Bie ons op 't durp 216 VRIJDAG 13 JULI 1934 No. 7 't Is vremd. Je zou zo dienke, de vrouwe is vreed biieje dazze uut de stad wig is, mac 't is we gin waer. Toen a m'n nog in stad waere, was 't eiken dag ik wou da m'n mae vortkonne, en trek. Hel, bel, wat mo wulder 'ier noe En noe a m'n op 't durp zitte, en m'n zitte d'r vee beterder dan vroeger, wan j'ei noe een mooi zicht en vee drukte, wan je ziet alles wat a t'r verbiekomt, noe zei ze Bel, bel, je ziet 'ier glad niks. Mae das 't ergste nie. Zo lank a 't mae in 'uus bleef, en nie op de straete rochte, gong 't we. Mae noe is 't dan is op straete 'erocht. Da kom noe, omdazze spul g'ad 'eit mie Kees, de jongen van den slaeger. Die was zeker een bitje astrant, en toen zee ze da mo maar is klaer weze, en j'ei m'n voortaen mae Mevrou te noemen, wan da deje ze in stad ok. Noe, je begriept, dat was wat I En noe bin al die jongens zo, dazze z*allemael Mevrou noeme, en dan dienk ze nog dazze 't meene ok. Afijn, das tot daerentoe, en ok nog 't ergste nie. 't Ergste is, dazze zo aorig gae doe. Noe ja, een bitje vremd is ze noe al tied we 'ewist, mae toch nie van belang, mae noe lieken 't nergest mi op. Zo kwam ik is in de keuken, en dae zat ze mie een maesbal in d'r viengers, die ze hins en de weer dee, en dae zong ze bie, net of 't een kind was, dazze in slaep wou kriege. Vrouwe riep ik, wan ze zat zo aorig voe d'r uut te kieken, vrouwe, wa doe je Mae ze gaf glad gin antwoord, en toen a'k ze eindelienge is deur mekare set 1de, zee ze Eu net of ik ze wakker miek. En noe van de weke kwam ze benee mie d'r 'aer zo mae los, en toen a'k vroog waevoe ze 't nie bie mekaer sjoe rel den, zee ze, da ze gin tied a, wan ze most nae de Kcunegin, zee ze en noe mos ze glad in de ziede. Ik schrok fr van, en den eigesten dag bin ik is mie den dokter gae praete. Die keek noga bedenkelik. En 'um praetten is een stuitje mie d'r en toen zee d'n laeter tegen mien, da ze glad in de warrc was, en da kwam misschien we om da Sjek en Trei d'r van deur waere, wan zukke diengen kunnen deurwerke, zee d'n, en da kom dan zo mae ineens voe den dag a je d'r nie mi an dienkt. En 't was 't beste, dazze een stuitje veranderienge a, en noe e'k in Den Aog, da weetje nog we, een nichte weune, en dae kus ze dan nae toe. En toen e'k ze, lae'k is kieke, dat was eer gistere, zelf vort'ebrocht. Da gong noga makkelijk, wan ze begreep t'r niks van. Eest docht ik Ze za nie in den trein wille, wan je weet nog we van de leste keere, mae da viel mee, ze zag glad nie dat 't een trein was, glok, en ze stapten d'r zo maer in. En in Den Aog gong 't ok a goed. Ik bin d'r nog tot 's aeves gebleve, en eindlienge most ik toch vort. Allee, zee ik tegen d'r, jie bluuft 'ier toch we een stuitje en dan kom ik je we wee is 'aele, mae ze keek m'n net an of ze m'n glad nie kenden, en toen a'k ze kosse wou, kroop ze wig as een kind. Dat gaf m'n een steek deur m'n 'arte. En ik gong bczwaerd wig, a beloofden nichte Joppe noe nog zo vee, azzc goed voe d'r zurge zou. En da gloofden ik ok we, mae dae gieng 't nie om. 't Gieng d'r om, dat een mensch in zoo'n korten tied zonder da je *t weet glad verandere kan, dazze je nie mi kent. Wat er dan ok in m'n om- gieng, da kan een mensch nie begriepe, a t'n 't zelfs nie mee 'emaekt 'eit. Afijn, zwieg t'r van. A t'r leven is, is t'r 'ope. De groetenisse en tot kommende weke, PIER VAN 'T HOF. Te Middelburg werd de jaarvergadering gehouden van de Ver- eeniging van hoofden van land- en tuinbouwscholen in Nederland. De burgemeester ontvangt bloemen bij de huldiging door de bevolking Op Zaterdag 1 Juli heeft de Edelachtb. heer Jac. Boamans af scheid genomen als burgemeester van de ge meente Nieuwerkerk. De burgemeester en familie na het afscheid van den Raad. De Ver eeniging tot Christe lijke verzorging van Krank zinnigen in Zeeland vierde haar 25-jarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst van het bestuur in „Vrederust" te Ber gen op Zoom. De heer van Driessche uit Hekelgem (België) demon streert te Terneuzen een hier onbekende handig heid en artisticiteit in het maken van zandschilderijen die de algemeene aandacht trekt. De heer Driessche aan t werk voor het Nose Comité in hotel 's Lands Welvaren te Terneuzen. De afbeelding „De Kruisafname naar Ru bens" zal hier Hb 2 maan den worden tentoongesteld. De Bond van Groot-aannemers in Nederland hield zijn 30e jaar vergadering te Middelburg op het buitengoed van den heer Lindenbergh, voorzitter van de afdeeling Zeeland. De bestuurs leden van den Bond en van de afdeeling Zeeland op het tuin feest van 't buitengoed Veldzicht

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24