De Ouitsche keizer en zijn zes zonen bij de gebruikelijke Nieuwjaarsparade Ce Potsdam geregeerd, was zelden tactvol en vaak hardvochtig. Servië rekende in geval van een conflict met Oostenrijk op Rusland, dat van een ingrijpen in de Balkan-aangelegen heden hoopte gebruik te kunnen maken om de Turken uit Constantinopel te kunnen verdrijven. De verovering van deze stad de toegangspoort naar Azië gold eeuwen lang als een der voornaamste onderdeden der Russische buitenlandsche staatkunde. Vanzelf zochten de Turken steun bij de tegenstanders van de Russen, vooral bij Duitschland, die niet weigerden hen te helpen. Zoo was de internationale toestand steeds gespannen en daar men overal begreep, dat een Europeesche oorlog vroeg of laat moest losbarsten, rustte men zich overal met koórtsachtigen ijver tot het gevecht uit. Meermalen dreigde de vrede te worden verbroken. De onderlinge strijd der groote mogendheden om het bezit van koloniën gaf aanhoudend aanleiding tot moeilijk heden. Duitschland werkte o.a. Frankrijk tegen in zijn Marokko-politiek, maar op de conferentie van Algeciras (Z.-Spanje) werd de twist voorloopig bijgelegd. De oor logen, die in 1911 en 1913 de Balkanstaten tegen Turkije en (toen de buit verdeeld moest worden) tegen elkander voerden, deden aanhoudend vreezen, dat de groote mo gendheden partij zouden kiezen en dat de oorlogsbrand uit den Balkan zou overslaan naar Midden- en West-Europa. Wanneer men de vraag wil gaan beantwoorden wie de schuld draagt aan het uitbreken van den grooten oorlog 1914 1918, moet men zich dus niet bepalen tot een onderzoek naar de daden van koningen, keizers, ministers en gezanten in de dagen, die onmiddellijk aan het uitbreken van den wereldkrijg voorafgingen. Sinds jaren werd overal begrepen, dat de botsing onvermijde lijk was. De krijgsplannen der verschillende mogendheden lagen al jaren lang klaar en waren tot in bijzonderheden uitgewerkt. Wanneer er al van schuld sprake is, dan ligt deze bij ieder der betrokken partijen. Persoonlijk kan men niemand voor den volkerenkrijg verantwoordelijk stellen. Ook begreep men, dat de gevolgen van een nederlaag ver schrikkelijk zouden zijn. Het sterkst werd dit misschien gevoeld door den Oostenrijkschen keizer Frans Jozef. Deze eenzame en tragische figuur, wiens vrouw, keizerin Elisa beth, werd vermoord, wiens eenige zoon Rudolf zelfmoord pleegde, wiens neef Frans Ferdinand, de troonopvolger, ondanks het heftig verzet van zijn oom een morganatisch huwelijk sloot met gravin Sophie Chotek, was de laatste Habsburger, die de talrijke volken van zijn staat bijeen wist te houden. Een oorlog, die met 'n nederlaag voor Oos tenrijk eindigde, zou de kunstmatige eenheid vernietigen. De lang verwachte aanleiding tot den algemeenen oorlog werd ten slotte het bloedige drama, waarbij de Oosten- rijksche troonopvolger en zijn gemalin het leven lieten. Hiernaast van boven naar beneden 1Keizer Wilhelm II aan boord van zijn jacht Meteorin gesprek met Rijks kanselier von Bethmann Hollivech (zomer 1911). 2. Poin- caré flinks) versterkte de FranschRussische vriendschap door zijn bezoek aan czaar Ntcolaas II (rechts). 3. Het laatste jaar van de vriendschap. Koning George van Engeland en keizer Wilhelm II van Duitschland bij een parade te Berlijn 4. Kort voor het uitbreken van den Wereldoorlog bracht de President der Fransche Republiek Raymond Poincaré een bezoek aan de Russische hoofd stad. St. Petersburg. Poincaré in conferentie met Sasso- noiv, den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken. Keizer Frans Jozef op de bruiloft van aartshertog Karl (den lateren keizermet Zita van Parma. Links achteraan, met zwaren knevel, staat de troonopvolger Frans Ferdinand.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5