Onder de jubelende toejuichingen der menigte marcheerden de eerste Amerikaansche troe pen, die naar het Westjront zouden ver trekken, door Londen. met het buitenland den vrede had hersteld, begon het „in eigen huis" een nieuwe orde te scheppen. Talrijke pogingen, door de Geallieerden open lijk ondersteund, om het nieuwe bewind omver te werpen, mislukten, vaak ten koste van bloedige offers. De laatste der Romanows, Tsaar Nicolaas II, werd met zijn vrouw en kinderen terechtgesteld. En al bleken verschillende der idealen van de Russische communisten niet voor verwezenlijking vatbaar, al ontstond er ook in de Sowjetpartij een onover brugbare tegenstelling tusschen hen, die eens samen aanvoerders van de revolutie waren geweest, al had men te kampen met de vreeselijke plaag van hongersnood en vele andere ellenden, de nieuwe machthebbers handhaven zich tot op den dag van heden. De koning van Engeland en de minister president Lloyd George m gesprek met een Amerikaanschen officier, bij gelegen heid van de aankomst der eerste Ameri kaansche troepen te Londen (1917). Ook in Oostenrijk voltrokken zich na het einde van 1916 belangrijke gebeurtenissen. In November 1916 overleed de grijze keizer Frans Jozef, na bijna zeventig jaar te hebben geregeerd. Zijn dood verbrak de banden, die de dubbel-monarchie had bijeengehouden. Zijn opvolger was Karei I, een man van zuivere bedoelingen, maar niet opgewas sen tegen de moeilijkheden, die zich onder zijn kortstondig bewind zouden voordoen. Hij was De nieuwe heerschers in Oostenrijk. Keizer Karei I met keizerin Zita; tusschen hen de kleine kroonprins Otto, in kroningsgewaad doordrongen van den vasten wil om zijn volk spoe dig een eervollen vrede te schenken. Na veel onder handelingen met het Duitsche hoofdkwartier deden de Centralen 12 December 1916 een vredes aanbod door bemiddelling van eenige neutrale mogendheden. De poging mislukte enkele dagen later wezen de Geallieerden, die in geen geval op voet van gelijkheid met hun vijanden wilden onder handelen, en zeer wel wisten, dat de Centrale Mo gendheden in het nauw geraakten, een bemidde lingsvoorstel van Woodrow Wilson, den President der Vereenigde Staten, af. In Engeland was inmiddels Lloyd George, een man van onvaste politieke beginselen, maar met een groot doorzettingsvermogen, veel zin voor de werkelijkheid en ver-vooruitzienden blik, van minister voor ammunitie, hoofd der regeering geworden. Hij voerde, ondanks hevig verzet,den algemeenen en persoonlijken dienstplicht tot dan toe in Engeland onbekend in, en besloot den strijd tegen de Duitschers met nieuwe kracht te hervatten. In Frankrijk nam in Novemberl917 de onverzoen lijke vijand van Duitschland George Clémenceau het bewind in handen. Zijn bijnaam „de tijger" duidt reeds voldoende aan, dat hij niet bepaald gemakkelijk was voor zijn politieke tegenstan ders. Maar ook de heftigsten onder hen eeren in hem een groot vaderlander, bezield met het ver langen om Frankrijk naar de beslissende overwin- e ning te voeren en van zijn vijanden te bevrijden. Van het allergrootste belang was de deelname van de Vereenigde Staten van Amerika aan den Euro- peeschen oorlog. De rol, die de Vereenigde Staten zich zelf hadden toebedacht, verdediger van de democratie, was echter hoogst dubbelzinnig. Feitelijk ging Amerika den oorlog in om zijn milliardenvorderingen op Frankrijk en Engeland te redden. Het had voor enorme bedragen aan deze landen geld en goederen geleend, het kon niet lijde lijk toezien, dat zijn debiteuren verslagen zouden worden. 31 Januari 1917 nam de Duitsche legerlei ding, ondanks het verzet van de diplomatie, het noodlottig besluit om den onbeperkten duikboo tenoorlog te beginnen. Van toen af zouden niet alleen alle vijandelijke oorlogs- en handelsschepen, maar ook de onder neutrale vlag varende koop vaarders zonder voorafgaande waarschuwing in den grond worden geboord. Men begreep, dat een oorlogsverklaring van Amerika niet zou uitblijven; de Vereenigde Staten zouden zich niet laten bejet- ten langer zaken te doen met de Geallieerden. De Duitschers geloofden met hun duikbooten den aan voer van ammunitie en oorlogsmateriaal naar het Westfront te kunnen verhinderen en allenjevensmid- delentoevoer naar Engeland te kunnen afsnijden. Na de torpedeering van ae „Lusistania", een Ame- rikaansch passagierschip, dat goud en ammunitie zou hebben vervoerd, en waarbij vele Amerikaan sche onderdanen verdronken, verbraken de Ver eenigde Staten de diplomatieke betrekkingen. Den 6en April 1917 volgde de officieele oorlogsverkla ring. De Duitschers onderschatten het gevaar. Aan het Westfront hadden zij op den opvolger van Joffre, generaal Nivelle en op den Engelschen bevel hebber Haig groote overwinningen behaald de Oostenrijkers hadden de Italianen onder Cadorna aan het lsonzofront opnieuw zware verliezen toege bracht zij, althans de legerleiding, waren overmoe dig en vreesden den nieuwen vijand niet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 6