De eerste Zeeuwsche Scheldevlucht om de zilveren Schelde-tropee Bie ons op t durp Zo bin'k dan nae Den Aog 'ewist, en e'k de vrouwe vrom- 'aeld. Toen a'k in 'uus kwam zat 'eur bie't raem, en m'n 'arte klopte van benauwdig'eid, 'oe of ze zou weze, en of ze m'n we zou kenne. Mae jaet, ze zat een kouse te breien, mae toen a ze m'n zag sprong z'overende, en schreten Pier, bin jie 't Kiek, en ze lag a om m'n nikke, en ik 'ieuw d'r eindelienge wee van m'n of, wan ik zag da d'r breisel glad in de warrewas, en dae kus ze altied zo vreed kwaed om worre, mae toen a'k cia zee, zee 'eur Maek je mae nie benauwd, da kan mien allemaele niks mie schillen, noe a jie d'r wee bin. Afijn, ik nog is effen nae den dokter, en die zee asdat de vrouwe glad beter was, en 't zou we voe goed weze, ja, voe zo- varre de menschelijke berekenieng dan gaet. En wulder 's achternaemiddags nae den trein, wan 'oe eerder ik uut da gat vort bin, 'oe liever, zee de vrouwe. En zo bin m'n dan thuus'ekomme, en toen a m'n in den 'uzen waere, wier de vrouwe glad stille, en ze liep mae van d'eene kaemer in d'aere, en ze zee niks, en ik zee eindelienge zei noe toch is wat, en toen keek ik, en ik zag 'oe ze zo mae in d'r eige een bitje liep te julen, en da kust ik toch ok we begriepe, mae den dokter a 'ezeid, da ze afleidieng most e, dust dae most ik voe zurrege, en daevoe zee ik „Oe vi je 't noe, da'k zo'n rommel 'emaekt e, overa En ik keek is deur de keuken, én dae leken 't de misput we. O, zee ze, je bin toch mien vint, en ik bin vee te blieje da'k wee tuus bin. En ze dee d'r schorte voe, en ze begon te keiven liek as vroeger, en ze zong d'r nog bie ok. En toen a'k een kertiertje laeter uut den 'of wee binne kwam, en ik rochte an de achterdeure, riep ze van binne Pier, je klom pen uut, nie mie je vule voeten in m'n schoone keuken En ik begreep nie, 'oe a'k dae noe vroeger we is kwaed om e kunne worre, wan 't klonk m'n noe as meziek in m'n ooren, en ik zee j'ei geliek, vrouwe, da za nie 'beure En toen m'n zo 's aeves onder de lampe zatte mie z'n beidjes, de vrouwe mie d'r breisel en ikke mie m'n pupe en de krante, kiek, toen zeeje m'n niks tegen mekare, mae zo noe en dan keke m'n zo maer is, en m'n knikten zo maer is nae mekare, en dan was 't a lank a wee goed. Ja, zo is de mensch noe, a t'n 't goed 'eit, dan merkt t'n 't nie, en dan waerdeer t'n 't nie ok. Mae a 't spaek loopt, dan 'ei je 't, en dan zou d'n alles wille geve om 't wee goed te maeken. Feite lijk bin wulder menschen ondankbaar tuug, das waer. En noe mo m'n d'r kommende weeke tusschen uut. D'r is een tocht van de ouwentjes, liek as die op de meeste durpen wor g'ouwe, tegenwoordig. M'n vonde vandaege zo'n pampier in de busse, en m'n e ons trek opgegeve, wan da mo m'n mie mee. Vlee jaere wouwe m'n ok, mae kusten m'n nie, wan je mot t'r vuufenzessentig voe weze, en da bin 'k nog mae pas. Afijn, 't is voe de vrouwe ok goed, wan verzetjes mot z'e. Dust kommende weeke za'k je we is vertelle, 'oe a m'n 't g'ad e. En tot zolank de groetenisse mae wee, PIER VAN 'T HOF. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 Overzicht van de overgroote belangstelling op het vliegveld te Vlissingen bij de lste Zeeuwsche Scheldevlucht. Het eerste escadrille komt aan De start van een der vliegtuigen dat deelnam aan de rondvlucht. Er is wel leven in onze Zeeuwsche gewesten. Dank zij velen, die het goed meenen met onze mooie provincie en die haar door vele attracties steeds aantrekkelijker weten te maken, wordt altijd tot nieuwe ge beurtenissen het initiatief genomen. Pa., hebben we den 5den Scheldeheker- zwemwedstrijd gehad, die reeds popu lair is, Zaterdag 1.1. werd de eerste Zeeuwsche Schi Idevlueht gehouden, waaryoor niet minder belangstelling bestond. Langzamerhand zullen we komen waar we wezen moeten. Nu vele bedrijven minder gunstig gaan, zal de volle aandacht moeten blijven gewijd aan de perspectieven, die Zee land door zijn ongerept natuurschoon biedt voor vreemdelingen-bezoek Door middel van zulke attracties wordt de aandacht extra gewekt.' „Niet versa gen 1" wordt het parool. Luctor et Emergo. Eenmaal behalen de nooit desespereerende Zeeuwsche initiatief nemers de overwinning. Zwartkijkers zijn er niet meer. Laat ieder nu meewerken. Het nageslacht zal hun dankbaar blijven. geestdriftig begroet door de dames uit Goeree, die hier propa ganda maakten voor een vliegveld ook op haar eiland. Buitenlandsche deelnemers bestudeeren de vliegroute. Tijdens de rondvlucht was er gelegenheid tot het maken van vluchten in K L.M.- toestellen voor goed- koope prijzen, door bemiddeling van de Vlissingsche Courant waarvan velen ge bruik maakten. De Commissaris der K&iingin en burge meester Van Woelde- ren maakten 'n tochtje met een aanwezig sportvliegtuig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 20