ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op t durp 440 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 No. 14 De aankomst van de vlieg tuigen, die deelnamen aan de Rondvlucht over Neder land op her vliegveld te Vlissingen op Zaterdag 25 Augustus 't Is noe zowat den druksten tied bie ons op 't durp. Nie alleenig mie de boeren, mae die magge 't e, mie dat weer komt de boel droge binnen, en das vee waerd, en a de priezen noe ok maer een bitje goed bin, en d'r 'elpt de steun ok a wee an, dan komt er wee wa geld onder de menschen, en das noodig, wan 't is verschrikkelijk, zo weinig as de menschen nog kunne uutgee, dat 'oor je van al de wienkeliers, das waer. En mie ons, renteniers, is 't ok nie te best, wan je mo maer is mie land zitte, waer a je duzend gulden iepoteek 't met op gegeve 'eit, en 't wor verkocht en je kriegt er vuuf 'onderd vrom, of j'oudt 'et, en je man betael gin cent rente. Die grondpriezen bin ok vees 't ooge opgevoerd, dat lieken nae niks, maer alia, je doet er an mee. En a je effekten 'eit, dan bi je glad in den aap gelezeerd, wan die loope zo vrom, da je ze bienae niet mi ziet, en da gae mae deur en dae kom gin ende an. Afijn, maer over die drukte, das meest van de vremde die a d'r noe wee bin, en d'r bin d'r 'eel wat, vee meer as vlee jaere. D'r schient in 'Olland toch nog we geld te wezen, a je dat zo ziet, mae d'r bin vee menschen bie, die anders nae 't butenland gae, en die komme noe 'ier. Alles zit vol, en wulder zitte ok vol. Ja, je za zo zegge, 'oe komme m'n d'r bie, wan m'n e zo ies nog nooit bie d'and g'ad, mae da za'k je zegge. Eestens kun m'n de centen best gebruke, en twiddens mot de vrouwe wat afleidienge e, zeit den dokter, en das waer, wan 't is toch nog glad nie 'eelegaere in order mie d'r. Dust toen Kees Vreeke histere kwam en zee da d'n twi slaepers a, die a t'n nie berrege kust, en vroog of wulder ze niet woue neme, toen zeeje m'n mae van ja, en ze bin d'r noe, mae 't val glad nie mee. Den eenen is een wuuf zo vet a'k t'r nog nooite een 'e zien, e, mie ziede jeponnen en een kop mie 'aer waer a je van achterover valt, en zo'n bril op een stokje, en waer a dat vor dient, weet ik nie, mae azze mie je praet, dan kiek ze je d'r deur an, en dien aeren das d'r vint, en da lieken we een toffe joengen, ie loop glad in 't wit, en rookt den 'eelen dag seharen van een dubbeltje. Mae noe mo je gloove dat 't zweet op m'n kop staet. Dae net komt dat wuuf binnen, en ze zeit (ik za prembeere om 't op z'n 'Ollands te schrieve) terwijl ze m'n deur dat dienk op een stokje ankiekt Aha, een typerijter Meneer is wel erg modern, het lijkt mij anders lang niet gemakkelijk, als je zulke stijve vingers hebt, niet Christiaan Christiaan, das d'r vint, mae die zeit Ik vind het prachtig, dat men hier wat voelt voor het nieuwe. En, zeit dat wuuf wee, wat schrijft u nu Ik schrieve voe de krante, zeg ik, en ik gae deur. Dae gae ze op d'r achterste pooten stae, en ze kiek m'n an of ze m'n op wil vrete, en ze roept Mon Dieu (dat 'eit de meester m'n verteld, wat a dat is), waar moet het heen met onze cultuur, als deze paysans de pen gaan hanteeren Ze docht da 'k et' nie verstond, mae 't was gin waer, ik verstond 'et best, en ik wier toch zo kwaed, en ik zee A julder mae wete, da je 't van de boeren motte e, en a wulder d'r nie waere, zouwe die van joe slag nie in de kraekende ziede loope, kiek Ze was nog zo gek nie, wan ze dee of ze d'r niks van begreep, en ze duisden zo langzaempjes an achteruut en den 'of in. Mae Christiaan dien lachte en die gaf me zo'n knipoogje ach ter de rik van z'n vrouwe om, net of t'n zegge wou m'n begriepe mekare. En da deje m'n dan ok. Maer ik was toch kwaed, en ik bin 't nog, want a je noe toch menschen in j'n 'uus neemt en j'oeft 'et glad nie te doe, dan ku je toch verwachte, dazze d'r èige fersoendelijk gedraege. En da zee ik tegen de vrouwe, en die vond 't ok, en die zee das eens mae nooit mi, want ik e ok a lank a genogt van die kak- medarn, en noe zu m'n blieje weze as de weke om is. Afijn, tot kommende weke dan mae wee, en de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Drukte bij den hoefsmid te Schoondijke. waarvoor zooals ge woonlijk groote belang stelling bestond van de zijde van het publiek. Scheeve kermisgang. Hoe velen op de Goesche kermis, die de vorige week werd ge houdenhet raadhuis zagen. Voor de schooldeur te Bigge- kerke als de vacantie om is en de school weer begint.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24