, dat met verwonderlijke snelheid uitschoot. Vóór hij het zelf goed besefte, had hij honderd andere vermoedens in het hoofd die kwamen in hem op, groeiden, en kregen de kracht der over tuiging. Het begon te bonzen in zijn slapen en de schram, door den ring van Red Cummings veroorzaakt, begon te schrijnen. In het begin dacht hij nauwelijks om de wond, die de ring had nagelaten. Hij had niet het minste vermoeden, dat die schram hem zou helpen, om de oplossing van het moordgeheim te vinden. Die gedachte kwam pas in hem op, toen hij bijna bij de hut van Midvale was. Toen zij in hem oprees, greep hij den dokter bij den arm en deelde hem zijn inval mee. Toen Midvale zijn deur, nadat er geklopt was, opendeed, was hij geheel gekleed. Hij vergat door de verbazing zijn gewone gemoedelijkheid niet. „Zoo, heeren 1" zei hij. „Wat was er van uw dienst Victor besloot onmiddellijk stevig toe te slaan. „We komen eens praten over de golfballen." De heer Midvale schrok, en naar zijn gelaatsuitdrukking te oordeelen, was hij niet vrij van angst. „Golfballen zei hij. „Welke golfballen „Houd u maar niet onnoozel," snauwde de dokter. „U weet heel goed „Ik geloof niet," zei Midvale, met een poging om te glimlachen, „dat ik de heeren kan bijhouden. Ik verzeker u, dat ik niet 't flauwste idee heb, wat u bedoelt. Is er iets met golfballen Victor wisselde een vluggen, veelbeteekenenden blik met den dokter. Toen, met half toegeknepen oogen, keek hij Midvale weer aan. „Laat 't nu uit zijn," zei hij kalm. „U praat uzelf er hoe langer hoe dieper in, meneer Midvale. U moet weten, dat ik zooeven door het sleutelgat heb gekeken, terwijl de dokter aanklopte. U was aan 't probeeren een golfbal open te snijden, toen wij kwamen storen. En toen hebt u de heele doos in uw kooi onder de dekens gestopt 1" De heer Midvale kon niet aanstonds spreken. Hij deed een stap achteruit,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 29