O©®®© n K 446 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 No. 14 Fijn besneden maskers can ivoor. A etsuke, Japan Eeuwen geleden, toen tie t-arao s nog in Egypte regeerden, werd het ivoor reeds als een kostbaar bezit beschouwd. Na hen ge kten zoowel de Grieken als de Romeinen het om er weelde- kelen van te maken. De Grieken vooral ook om er de „onbedekte' deelen an hunne beelden van te maken, terwijl uit den Romeinschen jd de diptieken bekend zijn. Deze bestonden uit twee ivoren platen door een schart ier verbonden. De binnenkant van elk plaatje werd uitgehold en bevatte was, waarop met een stift geschreven kon worden. De buite ikanten waren rijk met snijwerk versierd Pas na de ontdekking van den zeeweg naar Indië werd het algemeen en minder kostbaar. Als voornaamste ivoorland moeten wij Afrika noemen, met als handelsplaatsen o.a. Zanzibar Kaapstad en Kameroen, vanwaar het uit het binnenland aangevoerde heept wordt. Na Afrika komt Indië. Vooral uit Siam komt zeldzaam soort ivoor. Maar ook Siberië levert groote hoeveelheden ivoor en wel fossiel ivoor, afkomstig van de onder eeuwig sneeuw en ijs bedolven mammoethen. De cadavers van deze langharige reuzenolifanten liggen daar bij honderden natuurlijke ijskast. Vele hiervan komen zoo „versch en gaaf schijn, dat men ze voor musea heeft kunnen prepareeren en opzetten, geheel compleet met huid De handelsman beziet deze vondsten heel anders dan de bioloog de geoloog. Het ivoor heeft handelswaarde hij laat er biljart ballen van draaien, omdat juist dit eeuwenoude, uitgedroogde het meest geschikt voor is. Geen andere stof bezit die hardheid, tegelijk ook die veerkracht en krimpvrijheid Ijartbal en manimoeth. In gedachten gaan wij terug tijden, toen deze reuzendieren dit werelddeel en ook ons land bewan delden. Het menschenras, dat toen jacht maakte op deze leefde als beesten in holen. Op de wanden graveerden zij de afbeel dingen van hun lachtobjecten. Feuwen en eeuwen gingen voorbij Ivoren beeldje uit Japan n Hollander voorstellende moeth is reeds lang van den aardbodem verdwenen. Het helijk ras heeft een hoogeren graad van beschaving bereikt maakt hij jacht op den mammoeth, maar nu met houweel schop. Hoelang zal het duren, voordat ook de Afrikaansche Indische olifant tot het verleden behooren Op de markten in Londen en Antwerpen worden jaarlijks de slag tanden van ongeveer 60.00070 000 obfanten verhandeld. Geen natuurcatastrophe, maar de mensch zelf zal den olifant uitroeien, alleen om zijn tanden. Een flinke stoottand is 1' M. lang en weegt pond Tanden van 150 pond worden als enorm groot beschouwd. In 1200 werd door het Britsche Museum een tand gekocht van meer dan 3 Meter lengte en een gewicht van 227 Engel sche ponden. Niet alle i oor is van den mammoeth of den olifant afkomstig Ook de narwal, de v.alrus en het nijlpaard leveren looze voorwerpen werden en worden nog steeds hiervan gemaakt Niet alleen gebruiksvoorwerpen zooals kammen, lepels, vorken ook allerlei sieraden, waaronder broches, oorhangers en armbanden zelfs grootere voorwerpen zooals jachthoorns, beeldjes, kistj boekbanden hen tweede stuk ivoorsnijwerkook uit Benin afkomstig met zonderlinge figuren van menschen en paarden Ivoor wordt spoedig geel. Men kan het echter bleeken chloorkalkoplos sing of in een meng 1 deel pentijn en 3 deelen waterstofsuperoxied Het slijpen geschiedt met puimsteen polijsten met krijt Dat het voor den ideaal mate riaal is, getuigt wel het fijne snijwerk der Chineezen en Japan al kunnen wij dezen kunst niet altijd dwe pen G.A.L. BISSELING Ivoorsnijwerk, moedelijk een deksel. uil Benin hen kever van ivoor Vetsuke, Japan Ivoren lepelvervaar digd door Conqoneger Bewerkte olifantstand. Bij zorgvuldige be schouwing zal men ziendat de uitgesneden vuurwapens oude vuursteengeweren voorstellen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 30