DE MITRAILLEUR MODEL '83 door ALiiXis Nic Ma witch mi 1690 VRIJDAG 25 MEI 1934 No. 52 3nóulinde. Het bekende Karbouwengat te Fort de Koek aan Sumatra's Westkust. - -V v itl M M-V MÊÊÊem Ik dacht dat je meer moed had, Boris," zei Iwan Petrowka ernstig. „Ik herken je niet meer. Ben jij de man die voor Obdorsk, Samarowsk en Tjoemen honderdmaal je leven waagde Ben je dan zoo bang voor een mitrailleur, dat je er een vriend voor in den steek laat Boris Leistikow schudde het hoofd. „Je vergist je, ik ben niet bang. Ik voel er alleen niets voor, om roekeloos een eind aan mijn leven te maken. Een poging om hiervandaan te ontvluchten staat zoo ongeveer gelijk met zelfmoord. Voor Obdorsk en Samarowsk had ik mijn leven over voor een goede zaak, voor de contra-revolutie. Evenmin als toen ben ik nu bang, maar ik verkies toch nog altijd een ellendig verblijf in de Alexandravesting boven den dood. Ik geef geen halven roebel meer voor je leven, als je bij je voornemen blijft." Petrowka lachte spottend. „O, dacht je soms dat ik morgenvroeg terug zal krabbelen Geen denken aan. Ik ben vastbesloten morgen vroeg, als de proviandboot naar den oever is, waag ik de kans." Leistikow schudde verdrietig het hoofd. „Het spijt me," zei hij zacht. „Wij hebben onder Wrangel en Denikin menig gevaar gedeeld en hier hebben we veertien jaar lang de ballingschap samen ge dragen. Ik heb nooit kunnen denken, dat onze wegen zich nog eens scheiden zouden." „Het staat aan je zelf om dat te voorkomen," viel Petrowka levendig uit. „Ga met me mee en waag iets voor je vrijheid. We hebben ons al veel te lang neergelegd bij de meening, dat een vlucht uit de vesting onmogelijk is. Maar den laatsten tijd ben ik daar anders over gaan denken. Een zwem tocht van een uur over het Baikalmeer is eigenlijk heelemaal zoo'n kunststuk niet." „Nee, maar je vergeet dat ding daar," antwoord de zijn vriend ernstig. Hij wees vluchtig naar het schietgat in den muur, waaruit dreigend de mon ding stak van een mitrailleur, die het geheele meer bestreek. Petrowka haalde de schouders op. „Elk schot hoeft niet raak te zijn," wierp hij onverschillig tegen. „En als je onder water zwemt en nu en dan boven komt, hebben ze weinig trefkans op je. Eenmaal aan de overzij, ben je vrij." „Jawel, maar zoo ver kom je niet. En ook al gelukt je dat, ben je nog verloren. Het is een krank zinnige dwaasheid, dat je zonder geld en zonder kennis van de Chineesche taal door Mongolië de kust kunt bereiken. Neem een raad van mij aan en geef je voornemen op." „Nee!" zei Petrowka geïrriteerd. „Ik waag de kans en als jij te laf bent, blijf je maar hier." Hij wendde zich plotseling om en slenterde weg. Leistikow keek hem met een donkeren blik na. Wat zijn vriend van plan was, grensde aan 't waan zinnige. Een ontvluchtingspoging uit de Alexandra vesting was onzinnig. Boven op den gepantserden koepel stond waakzaam de schildwacht van het Roode Leger. Zelfs geen rat in het water ontsnapte aan zijn aandacht. En zoo zijn goedgemikte geweer schoten al geen doel troffen, aan dien mitrailleur was het onmogelijk te ontkomen. Leistikow keerde verdrietig gestemd naar de kazematten terug, waarin de ballingen 's avonds en 's nachts werden opgesloten. Toen zij na het avond appèl hun nachtleger opzochten, trachtte Petrowka voor het laatst zijn vriend over te halen met hem mee te gaan. Doch Leistikow weigerde pertinent en met een verachtelijk glimlachje draaide Petrow ka zich eindelijk om en wikkelde zich in de dekens. Petrowka stond kort na het aanbreken van den dageraad aan de glooiing van het meer. De proviand boot was uit 't gezicht en de schildwacht daarboven stond half met zijn rug naar hem toe. Hij hief voor de laatste maal de hand op naar Leistikow, die met een bleek gelaat op eenigen afstand stond. Vliegensvlug gleed hij de glooiing af en het volgende oogenblik dook hij in het koude water van het Baikalmeer Het hart bonsde Leistikow in de keel. Om den argwaan van den schildwacht niet te wekken, ver meed hij het naar het watervlak te kijken en slen terde langzaam verder. Toen er na eenige minuten nog geen alarmschot gevallen was, constateerde hij tot zijn onuitsprekelijke verbazing, dat de vlucht werkelijk kans van slagen bood. Ginds, een paar honderd meter uit den vestingwal, zwom zijn vriend, nu eens onder en dan weer boven water, de vrijheid tegemoet. En als de schildwacht hem nu niet spoe dig opmerkte Een schot verstoorde de illusie. Leistikow slaakte een schorren kreet. Radeloos greep hij naar zijn hoofd. Op den koepel schoot de schildwacht het magazijn van zijn geweer leeg. En hier, achter de dikke muren van de vesting, waaruit dreigend de mitrailleurmonding stak, klonken vloeken en com mando's. „Nog niet klaar? Vlugger dan, kerels! Vuren! Vuren Leistikow wierp een wanhopigen blik op zijn vriend, die met krachtige slagen voortzwom. En plotseling viel het hem in, hoe hij hem redden kon. Hij wierp zich met een schorren kreet op den mi trailleurloop en omklemde hem met beide armen. Hij omhelsde den dood zelf krakend gingen de schoten af Leistikow's doorzeefd lichaam hing stuiptrek kend voor de monding, doch de armen lieten niet los. En terwijl de soldaten naar boven stormden, om het als vastgeklonken lichaam met geweld van den mitrailleur los te maken, verdween ginds lwan Petrowka uit het gezicht.... Het nooit gedroomde wonder bleek een feit de vluchteling bracht er het leven af, dank zij het oponthoud en de verwarring, die Leistikow veroor zaakt had. Na een onmenschelijken tocht door Mongolië en een ellendige zeereis voegde hij zich eerst een vol jaar later in Parijs bij zijn vrien den. Zij vernamen het verhaal van zijn wedervaren, en zijn moed en volharding werden bewonderd. Kort na zijn aankomst in Parijs ontmoette hij een kennis, die veertien jaar geleden bevriend was geweest met Leistikow. „Zeg, weet jij misschien ook wat er van Boris geworden is informeerde de man. lwan Petrowka fronste de wenkbrauwen. „Wel, die zit immers ook in de Alexandravesting Wist je dat niet Ja, we waren er dikke vrienden. Maar hij is me ten slotte erg tegengevallen. Ik heb hem honderdmaal gevraagd om ook te vluchten. Maar hij weigerde halsstarrig, hij was veel te bang voor den mitrailleur." A* 'j'" Al*. ■'war t» mmsH?

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 26