een beweging uitvoeren, waardoor de Franschen omsingeld zouden worden. Deze poging mislukte. Joffre commandeerde tot iederen prijs nieuwe troe pen naar het front. Galliémi zond hem het Parijsche garnizoen, dat in autobussen en taxi's naar het zeer nabije front werd vervoerd. Het gelukte den Franschen de verbinding tusschen het eerste en tweede Duitsche leger te verbreken. Von Kluck dreigde geïsoleerd te worden en moest in allerijl terugtrekken. Wel gelukte het Von Kluck zich met de overige Duitsche strijdkrachten te ver eenigen, maar dit was alleen ten koste van veel terreinverlies mogelijk. Het dreigendste gevaar was van Frankrijk afgewend. De juiste oorzaak van de Duitsche nederlaag zal wel nooit bekend worden. Sommigen schrijven haar toe aan Von Moltke, die het Von Schlieffen-plan niet tot ih zijn De hoofdstraat van Soissons, nadat een eskader bombardementsvliegtuigen over de stad was gevlogen Op weg naar de Marne Om Joffre aan meer troepen te helpen liet de commandant van Parijs alle autobussen en taxi's requireeren om er troepen mee uit de hoofdstad naar het front te vervoeren. laatste consequenties wil de of durfde uitvoeren, en tegenstrijdige bevelen gaf aan zijn onderbevel hebbers anderen wijten haar aan de onstuimig heid van Von Kluck, die te veel op eigen initiatief zou hebben gehandeld. Zeker is wel, dat de Fran schen en Engelschen oogenblikkelijk gebruik hebben gemaakt van de korte Duitsche aarzeling. Maarschalk Joffre. achter hem generaal Foch (dié later opper bevelhebber van de geallieerde legers zou zijn) bij een défilé van troepen aan het Marnefront. En met succes. Den 12denSept. was de Duitsche terugtocht voltooid en begon de zgn.: „loopgraven oorlog", welke over een groot gedeelte van het front zou duren tot het voorjaar van 1918. De Duitschers hielden stand achter de Aisne. Toch behielden de Duitschers, behalve geheel België, nog ongeveer 21000 K.M.* Fransch grondgebied bezet. De strijd werd gevoerd op Fransch grond gebied en wanneer men dat voor oogen houdt, wordt de vrees van Frankrijk vooreen herbewape ning van Duitschland wel verklaarbaar. De Marne-slag was voor een groot gedeelte be slissend voor het verloop van den wereldoorlog. Een Duitsche overwinning in het Westen was voor komen hoe het lot van Europa zou zijn geweest, indien de geallieerde legers in 1914 een beslissende nederlaag zouden hebben geleden, kan men slechts veronderstellen. Het geloof in de eindoverwinning had in leidende Duitsche kringen een ernstigen schok gekregen. Van toen af trachtten de tegen standers elkander uit te putten. De Duitschers waren daarbij ongetwijfeld in het nadeel. Want hun kusten en havens werden zoo zwaar door de En- gelsche vloot geblokkeerd, dat hun voedselvoor ziening en munitie-aanvoer steeds ernstig in gevaar verkeerden. Aan het Westfront kwam het intusschen nog herhaaldelijk tot bloedige botsingen. Namen als Verdun, Yperen, Reims brengen genoegzaam in herinnering de veldtochten, waarbij van weers zijden met groote verbittering werd gestreden, en die tot geen enkel resultaat leidden „alleen" aan honderdduizenden jonge mannen het leven kostten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 6