SPORT VAN ZONDAO No. 4 Voetbal wordt onder de sport gerangschikt. Goed opgevat is het een mooie sport inderdaad. Het wedstrijdwezen leidt helaas echter maar al te vaak tot uitwassen. En hoewel dan voetbal sport is, kan lang niet iedere voetbalwedstrijd meer onder „sport" gerangschikt worden. Meestal is de opvatting van één der of van beide tegenstanders, omtrent de wijze, waarop zij meenen tot een over winning te moeten komen, van overwegend belang voor het goede verloop van een wedstrijd. Zeker, de scheidsrechter heeft een woordje mee te spreken en het is zijn taak te zorgen, dat geen onregel matigheden zich voordoen en boven alles, dat de vaak verhitte gemoederen niet zoodanig in opstand kunnen komen, dat zij allerlei ongeoorloofde manoeuvres veroorzaken. Ook een scheidsrechter is geen wondermensch en wij kunnen ons voor stellen, dat een vloedgolf van allerlei unfaire en onsportieve voorvallen hem tenslotte doet beslui ten een wedstrijd te staken. En daarvoor is temeer aanleiding, wanneer het publiek zich met den gang van zaken gaat bemoeien. Zoo heeft scheidsrechter Vermeer er Zondag j.l. in den wedstrijd Middelburg Juliana niet tegen op gekund. Reeds van het eerste begin is het er hard en venijnig toegegaan. Allerlei listigheden en gemeene praktijken zijn in toepassing gebracht om den tegenstander te overwinnen, maar meer nog om elkaar onaange naam te zijn. We mogen vaak trachten om een ongeoorloofde handeling te verantwoorden met „enthousiasme" dat ongewild een tikje te ver ging, dezen keer is het beter er geen doekjes om te winden, maar eens ronduit te zeggen, dat het er echt om te doen is geweest, elkaar eens flink onaangenaam te zijn. Daarbij verliest men echter uit het oog, dat men zijn vereeniging en de sport VRIJDAG 22 JUNI 1934 Middelburg-Juliana (1-1 gestaakt). Een voetbalwedstrijd, waarvoor de temperatuur veel te hoog was. Wat ook bleek uit de gemoederen, zoodat het, toen de stand 1 1 was geworden door een penalty, een formeele vechtpartij werd tusschen spelers en publiek onderling. De keeper van Middelburg redt door uitloopen. De keeper van Juliana wordt aan len tand gevoeld. De Zeeuwen-Zeelandia 1-1. Op het veld van de Zeeuwen ging het er minder heftig naar toeZee landia offreert bloemen bij den aanvang van het spel. Een moment tijdens dezen wedstrijd, waardoor de Zeeuwen hun kans op het 2e-klasserschap door het gelijke spel zagen vervliegen. Zeelandia en H.K.I. bevochten een overwinning op resp. De Zeeuwen en Axel. Hierdoor is een beslissingswedstrijd tusschen Zeelandia en H.K.I. noodzakelijk geworden. Verschillende malen hebben in deze promotie-competitie onze berekeningen en die van anderen gefaald. De praktijk heeft telkens weer een streep gehaald door de theore tische beschouwingen en daarom zullen we ditmaal volstaan met Zeelandia onze beste wenschen in den laatsten spannenden kamp aan te bieden en de hoop uit te spreken, dat het aantal Zeeuwsche tweede-klassers met één verminderd wordt. Het eerste athletiekgebeuren is achter den rug. Wilhelmina hield j.l. Zaterdag haar door de K.N.A.U. verboden wedstrijden, onder auspiciën van het K.N.G.V. Ondanks het ontbreken van K.N.A.U.-athleten was het een aardige wedstrijd, waarbij weliswaar op verschillende punten de prestaties aan den lagen kant waren, maar waarbij toch bewezen is, dat men ondanks de tegenwerking van de zijde van de K.N.A.U. in staat is een wed strijd te organiseeren. Er zijn b.v. op vèrspringen zeer goede prestaties geleverd en op eenige andere nummers zijn ook wel krachten naar voren gekomen, die voor de toekomst iets beloven. Wie goed uit gekeken heeft, moet tot de overtuiging gekomen zijn, dat door eendrachtig samenwerken in Zeeland iets te bereiken is. Door op te treden, zooals de K.N.A.U. in dit geval gedaan heeft, speelt zij met Zeeland en in dit geval met vuur. Het is jammer voor de athleten, die niet te veel van wedstrijden kunnen profiteeren, dat zij voor een groot gedeelte niet mochten deelnemen. Zeelands beste athleten stonden aan het lijntje toe te kijken en wij kunnen ons hun verbitterde stemming, nu zij terwille van eenige formaliteiten waren uitgesloten, indenken. geen dienst bewijst en zichzelf, dom genoeg, aan een groot gevaar blootstelt. Het is nu geen tijd meer om dergelijke voorvallen dood te zwijgen en er mag geëischt worden, dat streng zal worden opgetreden tegen degenen, die zich misdragen hebben. Natuurlijk zal het gaan, zooals we dat bij dergelijke gebeurtenissen gewoon zijn. Zij, die zich schuldig gevoelen, zullen zich in allerlei bochten en kronkels wringen om te trachten hun onschuld te bewijzen. De publieke opinie zal een meening formuleeren en als we die willen accepteeren, is een verder onderzoek overbodig. Het is nu te laat voor den buitenstaander om zich met de schuld vraag te gaan bemoeien. Het geeft nu niet meer om te trachten elkaar wijs te maken of A dan wel B begonnen is. Het feit van den gestaakten wedstrijd is er als een felle aanklacht tegen de wijze, waarop men dezen wedstrijd heeft willen spelen, een felle aanklacht ook tegen de wijze, waarop het publiek zich bij een wedstrijd gedraagt. Het is een schande voor de Zeeuwsche voetbalsport, dat een zoo belangrijke wedstrijd een dergelijk verloop heeft genomen. Het is te laat, maar des te meer noodzakelijk om hier met strenge maatregelen op te treden tegen de schuldigen. Het mes moet er in en men kan slechts hopen, dat degenen, die hier een taak te vervullen hebben, deze naar behooren zullen opvat ten en slechts geïnspireerd door een sportieve gedachte, alle kleine belangetjes opzij schuivend voor dat eene groote belang: den naam van de voetbalsport hoog te houden, hun beslissingen zullen nemen. Daarmee zal de voetbalsport gediend zijn Er is een groote halve wedstrijd gespeeld en daarvan mag gezegd worden, dat er goed gespeeld is. Van weerszijden werd goed spel te zien gegeven en de beide partijen waren aan elkaar gewaagd. Toekomstvoorspellingen doen is, gezien den stand van zaken, op dit moment niet ge- wenscht. Het is niet te hopen, dat dit het einde van het eerste-klasserschap van Middelburg is. Mocht dit het geval zijn, dan is het wel een zeer roemloos einde. Een der spelers wordt het veld uitgedragen Tijdens de scher mutseling. die ont stond na den gelijk maker door een penalty. Publiek en politie op het veld. De Juliana-spelers houden zich rustig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 27