ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op t durp 376 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 t d'ouwentjes mee 'e Dat Dus bin m'n mie de tocht 1 was noe nog is wat. Den dag tevoren was ik buurman Kraai tegengekomme, en die was t'r vol van. En z'n vrouwe ok, ja, zee d'n, dat wuuf van m'n, dat reist a drie daegen, en d'r kom gin ende an. Wat dat mot worre, dat weet ik nie. En 'urn zuchtede is, maer ie is zeivers krek eender. Afijn, m'n sprakke af, da m'n saeme zouwe rieje, mie Dongeman, das een rentenier liek ik, maer 'u ik 'ulder komme 'aele. En dan zouwe de Zo gebeurden 't ok. En toen a m'n de aeren ochend bie 'ulder kwamme, zee Kraai Kom t'r in, wan m'n zitte een stikje t' eten, wan je weet toch mae nooit, wa je zo'n dag nog kriegt. Net, zee Kee, z'n vrouwe, net, en daevoe neem ik nog mae flienk wat mee ok, en ze stopten groote dodden mie krenten- stuten in d'r kerrebies. Afijn 'oor, zee de vrouwe, je mot 't wete, maer ik neme niks mee, wan ik vinde dat nie fersoendelijk, wan die menschen zu we zurge, da m'n wa kriege. Afijn, wulder na 't durpsplein en dae stienge d'auto's a. En m'n vonde meneer Dongeman, en wulder d'r in, mae da gong nog nie zo makkelijk, wan de wuven bleve mie d'r musse overa an'aeke, en da kostede vee moeite voeda m'n zatte. En zoo langzaampjes an kwamme d'aere ok, en alles rochte vol, en d'r was nog een busse bie ok, en ik wist nie, da d'r zovee menschen boven de vuufenzestig bie ons op 't durp waere. En m'n gonge rieje, mae dae riep Kee Kraai ineens Ee, Jan Kal je, man, ik docht da jie lank a dood was Be neent, mensch, 'oe kom je d'r bie vroog de vint, en 'um schodde z'n kop, of t'n docht da ze van d'r verstand of was. Afijn, m'n reje, en dat was wat, want wulder komrae ok nie vee in auto's. Mae Kee a d'r nog nooit in 'ezete, en die 'ieuw d'r eige goed vast, en benauwd da ze was, vreed En ze riep mae ik mot d'r uut, ik bluve d'r nie in, voe gin geld Mae meneer Dongeman ree mae deur, Ou jie toch je mond, je lieken we gek En m'n reje eest nae 's Graeverskerke, om de kerke te zien, en das gek, mae dae waere m'n gin van allen ooit in 'ewist, da gae zo mie de diengen in j'eige land. En 't was een mooie kerke, mae de vrouwe strukelde over een durpel, en toen kwam d'r onweer op. D'r 'oef maer een kleinig'eid te gebeuren, of 't is nog mis mie d'r. Mae m'n gonge a gauw wee varder, en m'n reje over Briekerke nae Schanisse, en 't was dae vreed vee veranderd, zovee ge bouwd, dat 't bar is Me keke onze oogen bienae uut ons kop. En toen kwamme m'n in Schanisse, en daer is zo n afspannieng, en dae moste m'n weze, om een stikje t' eten. f Afijn, mae dae vertel ik je kommende weke meer van, wan t is nog lang nie uut, da begriep je. Dus tot kommende weke, en vee groetenisse van PIER VAN 'T HOF. i de waereld. de vrouwe riep De heer Hage te Scherpe- msse herdacht het feit dat hij 15 jaar geleden in functie trad als directeur van de zangvereeniging O. B. K. Te Kruispolder bestaat sinds Jaren een werf voor visschersvaartuigen, die we in deze landbouwstreken niet hadden verwacht Een kijkje op de werf, terwijl een bootje ter reparatie op het droge ligt. Groote brand te Serooskerke (W.) Op Donderdag 9 Augustus ontstond brand in de groote landbouwschuur van de Duitsche Cultuurmaatschappij Ter Linde", onder Serooskerke. De schuur brandde geheel uit De ruïne- Wat verdwijnen gaat. Een hoefstal te Axel moet wegens aanleg van trottoirs verdwijnen. Het laatste paard wordt beslagen en de vlag hangt halfstok. Een moeilijk karwei. Van de ferryboot te Hansweert moest een verhuis wagen worden gelost, wat zeer lastig ging. aangezien hier de brug niet in het verlengde valt van de boot. zooals te Breskens en Vtissingen. De schietvereeniging „Nederland en Oranje te Poortvliet opende onlangs een nieuwe schietbaan. De leden tijdens den eersten wedstrijddie op de nieuwe baan werd gehouden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24