Zelden en dat is begrijpelijk vraagt een journalist om in de {ge legenheid te worden gesteld een be zoek te brengen aan een gevangenis. Wan neer de rechtszaak achter den rug is, mag er geen sprake meer zijn van mededeelin- gen over het gevangenisleven van den veroordeelde. De gevangenen, zij op de eerste plaats misschien, hebben recht op discretie. Als de dag komt, waarop zij in de maatschappij terugkeeren, weegt het verleden zwaar genoeg. Daarom zwijgt men in de nieuwskolommen over het he den. Maar er kunnen uitzonderingen bestaan. Zoo werd een Duitsch reporter toegang verleend tot de strafgevangenis van Lissabon, omdat hij groeten en ge schenken kwam overbrengen aan een landgenoot, die in een diepberouwde opwelling van drift een Portugees uit minnenijd had neergestoken en tot zes jaren gevangenisstraf was veroor deeld. Ook tegen het fototoestel van den reporter werd geen be zwaar gemaakt, zij het dan, nadat eerst bij diverse instanties tallooze moeilijkheden en bezwaren overwonnen waren. Bedoelde strafgevangenis, de Zuidelijkste in Europa, is een der grootste, Op de binnenplaats van Europa's Zuidelijkste strafgevangenis. modernste en meest hygiënische van de wereld. Er heerscht een humane geest en de opvatting, dat de tijdelijke bewoners er meer zijn voor hun verbetering dan voor hun bestraffing, overheerscht. Natuurlijk, „achter tralies" blijft „achter tralies", en geen gevangene kan zich gemakkelijk verzoenen met het feit, dat hij gevangen zit. Het verlangen naar vrijheid is bijwijlen zoo sterk en in welke gevangenis komt dat niet voor dat pogingen tot ontvluchting worden gedaan. Zonder succes overigens. Maar den gevangene wordt toch in menig opzicht eenige vrijheid gegund. Hij kan in zijn cel lezen, schrijven, studeeren, rooken, zonder dat daartoe bijzondere verzoeken moeten worden ingediend of afzonderlijke maatregelen getroffen. Ook bij zijn arbeid buiten de cel geniet hij een betrekkelijke be wegingsvrijheid. In de gangen treft men spreuken aan, die voldoende den geest, Bij den tuinarbeid leenen wachten en ge vangenen elkander nu en dan een sigaret. Aan het schoolonder richt nemen velen deel. Bezoekdag.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4