SPOORLOOS VERDWENEN Van Lear Black (x), de Amecikaansche krantenkoning zou van zijn jacht gevallen zijn en in zee verdronken. Roald Amundsenspoorloos verdwenen bij het zoeken naar de leden der Italia-expeditie. et opsporen van personen, die als vermist worden opgegeven door vrienden of familie leden, behoort tot de dagelijksche taak van de politie in alle landen van de wereld. Het apparaat, dat zij tot dit doel bezigt, is samengesteld niet alleen uit beambten, toegerust met grooten speurzin, ervaring, menschenkennis en onverschrokkenheid, maar tevens met alle hulpmiddelen, welke de mo derne techniek tot dit doel kan bieden. Desondanks blijven vele nasporingen vruchteloos. De sluier der geheimzinnigheid, welke menige verdwijning omhult, blijft soms voor eeuwig onopgelicht. Onder de duizenden van wie nooit meer iets werd vernomen behooren ook mannen van betee- kenis, van wereldfaam somtijds. Dit maakt hun spoorloos verdwijnen nog geheimzinniger en het wekt gemakkelijk het vermoeden aan intrigues, aan misdaad. Zoo ondernam in 1920 de Engelsche overste Fawcett een expeditie naar het Zuid-Amerikaan- sche Amazonegebied. Indianen vertelden hem van een verzonken stad, midden in het oerwoud. Overste Fawcett meende dat dit overblijfselen van het vergane „werelddeel" Atlantes zouden kunnen zijn en richtte eenige jaren later 'n nieuwen onderzoekingstocht uit met zijn zoon Jack en diens vriend Ralegh Nimmell. Geen van hen keerde ooit terug. Eenigen tijd geleden liep het gerucht, dat Fawcett gezien was als gevangene der Indianen. Of hij echter nog werkelijk in leven is moet betwij feld worden. Van meerdere ontdekkers en uit vinders is het levenseinde tragisch geweest. Roald Amundsen, de eenige mensch, die de beide polen der aarde zag, is spoorloos verdwenen. Hij is waarschijnlijk omgekomen bij zijn pogingen om de leden van de befaamde Italia-expeditie, welke per luchtschip naar de Noordpool trok en verongelukte op de terugreis, ter hulp te komen. De leider van deze expeditie, de Italiaansche generaal Nobile, werd door Amundsen, die een heftig tegenstander was van soortgelijke reizen per vliegtuig of zeppelin, als zijn persoonlijke vijand beschouwd. Desondanks is Amundsen met zijn overigens slecht toegerust vliegtuig Latham opgestegen om Nobile te redden. Hij is nooit in het kamp der Italianen aangekomen evenmin heeft men van Amundsen ooit nog eenig levensteeken gehoord. Von Mosetig was hoogleeraar in de chirurgie aan de Universiteit te Weenen. Hij deed verschillende belang rijke wetenschappelijke ontdekkingen, o.a. voerde hij de jodoform in de geneeskunde in. Den 25sten April 1907 verliet hij gezond en wel zijn woning te Weenen. Dien avond zag men 'n ouden man in den Donau wegzinken. De veronderstelling, dat dit de geleerde moest zijn ge weest, werd verworpen, omdat betrouwbare personen den hoogleeraar op hetzelfde uur in een ander stads deel hadden gezien. De professor bleef ondanks alle na sporingen zoek en nooit is meer iets van hem vernomen. „Er moet een machine uitgevonden kunnen worden, welke een betere aanwending der energie mogelijk maakt," schreef de jonge Rudolf Diesel in zijn college schrift, toen hij tijdens een voordracht had vernomen, dat bij locomotieven slechts zes procent van de ener gie wordt gebruikt. De machine werd inderdaad door hem uitgevonden, nl. de Dieselmotor, die een totalen ommekeer in de techniek teweeg bracht. Den dertienden September 1913 reisde Diesel voor zaken van Antwerpen naar Harwich. Hij is er nooit aangekomen. Nooit is opgehelderd of hij zelf over boord gesprongen is, of dat aan een ongeluk moet worden gedacht, of dat.... belanghebbenden den uitvinder hebben doen verdwij nen. Opmerkenswaardig is eveneens, dat talrijke berg beklimmers op vreemde wijze aan hun einde zijn geko men. Jacques Balmat, de man die het eerst den Mont Blanc beklom, is in het jaar 1834, 72 jaren oud, spoorloos verdwenen. De oude, maar nog krasse man begaf zich in gezelschap van een jager op weg naar het dal van Sixt om naar goudaders te zoeken. Op dezen tocht zou Balmat in een kloof gevallen zijn. Ongeluk of misdaad Nooit heeft men het kunnen achterhalen en het lijk van den koenen alpinist is evenmin teruggevonden. Albert Frederic Mummery, die het eerst den Mat- terhorn beklom, meerdere uiterst moeilijke bestijgin gen in Zwitserland en in den Kaukasus volvoerde, De Weensche professor Von Mosetig, die onvindbaar bleef De uitvinder Rudolf Diesel. Geheimzinnig was ook de dood van lord Kitchner. Aartshertog Johan van Oostenrijk vertrok naar Zuid-Amerika en bleef sindsdien onvindbaar.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4