surrogaat, maar'n levende werkelijkheid, voortgeko men uit een fantasie, welke nog geen rem mingen kent. De zucht naar travestie is zoo oud als de mensch- heid zelve. Ook in ons land leert dat de geschiedenis. Reeds in de Middel eeuwen trokken zangers en zangeressen in kleu rige kleedijen door het land, dansende en zingen de om een wagen, in den vorm van een schip, die blauwe scuut geheeten. De mysterie- en mira kelspelen, de latere leeke- Gebrandschilderd paneeltje van de poppenkast. den opbouw van het in nerlijk leven. Indien nu kinderen worden in beslag geno men door wat pasklaar naar voren wordt ge bracht, kan dit alleszins storend werken. De poppenkast ani meert tot zelfstandig denken en handelen. Zij kan de logica helpen ont wikkelen, en zij is in staat, bevruchtend te werken op het jonge initiatief. Als zoodanig 'n Het werk van deze kindervereeniging is zoo origineel, en verdient zoo de waardeering der ouderen, dat we gaarne daaraan een artikel wijden- De foto's laten wel duidelijk zien, hoe de Renes- sesche jeugd door het poppenkastwerk in beslag wordt genomen. Misschien beleven we nog eens een Bond van Zeeuwsche Poppenkastvereenigingen Dan zouden de oude landjuweelen kunnen herleven Ook zij, die voorbijkomt blijven even staan kijkt Na afloop van de voorstel ling krijgen allen een ver snapering. middel van niet te onder schatten paedagogische waarde. Het doet ons dan ook genoegen, dat te Renesse spontaan 'n poppenkast- vereeniging is ontstaan, die voorstellingen geeft, een krantje Iaat circu- leeren, kortom, geheel zelfstandig de banen van haar ontwikkeling bepaalt spélen, vergeestelijkt en ingepaald binnen door de aan- RnHHnfiHOlK gegeven treffen 1 alle door de travestie, ^l| welke overheerschend is. Wanneer nu speciaal de poppenkast in ons land haar intrede heeft gedaan, laat zich echter niet zeggen. Zeker is het wel, dat oorspronkelijk de poppenkast in het geheel niet uitsluitend voor kinderen was bedoeld. Integendeel, er is hier sprake van een algemeen volks vermaak, analoog aan het poesjeneilenspel, mede sterk verwant aan de 17e-eeuwsche en vroegere kluchten en kluyten, welke volle zalen wisten te trekken, en welker hoofdpersonen veelal sterk verwant zijn met de Jan Klaassen-figuren. Later is de poppenkast meer gedeclineerd W tot kindervermaak. En ook als zoodanig heeft zij offers raoeten m brengen aan den tijdgeest. Helaas. De film legt flk 1 in onzen tijd ook al beslag op kinderen, welke zelf een produceerende fantasie hebben, die van het grootste belang kan worden genoemd voor a.® Reproductie van de poppenkrant der Renessesche jeugd. Hoe het publiek reageert.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 9