DE STRIJD AAN DE ANDERE FRONTEN De beslissing omtrent den afloop van den oorlog, dat was van het begin af duidelijk, zou in 't Westen liggen. Des ondanks waren de gevech ten aan de Duitsch-Oosten- rijksch-Russische grens, de Balkanstrijd, de veld tochten in Mesopotamië niet minder hevig. De bedoeling der geal lieerden was de centrale mogendheden van alle zijden aan te vallen hen te dwingen aan verschil lende fronten te strijden en hen, zij het al niet door betere krijgskunst, dan toch door de over macht van het getal tot capitulatie te noodzaken. In Augustus 1914 drongen, zooals wij in ons vorig artikel reeds memoreerden, de Rus sische legers Oost-Pruisen binnen. Tot bij Konings bergen viel de vijand Duitschland binnen. Een opmarsch naar Berlijn dreigde. Toen werd gene raal Von Hindenburg, die reeds uit actieven dienst was, met het opperbevel in het Oosten belast. Als De Dutcsche vloot vaart bij Skagerak de Engel- sche tegemoet. V.\ï 22fl| Sm - F** spr2 Se'WetMtmba ■u, Nu het uitbreken van den, wereldoorlog, die de oor zaak werd van zulke heftige schokken en diepgaande veranderingen in het ge- heele wereldbestel, in deze weken twintig jaar achter ons ligt, leek ons de tijd gekomen om de nerinnering aan de dramatische oo iogs- dagen nog Dit is het i£de Beschieting uit de Turk- sche forten langs de Dar- danellen van Engelsche oorlogschepen. Een der zwaar ge havende Dmtsche kruisers de Seydlitz die aan deri .Skage rak slag deelnam. land den oorlog verklaarde. De toestand voor de Centralen werd hoogst kritiek. Von Falkenhayn en Von Mackensen kregen het bevel over 'n uitstekende, hoewel numeriek zwakkere krijgsmacht. In een reeks van veldslagen werden de Roemenen teruggedreven en 6 December 1916 trokken de zegevierende legers der Duitschers en Oostenrijkers Boekarest binnen. Italië, dat sinds lang geen betrouwbare bondgenoot was gebleken, verklaarde in Mei 1915 aan Oostenrijk den oorlog. Een hevige strijd ontwikkelde zich tusschen de vijandelijke troepenmachten in de Tiroler Alpen en aan de Isonzo. Eenmaal dreven de Oostenrijkers de Italianen terug en scheen het of een inval in Lom- bardije niet ver meer was maar ook hier draaide het geluk den aanvankelijken overwinnaar den rug toe. Na een jaar van hevig vechten had geen der partijen eenig voordeel van beteekenis behaald. eersten medewerker koos hij zich Von Ludendorff, die zich bij den doortocht door België als een man van groote bekwaam heden had doen kennen. In de slagen bij Tannenberg en bij de Massourische meren behaalde Von Hindenburg een schitterende overwinning. In wanorde vloden de Russen. De Oostenrijkers waren minder fortuinlijk. De Russen drongen over de Karpathen-passen Hongarije binnen. De krijgskans wisselde aanhoudend totdat in het voorjaar van 1915 de Duitsche bevelhebber Von Mackensen de Russen versloeg en de sterke vestingen Przemysl en Lemberg her overde. De legers der Centralen drongen diep Rusland binnen en bezetten zelfs Warschau. Inmiddels was de strijd tegen Servië, waarom de algemeene oorlog eigenlijk begonnen was, op den achtergrond der belangstelling geraakt. De Oostenrijkers bezetten 2 December 1914 de hoofdstad Belgrado, maar moesten haar veertien dagen later weer ontruimen. Van een groot Balkanfront was echter eerst sprake, toen Roemenië voor de verleidelijke aanbiedingen der Entente bezweek en Oostenrijk en Duitsch- De Embden"de Duitsche kruiser, die zich bij het uitbreken van den oorlog in de Indische wateren bevond, vele vijande lijke koopvaarders overviel en na een maandenlange klop jacht" tenslotte overmeesterd werd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4