De Tweede Oranjetrein in Zeeuwsch Vlaanderen De trein op het spooremplacement te Terneuzen van de lijn Mechelen-Terneuzen. De eerste bezoekers aan de cassa. ^\/X' Zeeuwsch- Vlaamsche dame voelt zich al thuis in een gemakkelijken stoel van een der meubelexposanten. Of ze koopen zal is een andere vraag. Van 26 tot en met 30 Juni slin gerde zich door de groene Zeeuwsch- Vlaamsche polders de Oranje-trein, vrucht van durf en ondernemings geest, als een wimpel van oranje, symbool van nationale eenheid en trots. Hulde aan mannen als Th. R. Neutelinks, den algemeenen leider en organisator van dezen twee den Oranjetrein, die met onver saagd optimisme voor de tweede maal de zware lasten heeft doen wijken voor z'n groote ideaal aan de menschen te brengen, waar heen de menschen niet komen konden de rijdende jaarbeurs, den Oranjetrein. Hulde ook aan de ijverige bemoeiingen der Terneuzensche Kamer van Koophandel, die deze tentoonstelling met z'n 48 onderne mende exposanten wist te leiden tot het landje, dat wel Nederlandsch is, maar zoo weinig krijgt van het goede, dat Nederland biedt ja zelfs Zeeuwsch-Vlaanderen de première schonk van deze grootsche demonstratie van Nederlandsche zakendurf. Dank ook aan de spoorweg-autoriteiten, zoowel de Nederlandsche als de Belgische, en van de lijnen Mechelen-Terneuzen en Gent- Terneuzen, die de handen hebben ineen gesloten om gezamenlijk het doel, het pro- pageeren van Nederlandsch Fabrikaat en het hechter maken in een ruimen handelsgeest Omgeven door golven en grenzen ligt daar Zeeuwsch-Vlaanderen als een groene oase in zijn isolement, met zijn stedekens en dorpjes, levende in de schaduw van hun oude klokketoren- tjes. Vlaamsch is de geest en Vlaamsch zijn de dorpjes. Maar Hollandsch klopt het hart, hecht is de innerlijke band met het moederland, dat het van over breede wateren kent, maar dat het lief heeft met een vaderlandsliefde, die men vergeefs zal zoeken, zoo hecht en zoo waarachtig, in de lage landen tusschen duin en Duitsche grens, tusschen Wadden-zee en St. Pietersberg. En nu vindt Zeeuwsch-Vlaanderen in den stalen band van het spoor een nieuwen, sterken band met Nederland, moderner en materialistischer, meer zakelijk en getuigend van nationale saamhoorig- heid; meer uiting van dezen tijd. den tentoonstellingstrein. De naïeve bezoeker. Is dat echt of niet

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8