STORTING ¥11. DE Waf er overbleef van het stadhuis van Reims, nadat de Duitschers in den zomer van 1918 de stad gebombardeerd hadden. Hoewel Duitschland en Oostenrijk door den vrede van Brest-Litowski bevrijd werden van hun „Oostfront", waren de verliezen in de voortdurende gevechten in het Wes ten zoo zwaar, dat men ternauwernood vol doende inenschenmateriaal had om daar den strijd voort te zetten. Oostenrijk, Turkije en Bulgarije hielden nog met moeite den oorlog vol, sinds het grootste deel van de Duitsche troepen uit hun gebieden naar Frank rijk was overgebracht. Daar immers, in 't Noorde lijk deel van het zwaargeteisterde land, dat bij dui zenden vierkante kilometers in een troostelooze woestenij was veranderd, lag de beslissing. Hoe taai de Duitschers ook volhielden, het was niet langer mogelijk te ontkennen, dat de partijen in het parlement, die 'n spoedigen en eervollen vrede zon der annexaties (de legerleiding geloofde nog Steeds aan gebiedsvergrooting) wenschten, bij de meerder heid der bevolking gehoor vonden. De ontevreden heid over de binnenlandsche politiek nam, ondanks allerlei uitbreidingen van het kiesrecht en het weg nemen van diverse grieven bij verschillende par tijen, steeds toe. Rijkskanselier von BethmannHollweg werd tot aftreden gedwongen en achtereenvolgens opge volgd door Michaelis en Von Hertling. Verschillende vredespogingen o.a. door keizer Karei van Oosten rijk, paus Benedictus XV, de internationale socia listenconferentie te Stockholm, faalden. Ook de „14 punten van Wilson", die evenzoovele waarborgen voor den vrede zouden bevatten, vormden geen basis voor onderhandelingen, omdat zij practisch gericht waren tegen Duitschland en Oostenrijk. Ofschoon de geest onder de Duitsche troepen belangrijk verslechterd was, werd onder opperbevel MI-W 8 Kerkruïne van het fel omstreden Arras.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5