Zeeumch Nieuws Zeeuwsche Omroep Bie ons op t durp No. 52 VRIJDAG 25 MEI 1934 Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw- schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in welken vorm ook, is geoorloofd. Men meldt ons uit Middelburg, dat B. en W. aan den raad hebben meegedeeld, dat zij besloten hebben om de automarkt op te heffen, daar er de laatste vijf maanden „telkens niemand met 'ai auto kwam". Wanneer er telkens iemand met geen auto was gekomen, had men de drukte misschien nog groot genoeg gevonden om de instelling te handhaven Men schrijft ons uit Waterlandkerkje, dat het bij het plaatselijk muziekgezelschap den laatsten tijd niet botert. Bestuur en directeur hebben den aftocht reeds geblazen. Het komt meer voor bij dergelijke korpsen, dat men moeite heeft om den juisten toon aan te slaan en de harmonie te hand haven. Op de voorjaarskermis te Hulst was het des Maandags zóó slapjes, dat toen de wafelbakker onder zijn oventje vuur maakte, de spuitgasten dit als 'n binnenbrandje opvatten en met blusch- materiaal uitrukten Omdat de leverancier van het laken voor het dekkleed der beide paarden van den eenen lijkwagen te Wolfaartsdijk in gebreke bleef, is de dorpsschoenmaker met de leverantie be last. Hoe goed is het dikwijls, wanneer een schoenmaker zich niet per se bij zijn leest houdt Te Domburg heeft een goochelaar, met instemming van het onderwijzend personeel, voor de schoolkinderen zijn kunsten vertoond. Vandaar de naam paedagoochelaar 1 In dezelfde plaats heeft een rukwind 33 groote broeibak ruiten van een tuinder vernield. Alles wat in hoogere regionen vertoeft, houdt zich momen teel bezig met de teeltbeperking Te Ierseke is bericht ontvangen, dat er naar Duitschlanö een groote partij oesters mocht worden verzonden. Omdat deze dieren zoo goed hun mond weten te houden, hebben de Nazi's tegen dien invoer niet de minste bezwaren De matroos van het zeeschip uit Vlissingen, die te Hans- weert gearresteerd was wegens inbraak in een chocolade kiosk op het sluisterrein, is naar Breda gedirigeerd. Zal vermoedelijk voor kwatta-soldaat opgeleid worden aan de militaire Academie Gezien de groote knoeierijen met de crisis-tarwe-wet in onze provincie hebben eenige dierenvrienden aan verschillende boeren en graanhandelaren verzocht, niet meer op de musschen te schieten, als die ook eens fraude met 'n graankorreltje plegen! Naast de wandel sport vereenigingen worden nu te Goes ook wielrennersgenootschappen opgericht. De afdeeling Volks gezondheid aldaar ziet met stijgende onrust dit alles aan. Ge middeld is er van de inwoners een van de vijf op den loop en de rest ziet ze rennen Hier is nu niets meer aanwezig dan de omroeper, waarom wij sluiten tot de volgende week, dames en heeren Waar vroeger de fraaie oude lindeboom stond op de Botermarkt fe Middelburg, is thans op het Plein in het plaveisel een pijl gelegd die de windstreken aangeeft. *t Is een attractie, maar het kan den vroegeren boom niet vervangen. De Hansweerter schooljeugd voerde***^ met groot succes Repelsteeltje op. Ziekte en dood, da bin verschrikkelijke diengen. Zo lank a je mae 'ezond bin, dan dienk je dae nie an, en stel je 't glad nie op pries, maer a je zelf of je naesten te kwaed 'eit, o mae. Ja, wan wat is je leven zonder 'ezond'eid Ommes niks. Noe mag ik nog blieje weze, wan ik bin altied vee 'ezond 'ewist, mae noe, de leste daegen krempeer ik van de tandpiene. Gae toch nae den tandedokter, roep de vrouwe, a'k 's nachs mae van oei, oei, oei, leg te doen, mae neent, dae bedanke ik je voe, die pienege je tot je blauw ziet. Mae mie dat al is 't een akelige boel, want 'oe lang kan dat nog dure