Zeeuwsch Nieuws Zeeuwsche O:r Bie ons op t durp Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw- schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in welken vorm ook, is geoorloofd. Men meldt ons uit Vlissingen, dat een jongeman 't bestaan heeft om op de „laatste" provinciale boot uit Breskens te springen, teneinde zijn verloofde 'n pak slaag te geven, in welk voornemen de passagiers hem eensgezind dwarsboomden, waarop de schul dige uit louter boosheid te water sprong. Wij hopen, dit deze Vlissingenaar zich later in de huwelijks- boot wat redelijker gedraagt. Als merkwaardigheid deelt men ons uit Hulst mede, dat een paar koolmeesjes hun nestje hebben gebouwd in een waterpomp. 'n Paar pimpelmeezen in diezelfde gemeente nestelen zich avond aan avond bij 'n bierpomp 1 Bij het schoonmaken van de Markt te Middelburg, heeft het personeel van den reinigingsdienst een winterjas en 'n kinder jekker gevonden. Bij de schoonmaak weet men nooit wat er al zoo uit de hoekjes en gaatjes komt Men bericht ons uit Goes,*lat de plaatselijke oudheidkundige vereeniging het vaste voornemen heeft om op, 9 Juni a.s. een excursie te maken naar Mechelen, waar dan de bekende beiaar dier van den St. Romboutstoren, Jef Denijn, voor de heeren een liedje op zijn carillon zal hakkelen. Dit zal dan een van de weinige keeren worden, dat onze oud heidkundigen een klokje hooren luiden en ook weten waar de klepel hangt Uit Krabbendijke komt per draad de tijding, dat een wild konijn bij den heer Adam zijn huisgezin heeft géVestigd in diens tulpenperk. Wat zal Eva wel zeggen van dien rommel in haar tuintje f Oostenrijksche geleerden komen binnenkort op bezoek in Zeeland om op last van het ministerie van landbouw te Weenen haar aardappelen te zoeken, die de vorst verdragen kunnen. Dit staat zeker in verband met het toenemend monarctósme in den Donau-Staat De raad van Cadzand wees met algemeene stemmen af het verzoek van een Sluisenaar om concessie voor radio-distributie, wijl men vond, dat palen het landschap ontsieren. Gewoonlijk is 'n gemeenteraad niet zoo erg bevreesd voor be-„palingen Uit Nieuw en St. Joosland seint men ons bijzonderheden over de ringrijderij op Pinkster-drie, er aan toevoegende dat het dien dag juist 110 jaar geleden was, dat men ermee begon. 'n Uithoudingsvermogen om er bang van te worden 'n „Zeeland"-boot heeft eveneens op Pinkster-drie 'n duizend jonge dames weten over te halen tot een watertochtje buitengaats. Na overvloedige consumptie van limonade en snoeperijen, arriveerde, wegens den hoogen golfslag, de zeeziekte. Smakelijk- heidshalve geven wij geen verdere bijzonderheden. Zwabber Men verzoekt ons te melden, dat aan het Middelburgsch Molenwater het laantje bij 't groote gazon tijdelijk is afgesloten met prikkeldraad, daar eenige paartjes er reeds tegenop liepen. Gaarne geven wij hieraan gevolg. Liefdeband en prikkeldraad passen bij elkaar Tot de volgende week, dames en heeren m'n nie vee beleefd, 't Was gin weer om 3 bin m'n dan tuus 'ebleve. Da val anders luw, 'eelen dag in 'uus te zitten. Toch e'k m'n eige noga vermaekt, wat nie iederendeen kan zegge, das waer. En ik za je vertelle, waerom. 'kE d'r een 'esproke, en die zee tegen m'n Pier, je mo toch oppasse mie je geschrief, wan 't gae nie goed. Wou 't nie? vroog ik, en waevoe zou dat nie goed gae? Ik zegge ik niks as wat ik verantwoorde kan. Ja, da weet ik noe we, zee d'n, mae d'r is t'r een zovee kwaed op je, da 't bar is. Dan is 't zeker een vrouwspersoon, zee ik, wan da voel je zo. Net, zee 'um en 't is angaende wa je 'eschreven 'eit over dien tummerman, je weet we, die a een kind a. Zo, zo, zee ik, ik docht dazze dae bie ons op 't durp noga over 'elachen a Dat e ze ok, zee 'um, mae die vrouwe, die was kwaed op je, en ze zee Die Pier van 't Hof Z'n kop t'r of, net as van der Lubbe! Zo zo, zee ik, noe, ik wil ik dat vrommens nog we een mes leene, ik e ze net 'eslepe, kiek. Ja, zee 'um, mae pas jie maer op, dazze je nie in de mesiene douwe. 