JUNI IN ZEELAND 5«fes «rr. Op Walcheren is de bessenpluk weer begonnen. (Vrouwepolder). In Mei en Juni. als de meidoorn bloeit, is Zeeland op z'n mooist. Langs de wegen treft men heele groepen op de pets om van bosch. duin en t Zeeuwsche landschap te genieten. (Domburg). A I vagebondeerend, leert men zijn landje van hoek tot hoek kennen. Schouw- sche gewoonten, Zuid-Bevelandsche eigen aardigheden en Z.-Vlaamsche gebruiken wisselen elkaar in bonte mengeling af. Wel moet het verleden een sterke basis van gelijke aspiraties verbergen. Want als men het op den huidigen dag nagaat, zijn er vele en in grijpende verschillen. Men zie alleen slechts naar den volksaard. Toen ik dezer dagen in de krant las, dat men in Zeeland in plaats van bessen, bramen ging kweeken, wist ik tevens, dat men met deze proeven op Z.- Beveland zou beginnen. Het is b.v. niet denkbaar, dat het Schouwen zou zijn. Het denkbeeld van een bramencultuur is niet onverdienstelijk, en herbergt naar onze meening zeer zeker perspectieven. Men zou voorts ook den wijnstok een kans kunnen geven. Er schijnen kortelings in een duincomplex proeven te zijn genomen, die op groote mogelijk heden wezen. Hoe dit zij, ondernemingsgeest, die overigens niet de sterkste zijde der Zeeuwen is, kan veel bijdragen tot opbloei van het economisch leven. We gelooven, dat de crisis voor een zeer groot deel bestendigd blijft door het ont breken van alle initiatief. De Juni maand trekt zich van dit alles echter niet veel aan. Juni is komen aanzet ten met een overdadige warmte, die na al het koude voorjaarsweer even ontstelde. En we waren toch al ontsteld. Te denken, dat de Meimaand bijna onop gemerkt is voorbijgegaan, en de zomer reeds een eind op gang is, stemt min der prettig. Juni brengt nu in groote mate, wat de lentemaand heeft nagelaten. Warmte, zon, bloemen, een groote symphonie van vernieuwing. Zomerweelde. De bessenpluk is al begonnen, zal het de laatste zijn in groot bestek Wanneer de prijzen blijven zooals zij nu zijn, of nog dieper inzinken, kan men deze cul tuur, figuurlijk gesproken, gerust aan den kapstok hangen. Desondanks rijden de auto's met plukkers en pluksters weer over de landwegen, en verblijden het romantisch oog van den vreemdeling, die dergelijke dingen met koelbloedige hardnekkigheid zoekt. Want Juni is ook al de maand der vreemdelingen geworden. Het is opmerkelijk, dat het vreemdelin genseizoen in Zeeland elk jaar uitgebreider wordt. Vroeger (en we spreken nu van slechts enkele jaren De rijke plantengroei van den Zeeuwschen buiten

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8