De brug over de Marne bij Méaux, die door de Franschen werd vernield om den vijand op te houden. Nu het uitbreken van den wereldoorlog, die de oorzaak werd van zulke heftige schokken en diepgaande verande ringen in het geheele wereldbestel, in deze weken twintig jaar achter ons ligt, leek ons de tijd gekomen om de herinnering aan de dramatische oorlogsdagen nog eens te verlevendigen. Dit is het vierde vervolg in deze historische artikelenreeks. de Loire ten Zuiden van Parijs stand houden en verderen tegenstand bieden. Twee dagen later vaardigde de regeering een proclamatie uit, waarin zij mededeelde haar zetel van Parijs naar Bordeaux te hebben verplaatst. Met den val van de hoofdstad werd ernstig rekening ge houden. Doch de krijgskans zou keeren. Joffre, die over de Fransche troepen het opper bevel had, in samenwerking met Foch, Manoury en andere generaals, besloot tenslotte aan de Marne slag te leveren en zijn defensieve houding te laten varen. Aan Galliémi werd de verdediging van Parijs opgedragen. Den derden September gingen de Franschen, ge steund door hun Engelsche bondgenooten, tot den algemeenen aanval over. In den beginne was 't ver loop van den slag niet ongunstig voor de Duitschers. Hoewel de troepen buitensporig vermoeid waren, zetten zij hun opmarsch voort en de geallieerde troepen moesten wijken, ondanks de aanmaning van Joffre in zijn proclamatie tot de troepen „zich liever op de plaats te laten dooden, dan nog een meter grond aan de Duitschers af te staan." De Duitsche rechtervleugel onder Von Kluck wilde Generaal eon Kluck. een der Duitsche bevelheb bers in den Marneslag. In nauwelijks drie weken tijds had het Duitsche leger met geforceerde marschen de Marne bereikt. Het doel van de Duitsche legerleiding, waar over generaal von Moltke, neef van den overwinnaar uit den oorlog van 1870, het opper bevel voerde, was duidelijk. Men wilde eerst in het Westen met den vijand afrekenen, en zich dan met voile kracht tegen Rusland keeren. Want de Rus sen zaten niet stil en vielen met groote troepenmacht Oost- Pruisen binnen. Om hen voor- loopig tot staan te brengen werden eenige legerkorpsen van het West- naar het Oostfront gedirigeerd. Den eersten September 1914 vielen granaten uit het vèrdra- gend Duitsch geschut in Parijs neer. Het „moreel effect" hier van was geweldig. Men begreep in welk gevaar de hoofdstad verkeerde en tevens, dat met een eventueelen val van Parijs de strijd niet mocht eindigen, gelijk in 1870 het geval was geweest. Het Fransche leger zou ditmaal in ieder geval achter Fransche loopgi Verdun. Stormloop van Fransche infanteristen op Duitsche loopgraven nabij Verdun. Een foto. die de wreedheid van den oorlog wel teer duidelijk laat zien.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4