M den mooien molen op het Middelburgsch bolwerk niet inrichten voor theehuis Wij vermoeden, dat de vreemdelingen met graagte van een dergelijke inrichting gebruik zouden willen maken. Deze tip is dan ook niet als een grap bedoeld. We méénen het, wanneer we zeggen, dat aan vele molens een dergelijke bestemming zou kunnen worden gegeven. De schoonheidsminnaar zal dit meer toejuichen dan de omzetting in een motorisch bedrijf, waarbij dan de mooie kap en de ranke wieken worden jet de voortschrijding der techniek en haar toepassing in het dagelijksch leven heeft de laatste jaren het landschap ver schillende veranderingen ondergaan. Meerendeels zijn het geen verbeteringen. De wirwar van draden en kabels stoort het landschap in de zuiverheid van zijn natuurlijke lijnen. Over matige en misplaatste bouw werpt hindernissen op, welke van aesthetisch standpunt moeilijk te billijken zijn. Maar het gaat niet alleen om datgene wat er bij komt. Er verdwijnen ook vele dingen, en wanneer we alleen 'maar denken aan de oude molens, kunnen we dit, zonder ook maar een oogenblik sentimenteel te worden, oprecht betreuren. Want de molen is een bouwsel, geheel eenig in zijn soort. Zooals vooral de oude typen het zijn, rank en beweeglijk op rijzend in een sierlijk spel van lijnen. Vooral in ons vlakke Zee land vormen zij een stoffeering, die moeilijk te vervangen is. Nochtans kan de activiteit van liefhebbers, met name ook die van de Vereeniging De Hollandsche Molen, niet verhoeden, dat de laatste jaren talrijke fraaie molens voor den sloop zijn gebracht. Terwijl men andere, niet meer voor hun oorspronkelijke bestem ming te gebruiken gebouwen een andere bestemming kon geven, gaat dit met een molen moeilijk. Tenzij.... want er zijn mogelijkheden. Waarom zou men b.v. ZEEUWSCHE MOLEN De fraaie molen op het Middelburgsche bolwerk, die niet meer draait Waarom dezen molen niet ingericht tot theehuis Het molenaarspaard met de kar is bij velen nog in eere. Uit welken hoek waait de wind Of ziet de molenaar misschien een con troleur aankomen, de rem voor 't bedrijf.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8