Afijn, a'k noe wee is omendom m'n kieke, bin d'r nog erger diengen. Je mo wete. Klaasje Pute, die is van de weke 'esturreve. Ura wier van d' ermen g'ouwe, en 'um woonden zo maer al- leene. Ie a ok nog twi guus, mae die gavve glad niks om z'n, en waere d'r a in jaeren nie 'ewist. Maer 'oe gaet dat, toen Klaasje zieke wier, en vreed zieke, zo dat t'n dag en nacht op'epast wier, toen kwamme de guus we. Wan je mo begriepe dazze g'ooren a, da de ouwe man nog een kisje mie centen onder z'n a. Dust zulder d'r bie as 'oenders in 't graenpak'uus. Ze stienge d'r bie toen a t'n den lesten aesem uutblies, en de man was nog nie koud of ze graaiden mie d'r griepviengers a in de spinne en in 't kammenet, op jacht nae de centen. Mae de centen wazze d'r nie. En toen ze die nie vonde, keke ze vreed wandochtig nae de vrouwe, die vader op'past a, en ze dochte bie d'r eige Jie 'ei ze En toen de centen nie voe den dag kwamme, gienge ze dat uutroepe op 't durp, en dat was voe die vrouwe een groote schande, en die gieng netuurlijk nae de plisie, en die docht er 't ziene van. En jewel. Toen d'ouwe man, die a 'esturreve was, in de kiste 'eleid wier, vonde ze de centen in z'n bedde, in een kisje. Die twi zeunen waere d'r vanzelfs a wee bie, en ze vloge d'r op of as een boensoenk deur de broeinetels, mae noe was de vrouwe die as dief uut'emaekt was, d'r bie, en zo klein azze was, stieng ze voe de vinters, en schreeuwden D'r of bluve I Noe éérst nae den veldwachter. En da moest toen we. En de veldwachter kwam, en al dien tied zatte die vinters rond den taefel nae da kisje te loeren, en ze duste d'r toch nie ankomme. En de veldwachter a die twi a lank a in de smiezen, en die kwam langzaam in 'uus om ze te tergen, en toen dee t'n langzaam 't kisje open, en toen begust t'n langzaam te tellen. En 'um kwam mae tot vuufendertig gulden, wan een bankje van tiene 'ieuw t'n expres in z'n 'and om die kerels d'r zure 'ezichten te zie, en die waere zuur En toen a ze de centen 'ezie a, zee de veld wachter Ziezo, poppetje 'ezie en kasje dicht, de centen bin voe 't ermbestuur. En toen zatte die kerels mie open monden te kieken, mae ze duste niks te zeggen. En jie, vrouwe, zee de veldwachter, jie mag omdazze joe zo lillijk verdacht e, uut 't 'uus'ouwen uutzoeke wat a je anstaet. Zo was de straf. Mae 'oe kun de menschen toch zo weze, zou je toch zegge. Altied achteran geld, en niks gin eerbied voe den dood. J'n eigeste vader laete krepeere zonder d'r naer om te kieken, en t'n nog nie 'ekist is 't eele 'uus a overende krauwe om nae centen te zoeken. Kiek, a je zukke diengen leest, dan bin de menschen toch nie vee beterder as de dieren. Afijn, zwieg t'r van. Mie dat al is de tanpiene een bitje 'ezakt, en zummen 't beste d'r mae wee van 'ope. En zo maeke m'n d'r mae wee een end an, wan je kan toch nie eeuwig an de gank bluve, en zo zeg ik mae wee Tot kommende weke, PIER VAN 'T HOF. De VT. V. (Vlissingsche Turnvereeniging) vierde met de Pinksterdagen haar 35-jarig bestaan. Vrijdagavond 18 Mei werd door Vlissingen Vooruitaan het bestuur van V. T. V. een nieuw vaandel aangeboden. Foto van de be sturen van „Vlissingen Vooruiten van V. T. V na het aanbieden van het vaandel (links) Groote belangstelling heerschte er op het Bel- lamypark te Vlissingen, toen de V. T. V. arriveerde voor de plechtigheid van de vaandeluitreiking Belastingplaatje sleed. Bij een inspectie te Vlissingen zag 'n pindamannetje, die zoo gelukkig was per fiets met z'n ne gotie rond te Arunnen trekkenzich weer van zijn fiets beroofd door het missen van een belastingplaatje. Het geval trok heel wat belangstelling.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25