zomermanoeuvres van het Oostenrijksche leger in Bosnië zouden worden gehouden en dat Frans Ferdinand na afloop de troepen zou inspec- teeren en een bezoek zou brengen aan de hoofd stad van Bosnië Serajewo, werd door den gehei men politieken bond een aanslag op het leven van den toekomstigen keizer, in wien men 'n vijand zag van de Slavische volksvrijheden, beraamd. Frans Ferdinand wilde van de gelegenheid van dit bezoek gebruik maken, om zichzelf en z'n vrouw te doen huldigen als het Oostenrijksche troonop volgerspaar, iets wat men te Weenen tot dan toe altijd had weten te beletten. Dat vrees voor onaangename gebeurtenissen niet ongegrond was, viel af te leiden uit verschil lende waarschuwingen, die Frans Ferdinand ont ving om zich niet naar Serajewo te begeven. Maar de militaire gouverneur van Bosnië, generaal Po- tiorek, was zeer op het bezoek gesteld. Hij wilde dien dag gebruiken om de bevolking haar trouw aan het Habsburgsche huis te doen bewijzen en hij hoopte, dat zijn goed bestuur bij deze gelegenheid zou blijken. De aartshertog wilde hem niet te leurstellen. Het bezoek zou doorgaan. Na afloop van de veldtochtoefeningen begaf de aartshertog zich naar Serajewo. Den volgenden dag voegde zijn gemalin zich bij hem. Alles was voor de officieele ontvangst in gereedheid gebracht; de route, die de stoet zou volgen, is geheim gehou den. Desondanks weten de samenzweerders, zeven in getal, langs welken weg men naar 't stadhuis zal rijden. Het politietoezicht is onvol doende. De burgerlijke autoriteiten redeneeren het troonopvolgerspaar staat onder bescherming van het leger. De legerleiding van haar kant heeft de Bosniërs niet willen irriteeren door de taak van de politie over te nemen. Op dien noodlottigen dag traden op het vastgestelde uur aartshertog Frans Ferdinand en aartshertogin Sophie uit hun hotel naar buiten om naar het stadhuis te rijden. De straten zijn vol menschen de menigte ge draagt zich gereserveerd. Hier en daar juicht men de vorstelijke bezoekers toe. Bij een bocht moet de chauffeur van den auto, waarin de Oostenrijksche troonopvolger en zijn vrouw zijn gezeten met Potiorek en den adjudant graaf Harrach, remmen. Dat is het oogen- blik voor Cabrinovic, een der samenzweerders. Hij werpt zijn bom. Het moordtuig ontploft niet de volgauto rijdt er over heen. Nu barst de bom uiteen het speelt zich alles in enkele seconden af twee officieren uit het gevolg zijn gewond. „Doorrijden, doorrijden," beveelt Potiorek. „Stoppen," beveelt Frans Ferdinand barsch. Hij noch zijn vrouw hebben hun zelfbeheersching Het uitrijden van het troonopvolgerspaar dat enkele uren later zou vermoord morden. Enkele minuten voor de dood hen achterhaalde Frans Ferdinand en zijn gemalin verlaten het stadhuis van Serajewo nadat een eerste aanslag was mislukt. Het met bloed bespatte generaalsuniform van aartshertog Frans Ferdinand.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5