'ficateïó inÏÏapan Eerst wanneer in de tweede helft der negentiende eeuw het tot dan toe geïsoleerde Japan zich openstelt voor de Wester- sche invloeden, gaat het mario nettenspel, dat zoo geheel en al wortelde in de tradities, geschie denis en godsdienst van 't volk, langzaam zijn ondergang tege moet. Wel bleef het nog voort bestaan, en ook thans wordt het nog vlijtig en onder veel belangstelling van het publiek beoefend, maar de oude vor men zijn toch verdrongen door den invloed der Westersche ideeën. In vroeger tijden be stond er een vruchtbare wis selwerking tusschen het men- schen- en het poppentooneel- speldeze is geëindigd. Het „groote" tooneel heeft zich zoodanig de nieuwere opvat tingen tot eigendom gemaakt, dat het niet meer mogelijk is, dat het nog stimuleerend werkt op het marionettenspel, dat zoo vol is van de herinneringen aan de glorierijke Japansche middeleeuwen. Dat het mario nettenspel thans nog de volle aandacht van het publiek heeft, is zeker voornamelijk te danken aan het feit, dat de Japanner een ingeboren gevoel heeft voor traditie en de geschiedenis zijner helden en grooten. In de voor het volk, maar ook van eenvoudigen en nederigen, die door deugd tot wijsheid komen. Wel werd door de Japansche overheid in 1652 een algeheel verbod voor het tooneelspelen uitgevaar digd. Maar dit is de eigenlijke, waarlijk-groote tooneelkunst slechts ten goede gekomen op den duur. Ook het marionettentheater beleefde daarna een nieuwe periode van voorspoed en populariteit. De ingang van een marionettentheater te Tokio. Het programma staat boven de deur vermeld. De marionetten voor hun optreden in de garderobe. Tijdens de pauze wordt in het mario nettentheater gratis thee geserveerd. Bij den ingang wor den zonne- of regen schermen, sandalen en schoenen afge geven. De zitplaatsen van de toeschouwers be vinden zich op den vloer. Op iedere plaats ligt een kassen, terwijl er kleine scha len voor asch staan, waarin des winters gloeiende kooltjes worden gelegd. marionettentheaters houdt men eveneens de geschie denis van 't tooneel in eere, doordat er de groote klassieke werken der literatuur worden opgevoerd. Of er nog kans bestaat, dat het marionetten- tooneel de weerspiegeling zal brengen van het eigentijdsche leven, zal intusschen moeten wor den afgewacht. En zulks geldt niet alleen voor Japan. Het programma.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5