4V I Visschers bevestigen aan hun netten gla kogels. Deze zijn ook geheel overwoekerd door allerlei kleine zeediertj Een detailop wand met kle cheeps- zeedieren bezet wanden der schepen zelf. Op welk een wijze dit „zeegespuis" voortwoekert wordt wel aange toond door het feit, dat de romp van een vuurschip in den tijd van 'n jaar met 15000 kilogram begroeid werd. Het is geen zeld zaamheid als men op een vier kanten meter van de boorden van 'n oceaanstoomer honderd twintigduizend schelpdiertjes aantreft. Of men dit euvel echter ooit geheel overwinnen zal noodzakelijke vereischte, zoowel voor de kleine kano als voor den oceaanstoomer. De enorme massa's van deze kleine levende wezens kunnen in weinige weken de vaarsnelheid der groote schepen soms met vijftien en meer procenten vermin deren. Van hoeveel invloed de aanwezigheid dezer schelpdieren kan zijn, moge blijken uit het volgende Aangenomen wordt door ter zake kundigen, dat de Russische vloot, die in 1904 den zeeslag bij Port- Arthur verloor tegen de Japansche, ernstig in haar bewegingen werd gehandicapt door 'n dikke laag van deze allerkleinste zeebewoners. De Russische slagsche pen die uit de Oostzee kwamen hadden een reis van meerdere maanden achter den rug, voor men slaags raakte, in welken tijd hun wanden met deze onge- wenschte buitenboord-gasten bezet werden. Geen won der, dat de moderne wetenschap alles in 't werk stelt om te trachten de schepen van dezen „huiduitslag" te bevrijden. Een te Cuxhafen gevestigd laborato rium houdt zich in hoofdzaak met dit probleem bezig en waarschijnlijk is het nog een kwestie van tijd vooraleer de techniek over de natuur heeft gezegevierd. Op verschillende plaatsen langs de Noordzeekust zijn groote planken, verschillend in kleur geverfd, in zee geplaatst. Gebleken is, dat bepaalde kleuren de schelp dieren afschrikken, terwijl ook verf vermengd met bepaalde giftsoorten een goede uitwerking heeft. Natuurlijk hebben de proeven ook plaats op de In het laboratori woeden de levens gewoonten der schelpdi nauwkeurig bestudeerd. Op verschillende plaatsen langs de Noordzeekust worden planken, met verfsoorten bestreken, in het water neergelaten om te constatee- welke uitwer king dit heeft op het vastzetten der schelpdit Een der millioenen krabben die uit den Stillen naar den Atlantischen Oceaan aan den wand van het schip zijn gekomen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5