Bie ons op 't durp No. .6 VKljDAC 6 ULl 1934 Minister Deckers arriveert op het terrein aan den Koudekerkschen weg. Burgemeester van Woelderen opent de rij der spreken Ook de Jantjes verleenden hun krant ge medewerking Dae liepen m'n noe op dien wermen wigt, en de vrouwe zee niks, wan ze schaemden d'r eige een bitje. Nergest was t'r een levendig wezen te zie, en 't dierde nie lank of m'n krege een dost dat 't verschrikkelijk was. En d'r stieng ok a nergest gin 'out, dust je kon nog nie is effen zitte ok. „Oe lank is dat nog we vroog de vrouwe eindelienge, mae ja, ik wist 'et ok nie, wan ik was t'r nog nooit 'ewist. Toen m'n bie een 'uusje kwamme, gong ik 'et even vraege, en die vrouwe sloog d'r 'anden in mekare, en ze zee „Men- schenlieve, julder bin glad verkeerd Je bin in de Zuud-Kraayert, en je mot in de Noord-Kraayert weze." Dae stienge m'n noe. Mae net kwam d'r een waegen an, en m'n mochte mee. Mae toen was 't van de Noord-Kraayert nog we een 'alf uur loopen, en de vrouwe kree zere voeten, en ze kust bienae nie mi verruut. Eindelienge ware m'n d'r dan. Een klein 'uusje, en ik keek is achter, mae d'r was niemand, en de voordeure was ok a op slot. Zou ze nie tuus weze vroge m'n, en toen kwam d'r een vrouwe die d'r neffen weunden, en die vroog „Mo je Stiene e O, die lei zeker wee op bedde, das zo'n aorigen „Oe ku m'n d'r dan biekomme?" vroog ik. Ze schodde d'r kop, en zee dat dat we nie gae zou, wan z'a kuren, en dan wou ze gin mensch zie. „Maer a je noe naer achter gaet, daer is een klein raempje, en dae stae d'r bed tegen, van binne, en a je dan een bitje deurpraet, wan z'is doove dan kan ze je misschien 'oore." Afijn, da zouwe m'n dan doe. En m'n kwamme achterom bie 't raempje, mae dat was noga 'ooge, en dae kust ik zomae nie bie, dust toen moste me bie de buren nog een stoel leene. D'r 'ieng een gerdien voe, en dan nog een 'orre, dust ik kust niks zie. Ee, moei Stiene riep ik is 'ard, mae d'r kwam glad gin antwoord. Lae m'n toch vortgaeklaegde de vrouwe, die d'r a lank a genog van a. Maer ik riep nog is en nog is, en eindelienge 'oorden ik binne wat. D'r kraekten wat, da kust 'et bed weze, mae't kust ok d'r karrekas we weze, wan z'is vreed oud. En toen 'oorden ik een stem die a riep „uila, wa mot dat „Ik bin't, je bloedeige neef Pier van't Hof 1" riep ik. „Kom t'r is uut „Nee 'oor," riep de stem vrom, „ik danke je lekker, ik e 't glad nie op m'n fermielje begrepe." „Mae, mensch, wulder bin glad komme loope, en noe wi je ons nie binnenlaete vroog ik. „Nee 'oor, ik dienke d'r nie over," riep 'eur wee, „mie m'n fermielje e'k altied dol 'ad, en noe da'k dood gae komme ze, mae das voe de centen." „Allee riep de vrouwe, die 't ok g'oren a, „allee, maek t'r gin woorden mee over vuul, m'n gae vort 1" En 't leken we of ze d'r voeten vergete was, zo vlug liep ze de wigt op, mae zo bin de vrouwen, die e vee mi deurzettieng as wu.'der. En toen d'r net een auto verbie kwam, zeurden ik mae nie lafiger, en m'n ceje mee, a kostede 't vee geld. En zo bin m'n tuus'ekomme, en das eens mae nooit mi, en de vrouwe zeit dazze 't op die treinen glad nie begrepen 'eit, en nooit g'ad ok, en da fermielje, das een ziekte, zee ze, en m'n bluve mae waer of m'n bin, uut Zo is dat noe, en moei Stiene mo mae wete wat a ze doet, 't za d'r nog we an'erekend worre, das waer. En je kom van 't een in 't aer, wan noe zitte m'n toch mae m:e de droogte op 't land, en bie ons ok, wan de regenbak is a leeg, en ze beginne noe wee over waterleidieng te praeten, mae das altied zo, a d'eeste buje regen mae wee is valt, is dat wee trek Allee, tot kommende weke, PIER VAN 'T HOF. Het Goesche a capella-koor onder leiding van den heer Taminga demon streert oude Zeeuwsche dansen. Het dameskoor uit Westkapelle onder leiding van den heer P. de Rooij luisterde het feest op. Een kijkje op de tribune tijdens den Land dag, waarvoor velen waren opgekomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25