De oorlog der geallieerden tegen Frankrijk concentreerde zich om de Dardanellen, de zeeëngte, die den toegang vormt tot Constantinopel en de eenige verbinding met Rusland is vanuit het Zuiden. Het zou van groote waarde voor de Entente zijn geweest, indien zij er in was geslaagd dezen doorgang te forceeren. Maar de Turken, die onder leiding stonden van Duitsche officieren, boden op 't schiereiland Gallipoli zulken hevigen tegenstand, dat de Engelsche zee- en landmacht ten slotte moest terugtrekken. Twee lichtpunten voor de benarde centrale mogendheden waren, dat Bulgarije zich bij hen aansloot en koning Constantijn van Griekenland zijn land niet wilde doen Onder dekking van het zware geschut der slagschepen landden de Engelschen op het schiereiland Gallippli, dat zij echter op den duur ontruimen moesten. Een foto uit het gevechtsge- bied in de Tiroler Alpen, waar Italianen en Oostenrijkers el kander hevig bevochten. Generaal-veldmaarschalk von Mackensen, die de Duitsche troepen op denBalkan ter overwinning voerde. De torpedo dringt in den wand van het Engelsche stoomschip „Falaba" .dat binnen weinige S oogenblikken in M de diepte zonk. Torpedeering van een Itali- aansche vrachtboot door een Duitschen onderzeeër. De ll-boot-commandant bepaalt zijn positie. deelnemen aan den algemeenen oorlog. Weliswaar bezetten de ge allieerde troepen de Grieksche havenstad Saloniki, maar Con stantijn (die een zwager was van Wilhelm II) volgde het voorbeeld van Albert van België niet. Ook op zee werd fel gestreden-. De Duitschers hielden met hun U-booten de Engelsche zeemacht in bedwang. En daar de blokkade door Engeland ook den aanvoer van levensmiddelen naar Duitsch- land belette, verschoonden de duikbooten ook de vijandelijke koopvaarders niet. In den Europeeschen oorlog werd 31 Mei 1916 de grootste zeeslag geleverd, die ooit plaats vond. Bij het Skagerak (onder Denemarken) ontmoette de Duitsche vloot de Engelsche zeemacht. Tien duizend matrozen en officieren verloren het leven. Geen der partijen behaalde de overwinning. Hoewel de Duit schers en Oostenrijkers het zwaat te verduren hadden ook de burgerlijke bevolking leed onder een nijpend voedselgebrek gaf men geen kamp. De hoop op de eindoverwinning was nog niet vervlogen. Ortelsburg. een der steden in Oost-Pruisen waaruit de Russen werden verdreven door het offensief van Von Hindenburg. In de Dardenellen door Turksch geschut tot zinken gebrachte Engelsche koopvaarders.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5