No. 14 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 .443 Ver van hier. De slingerweg tusschen Gustafsberg en ilddevalla over de hooge rotsen langs de Zweedsche kust. I De garage-houder lachte zuur. „Absoluut niets alleen 't spookhuis van Peter Kuil, midden op de hei, zooals ze 't noemen. Als dat een hotel is, geef mij dan maar de achterbank van dat wagentje, om vannacht op te slapen." „Een spookhuis Harry's oogen gingen wijder open van nieuwsgierigheid. „Dat klinkt interessant. Rammelende kettingen en Zoo, of alleen maar gewoon griezelig „Dat weet ik niet. Geen mensch wil er lang genoeg blijven, om 't uit te vinden. Ze zeggen, dat êen zekere Peter Kuil, een oude man, het veertig jaar geleden heeft laten bouwen, en toen is hij er op een nacht vermoord." Hij stak zijn besmeurde hand op en wees naar den derden vinger. „De oude menschen in die buurt zeggen, dat Peter Kuil altijd een kost baren ring aan zijn vinger had met een robijn of zooiets en toen ze hem dood in zijn bed vonden, was de ringvinger afgehakt. En van dien tijd af, zeggen ze, komt die verminkte hand daar aldoor hoeken om en zien ze er dingen door aangrijpen. Een landlooper, die er een paar jaar geleden den nacht wou doorbrengen, heeft het gezien, en na dien tijd heeft er niemand meer gewoond tot van't voorjaartoen hebben twee dames't van Lane gehuurd." „Wonen die twee vrouwen daar nu alleen „Ja hoor. Ze zullen dat spookverhaal wel nooit gehoord hebben, denk ik Anders „Wat zijn 't voor menschen vroeg Harry, omziende, terwijl hij den auto weer op gang poogde te brengen. „Zeker niet goed wijs." „Dat zal wel niet. Ik zou vannacht maar hier blijven slapen." Harry schudde vastberaden het hoofd. „Alle oude huizen hebben zoo'n spookgescnLdenis. Ik heb daar gewichtige zaken. Tot ziens." De wagen kwam met horten en stooten vooruit en ging den grooten weg op. Hij had twee redenen, om niet in Oost-Pogham te willen blijven. Ten eerste zou hij daardoor toegeven, dat hij hang was voor zoogenaamde spook huizen, en Harry was nog jong genoeg, om het zich aan te trekken, als hij van vrees werd verdacht. De tweede reden, die niet minder zwaar woog, was, dat hij eenvoudig geen hotelrekeningen kon betalen. Sinds den vorigen middag, toen hij bij Jarvis was geweest, had Harry het druk gehad met het afwikkelen van zijn zaken, die hierin bestonden, te gelde te maken, wat geld opbrengen kon. Het grootste gedeelte van den prijs, dien hij voor zijn goeden auto gemaakt had, ging weg aan huur voor zijn weelderig vrijgezellenkwartier. Wat hij aan meuoelen bezat, had hij inderhaast aan een koopman verkocht, maar het sommetje, dat hij daardoor verkregen had, was teleurstellend mager geweest. In den tijd, dat hij wachtte op bericht van Jarvis, was zijn bankrekening ge slonken tot een getal van twe'e cijfers. Harry's totale rijkdom bestond uit een kleine honderd dollars in contan ten, een koffer, dien hij ergens opgeslagen had, een paar medailles, die hij door de sportbeoefening van zijn,studiejaren verkregen had, het rammelende auto- tje, waar hij in zat, en een contract van twijfelachtige waarde in zijn binnenzak. Hij had geen bepaalde toekomstplannen hij wist alleen, dat hij het stuk grond zien wou, dat het eenige overblijfsel was van zijn vaders erfenis. Als dat er goed uitzag, had hij kans, dat hij het contract verkocht misschien met verlies om althans eenig geld over te houden uit de schipbreuk van zijn fortuin. Uit het contract bleek, dat het land ongeveer 16 hectare groot was. Als hij het contract kon verkoopen aan iemand, die geld wou beleggen, of aan een grond-speculant, tegen denzelfden prijs, 2500 dollar per hectare, kreeg hij de achtduizend dollars, die Jarvis betaald had, terug. Maar als de grond minder waard was, dan het bedrag, dat nog gestort moest worden, tweeën dertigduizend dollar, was het contract waardeloos dan zou niemand er ook maar iets voor geven. In dat geval kon hij de rest van den koopprijs niet betalen, als de verval datum kwam, en dan hield Stewart Lane niet alleen het