ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op t durp Zo kwamme me dus onverwachs voe de ver'uzieng te staen, en da val nie mee. Gelokkig gong 't nie zo as den vorigen keer, toen a m'n zo vee dol g'ad e. Neent, 't gieng alles best, en m'n waere vlug over. En noe zitte me dan op't durp te koeke loeren, en de vrouwe lieken we twintig jaer joenger 'eworre, en ik we tiene (zei ze), mae da za toch we nie. En ik viel a trek mie m'n neuze in de butter, wan d'r was d'eigesten aeven een vergaederienge van't nut, en dae zit ik ok in, dus ik d'r bie, da begriep je. En da gong over't jedgdwerk. Je mo begriepe, das ies nieuws, en dat is om de guus van de straete of t' ouwen, en noe, da vinde ik we goed, wan ze rugetuten toch zo mae een bitje, en bovendien leere ze d'r niks dan kwaed. Dus noe gong 't dan om dat werk, dat azze dit jaer voe 't eest geprombeerd a, en dat was goed 'egae, en noe wouwe ze d'r dan mee deurgae, en da za noe we 'ebeure ok. En noe zit ik nog mie een moeilijke kwestie. Ik e een brief g'ad van een lezeres (wan da kan alleenig de wuven mae interesseere), waevoe ik nooit mi over Sjek en Trei schreef, den lesten tied. Ja, 'oor is 'ier, m'n goeie mensch, da za'k je is gauw zegge, die twee, die bin d'r glad nie mi, die bin vort, en a lank a. Da bin om zo te zeggen naegels an m'n doodskist 'eworre. En noe za je zegge vertel dat dan is, mae, menschenlieve, zukke diengen, a t'r zovee 'ebeurd is, dae praet je lieverder nie over, begriep dat noe is. Je loop nie mie j'n eige schande over de straete, net. En ik a dat dan nog we wille doe, wan je kan toch ok nie altied de mooie en vroolijke diengen vertelle, mae de vrouwe zee, voeda'k nog een penne op pepier 'ezet 'ad zwiegt, uust D'r za gin woord over in komme Afijn, toen e'k 'et uut'esteld. Ma ik a toch gin vree mie m'n eige, das waer. Ik docht a ie de schande van aere menschen ok we is in de krante zet, dan.mo je dat mie j'n eige schande toch ok doe. Ieder mensch 'eit van die plekken in z'n leven, die a vreed vee piene doe, a je d'r an komt. Dae zwiege de menschen mae liever over, en zeg is da ze gin gliek e En zo is 't mie mien noe ok. Maer 'oor is 'ier, jie die a 'eschreve 'eit, jie 'eit t'r toch we recht op, om te weten 'oe a dat 'egae is. Wan je schrief zeer juust a je 't nie zegge wil, dan a je d'r glad nie over moste behunne. Kiek, en dat is zo. En daevoe bin ik 'et nog nie mie m'n eige seens wat a'k doe za. Ik za d'r nog is een paer nachjes over slaepe, en dan 'oor je 't kommende weke we, wat a Pier za doe. En noe bin 'k voe m'n eige wee 'erust'esteld, en kan 'k wee net doe of t'r niks 'ebeurd is. Mae vort bin ze. En zo is 't mie mien zo as mie al de menschen a je mie moeie- likgeden zit, en je weet nie mi wat a je zegge mot, dan behun je maer over 't weer. Noe val daer ok we over te schrieven, wan 't is boog, zovée drooge a 't 'et den lesten tied is, en da deug nie. Maer in Amerika is 't nog vee verschrikkelijker. Dae mo jie nae toe gae, zee ik tegen de vrouwe, wan jie 'ou zovee van de wermte. O, je wil m'n zeker vort e, noe da'k oud en verslete 'erocht bin, zee die. En dan een jonge meid in 'uus neme. Kiek, van zukke schandelijke diengen wor ik noe we is ver dacht, mae je begriep we, dazze dat ok nie zo meent. Mae a 't 'et te koud nae d'r zin is, dan wor ze we is wat kriebeloerig, begriep je, en dan zei ze van die oarige diengen. Afijn, dae mo je maer over'eene kunne. Kommende weke 'oor je dus wat a'k doe za. Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Ierseke heeft een nieuw politie-vaartuig ge kregen. „De Gier", het mooie nieuwe motor schip der visscherijpolitie, in de haven van Ierseke.fl Vrijdag 8 Juni maakte de Dieseltrein een proeftocht o.a. langs de Zeeuwsche lijn. De trein op het station te Middelburg. N. De overwinnaars uit den beslissingswedstrijd Rilland I—ZS.C. Zaamslag I om den Zeeuwschen voetbalbeker, welke door Zaamslag gewonnen werd met 4—3. Het echtpaar Bonnevan Hoecke te Overslag vierde onder groote belangstelling z'n 50-jarig huwelijk. Foto van het echtpaar temidden van kinderen en kleinkinderen. Een moment van de estafette. De aflossing voor de ofpcieele tribunedie in Vlissingen nog niet overdekt is. In de pauze gaf de Vlissingsche athletiekvereeniging Marathon een demonstratie. Een kijkje tijdens den hordenloop. Te Vlissingen had op Zon dag 10 Juni 'n voetbalwed strijd plaats tusschen een veteranen-elftal uit Middel burg en uit Vlissingenwaar van de recette ten goede kwam voor den in Juli te houden Schelde wedstrijd, het evenement op sportge bied in Zeeland. De beide veteranen-elftallen worden voor den wedstrijd aan elkaar voorgesteld De burgemeester van Vlis singen, de Edelachtb. Heer v. Woelderen, doet den af trap van dezen wedstrijd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 27