PRINS HENDRIK DER NEDERLANDEN BIJ DEN DOOD VAN Z. K. H. de Prins op zijn gloriedag bij het zilve ren jubilé van het Nederlandsche Roode Kruis. Bij het eeuwfeest van de Rotterdamsche Gemeente lijke Zeevaartschool in September van het vorig jaar. Het is nauwelijks enkele maanden geleden dat de dood, die niemand spaart, aanklopte aan de poort van het Nederlandsche Vorstenhuis, en de alom geliefde Koningsvrouwe, H. M. de Koningin Moeder kwam opeischen. En reeds voor de tweede maal in den loop van dit jaar stond de onverbidde lijke dood heden aan de poorten van het paleis; thans om den Prins-Gemaal op vrij onverwachte wijze en slechts na een kortstondige ziekte, weg te rukken van de zijde Zijner Gemalin, die aldus in korten tijd haar moeder en haar echtgenoot ver loor. Een zware slag voor de reeds zoo zwaar be proefde Landsvrouwe en niet minder voor haar dochter Prinses Juliana, die door een wel tragische samenloop van omstandigheden, de ziekte en de laatste oogenblikken van haar door een hartzwakte getroffen vader niet kon bijwonen. En al bezat Prins Hendrik dan, door zijn huwe lijk met 'n regeerende vorstin geen enkele regeerings- bevoegdheid, toch heeft hij zich in de moeilijke Schwerin Prins der Nederlanden. Geboren op 19 Anril 1876 als zoon van Groothertog Friede- rich Franz II en diens tweede gemalin, de in 1922 te 's Gravenhage overleden Prinses Marie von Schwarzburg, kreeg hij zijn militaire opvoeding bij het Pruisische Garde-Jager-bataillon. Hij be- k'eedde er den rang van officier tot hij op 23 Janu ari 1901, dus enkele dagen vóór zijn huwelijk, in Holland werd genaturaliseerd. De rol die voor den Prins aan de zijde der regeerende Vorstin was weggelegd, kon slechts een zeer bescheidene zijn. Ten allen tijde zou hii overal de tweede, later bij de meerderjarig heid van de kroonprinses, de derde moeten zijn. Toch heeft hij op het terrein, waar hij zich in het belang van zijn nieuwe vaderland bewegen kon, niet stil gestaan. Voor liefdadige en spor- Wijlen Z. K. H. Prins Hendrik gefotografeerd in zijn werkkamer ter gelegenheid van zijn kortelings gevierde zilveren jubilé als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Foto F. Ziegler positie waarin hij verkeerde, met buitengewonen tact en bescheidenheid weten in te werken. Vanaf het oogenblik, waarop hij den 31 Januari 1901 als Bruidegom der Koningin den Nederlandschen grond betrad, is hij er in geslaagd zich de sympathie van de Nederlandsche bevolking te verwerven. Meer dan 33 jaren heeft de huwelijksband Koningin en Prins vereenigd. Den 7en Februari 1901 legde onze jonge Vorstin Haar hand in dien van Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg. Ds. van der Flier, de hofpredi ker, zegende het huwelijk in en sprak de jonge echtgenooten toe met woorden, die op den ernst van het leven wezen„De moeilijkheden des levens blijven U niet bespaard geen jeugd ver schoont er U van; geen macht behoedt U er voor; zelfs de liefde weert de stormen niet af van uw hoofd. Wie zegt U wat de toekomst voor U ver borgen houdt....?" Zoo werd de 25-jarige Hertog van Mecklenburg

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 16