nog leeft, hebben alle drie aanhangers. Maar het rechte van de zaak weet niemand. Ten slotte een konink lijke vermiste. Johan, aartshertog van Oostenrijk, die zich in 1887 bemoeide met kwesties rond den Bulgaarschen troon, werd van zijn commando ont heven. Twee jaar later deed hij afstand van rang, waardigheid en titel en nam den naam Johan Orthaar aan (naar 't kasteel Orth bij Gmün- den). Met zijn vrouw Milly Strube begaf hij zich naar het buitenland. Enkele jaren later ver trok hij met een koopman naar Z.-Amerika. Sinds dien is ook hij als door de aarde verzwolgen. Men hoorde nooit meer iets van hem en zelfs of hij in de Nieuwe Wereld voet aan wal zette bleek twijfelachtig. Leeft de luciferskoning Ivar Kceuger nog. De Russische generaal Koutjiepoff, die ontvoerd werd uit Parijs en van wien men niet weet of hij dood of levend is. verongelukte bij de bestijging van een der Hima- layatoppen. Ook zijn lijk is nooit teruggevonden. Geörg Winkler beklom als zeventienjarige gymna siast alleen de naar hem genoemde Winkler-spits in de Dolomieten. Op negentienjarigen leeftijd, toen hij student was te München, trachtte hij den Zeimatter-Weishorn van de Westelijke zijde te beklimmen. Hij keerde nooit weer. Ook groote zakenlieden vonden somwijlen een geheimzinnig einde. De Belgische bankier Alfred Löwenstein, 'n man van enormen rijkdom, in het bezit van een tiental particuliere vliegtuigen, werd door Amerikaansche én Engelsche geldmagnaten genoodzaakt zijn speculaties te staken. Men wilde hem dwingen het geld te besteden, productief aan te wenden, er zaken mee te doen. Maar Löwenstein, die het geld om het geld beminde, zag daarin geen heil en verloor zijn bezinning. Tijdens een vlieg tocht boven het kanaal kwam hij om. Aangenomen wordt, dat hij of uit het vliegtuig gesprongen is, of door een ongelukkig toeval buiten boord is geraakt. Voor het een zoowel als het andere is het niet gemakkelijk bewijzen aan te voeren. Zijn dood was even geheimzinnig als zijn leven. Zijn einde ver oorzaakte groote schommelingen op de beurzen en menig fortuin ging in een'oogenblik verloren. Van Lear Black, de Amerikaansche krantenko ning, die door zijn wereldreizen per K.L.M. in ons land bekend werd, viel van zijn plezierjacht, na duizenden kilometers door de lucht veilig te hebben afgelegd, overboord en verdronk. Ongeluk, zelfmoord, of misdaad De Antwerpsche reeder Robert Kreglinger werd het laatst gezien 11 November 1931 om kwart voor zeven. Kort te voren had hij aan enkele personen uit zijn omgeving verklaard naar Brussel te zullen gaan met zijn auto. Hij stapte ook inderdaad in zijn wagen maar dit is het laatste wat men van hem weet. En toch kan hij niet van de aarde zijn afgereden. Algemeen werd aangenomen, dat de Zweed- sche luciferskoning Ivar Kreugér, wiens val tot de bekendwording van groote financieele schan dalen aanleiding werd, te Parijs zelfmoord pleegde, toen hij geen credieten meer kon krijgen. Eenige twijfel hieromtrent is echter gerezen. Kreuger zou in Zuid-Amerika vertoeven en de begrafenis van zijn lijk in Stock holm zou niets anders dan een sinistere comedie zijn geweest. Als Kreuger nog leeft, is hij in ieder geval onvindbaar. Ofschoon militairen aan het einde van hun leven sneuvelen en er dus geen twijfel bestaat aan de wijze van hun dood, bestaat er volkomen onzekerheid over het einde van lord Kitchner. Carl Horatio Kitch ner, de overwinnaar van de Zuid-Afrikaan- sche boeren, maar schalkvan 't Engelsche leger, ging 5 Juni 1916 aan boord van de „Ampshire", 'n Britsch oorlogsschip, om den czaar van Rusland een bezoek te brengen. De „Ampshire" 'ver dween, nadat zij door den nevel van de begeleidende schepen was afgescheiden, en nooit werd meer iets van het schip vernomen. Een vijandelijke onderzeeër zou 't schip tot zinken hebben gebracht, be weren sommigen anderen geloo- ven, dat de oorlogsbodem op een mijn liep. Geen enkel lid van de bemanning keerde ooit weer. De Russische, generaal Koutjiepoff, die in Parijs verbleef en als een der grootste tegenstanders van 't Sovjet regime in Rusland gold, is sinds Ja nuari 1930 verdwenen. De generaal werd in een auto getild en sindsdien verkeert men over zijn lot in het onzekere. De theorieën, dat hij ergens van de Bretonsche rotsen in zee zóu zijn geworpen, dat hij in het bosch Qnopgehel- van Fontainebleau in een kelder dén ^ercj bleef ook hongerdood zou zijn gestorven, dat 't noodlottig einde hij naar Siberië gevoerd is en daar van den bankier Alfred Löwenstein. A. F. Mummery, De bergbestijger die het eerst den Jacques Balmat. Matterhorn beklom. Georg Winkler keerde De Antwerpsche reeder nooit weer van 'n berg- Robert Kreglinger, van wien tocht in Zwitserland. nooit meer iets is vernomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5