'Oor is 'ier, zee ik, ze mo mae doe wat a ze nie laete kunne, maer ik zegge je zwiege doe Pier nie, a t'n in z'n recht is, o mae 1 En dat wuuf mo mae bedienke, da de muren ooren e, en da'k alles te weten komme, wa ze zeit, en da'k alles wat a ze zeit, da'k dat in de krante zette. Ja, zee 'um, gliek ei je, en d'r bin d'r vee, die a da zegge, en in ieder geval e m'n dan wee is wat wae m'n om lache kunne. Mae, zee 'um, ik begriepe nie, a ze je zo beleedige, da je ze me laet vervolge. Kiek is 'ier, zee ik, da kan 'k noe we doen, en da za'k ok nog we is doe, a 't m'n te erg wordt, mae je begriept, zukke menschen die geve je nog is stof om over te schrieven. En das vee waerd. Afijn, noe begriep je we, waevoe ik een prettige Pienkster a. Ik kust 'aest nie slaepe van de lol, en midden in den nacht porden de vrouwe m'n an, en riep Pier, wat ei je toch Eh zee ik, mensch ik e niks, maer ik droomden da'k van der Lubbe was, en midden op 't durp, op de meziektente, die a ze glad rood 'eschilderd a, a ze m'n vast'ebonden, en een vrouws persoon stak mie breipriemen in m'n oogen, en ze riep alsmae je kop d'r of, je kop d'r of Noe, zee de vrouwe, a je niks beter weet. En ze snurkten a wee varder. De Pienkstere is gelokkig a wee verbie, 't was nie vee weer ok. Noe net kwam Jaap van Kees bie m'n, je weet we, en die zee Pier, ik e ik moeilik'eden. Zo, zee ik, ja, da kan iederdeen overkomme, en vooral joe, wan joe 'eit een kind. Nee, zee d'n, das te zeggen, een kind e'k we, mae dae gaet 'et Noe, vertel mae is, zee ik. Ie zee Je mo wete, da'k in de vergaederienge van de wienke- liersvereenegienge noga op m'n poot 'esj>eeld e. Ja, dat e'k a g'oore, zee ik. Da von 'k vee flienk van je, wan zo bin d'r nie vee. Das waer, zee d'n, en ik neme d'r gin woord van vrom, mae noe bin 'k van alle kanten 'ewaerschuwd, da'k zukke diengen nie mo doe, wan da'k dan klanten za kwietraeke. Ja, da za je zeker, zee ik. Wan wienkeliers die magge de waer- 'eid nie zegge, wan da kost ze d'r portemenee. Juust, zee d'n. Mae vin jie dat noe nie verschrikkelijk, da je noe zo mae je mond zou motte 'ouwe, omda ze anders nie mi bie je koope? Ja, zee ik, das 't net, en wa doe jie noe Wat a'k doe Da za'k je is gauw vertelle. Kiek, ik bin noe zo, da'k doe wat a'k dienk da'k mot doe. En ik e tegen die waar- schoewers 'ezeid A mot de zaek t'r an, m'n mond 'ouwe, nooit Kiek, steek dat noe mae in je zak, al die menschen die alleenig maer achterof wa durve zegge, en nooit voe d'r meenieng uut- komme. Ik bin 't mie je seens, zee ik, en a de nood an de man komt, dan za Pier je nog we een 'andje 'elpe, en Pier, die kun ze nie an, wan zo'n aorige kerel, die 'ei z'n centen van overal, en die bluuft waer a t'n is, o mae. En a was 't nie zo, liever de straet op dan buge. Luctor et Emergo, o mae, wat jie Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. VRIJDAG I JUNI 1934 Groote blutschdemonstratie te Vlissingen. Op de ter reinen van de Vlissingsche Asphalt fabriek, waar on geveer 10 jaar geleden een groote brand woeddewerd thans een bluschdemonstra- tie gegevenwaarbij groote massa's rook en olie in brand werden gestoken, die nu in een tijd van drie mi nuten werden gebluscht. De woedende brand tijdens de demonstratie. In de haven van Breskens heerschte groote drukte, aan gezien aldaar een Engelsch zeeschip aankwam voor het laden van een grooten voor raad Zeeuwsche tarwe, die aan Engeland kon worden geleverd. Op Vrijdag 25 Mei ar riveerde in de haven te Vlissingen 't Zweedsche oorlogsschip „Oscar II voor een met-officieel be zoek. Burgemeester van Woelderen bracht een bezoek aan boord. We kiekten den burgemeester bij 't verlaten van 't schip. Bij gelegenheid van het 70 jarig bestaan van de muziekvereeniging E. M M. te Kruiningen werd een muziekconcours ge houden. Foto tijdens het blazen van den gemeen- schappelijken marsch voor het raadhuis. Vergadering van den Brabantschen Zuivelbond te Kloosterzande. In hotel van Leuven had op Donderdag 24 Mei de algemeene vergadering van den Brabantschen Zuwelbond plaats. Een groep deelnemers voor hotel van Leuven. Zweedsche Jantjes, die al spoedig populair waren in Vlissingen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 22