land, maar ook den reeds gestorten termijn. Harry fronste het voorhoofd en boog zich over het stuur. Het vooruitzicht was niet bemoedigend. Maar hij had nog twee weken den tijd niet lang genoeg, om in den breede over den verkoop van grond te onderhandelen, maar wei lang genoeg, om een beetje te werken en te vechten voor het geld. De zwarte weg, glimmend van vochtigheid door de lichte nevels, die aan dreven uit de groote baai, wond zich in kalme kronkelingen door de zout- moerassen links en de vochtige bouwlanden rechts. De afstandsmeter, onge veer het eenige onderdeel van den auto, dat in goede conditie was, stond al twee mijlen verder, en nog was er geen spoor van den grintweg, waar de garage houder over gesproken had. Harry minderde vaart en keek naar den rechterkant van den weg. Toen hij een bocht om was, zag hij een kraampje staan van ongeverfd hout, versierd met reclame-biljetten van sigaretten en een groot bord met het opschrift „Honing". Een meisje stond, met haar rug naar den weg, te worste len om een groot houten luik op zijn plaats te krijgen, dat bestemd was om de opening boven de toonbank af te sluiten. Harry klom tusschen de havelooze zijschermen door uit zijn auto en liep naar haar toe. „Neemt u me niet kwalijk," begon hij, „kunt u me ook zeggen, waar de weg Zij schrok en keek Harry met twee groote verschrikte oogen aan. Het slordig ineengetimmerde luik gleed van zijn plaats en Harry sprong toe om het op te vangen. „Te zwaar voor u. Laat u mij het maar doen," zei hij. Zij bedankte hem met een zoo stralend lachje, dat hij bijna het luik weer liet vallen. „Ik was even geschrokken," bekende zij. „Ik had u niet aan hooren komen. Dank u hartelijk, 't Zit prachtig." „Er schijnen hier niet veel menschen langs te komen," hernam Harry, en weer werd hij met een open, lieftallig glimlachje beloond. „Helaas nee," zei het meisje. „Een druk verkeerspunt is 't niet bepaald Vandaar dat er zoo weinig vraag naar honing is." „Nu, als de menschen wisten, wat ze hier vinden konden.begon Har ry onhandig, en toen zweeg hij plotseling. „Wat zei u vroeg zij koel. „O, niets dat wil zeggen. Harry voelde zijn wangen rood worden. „Ik wist niet, dat er hier stallen in de buurt waren." „Stallen Zij keek strak naar dien goed gekleeden, knappen jongen man uit zoo'n haveloos wagentje, op echte vrouwenmanier genietend van zijn verlegenheid. Haar lippen trokken, glimlachten bijna. „Stallen Voor koeien of paarden bedoelt u „Nee, voor bijen," antwoordde Harry, weer moediger. „Waar hebt u ze?" Het meisje deed, alsof zij huiverde. „Ik zou ze niet in mijn buurt willen hebben. Ze kunnen verschrikkelijk steken, is 't niet? Ik krijg mijn honing uit New York, in potten, om de andere week, als u de diepe geheimen van mijn zaak wilt weten. De handel is tot nu toe niet erg best geweest, maar 't zal nu wel zoetjes aan drukker worden op den weg, uenk ik." Zij haalde een spiegeltje uit een groote leeren tasch, gaf hier en daar een beweginkje aan een klein grijs hoedje, bekeek zichzelf onder verschillende hoeken, zooals alle vrouwen ter wereld doen, en gaf Harry een knikje, dat een afscheid beteekende. „Dank u nog wel voor uw hulp...." „Ik was eigenlijk voor iets anders gestopt," viel Harry haar snel in de rede, toen zij zich afwendde. „Ik moet naar Fiddler-Punt, misschien kunt u me terecht wijzen. De weg moet zich hier ergens splitsen." De teere bogen van haar donkere wenkbrauwen gingen iets naar boven. De helderste blauwe oogen, die Harry ooit gezien had, keken kalm en onder zoekend in de zijne. „Ja, dat kan ik u wijzen. Er komt een zijweg zoowat een halve mijl hier vandaan. Ik woon daar." „Maar ik had gehoord, dat er alleen maar een paar.Ik bedoel, dat is geen erg prettige woonplaats voor een meisje...." „Ik woon daar met mijn moeder. Zij is niet erg gezond, en de dokter heeft zeelucht aanbevolen. We kunnen 't er oest stellen - en 't is goedkoop ook." Zij zweeg, scheen te verwachten, dat Harry haar nader in zou lichten over

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 29