van Vun Hindenburg en Ludendorff in einde Maart 1918 een nieuw groot offensief in het Westen inge zet. De beslissende ure was genaderd. Bij Arras braken de Duitschers door het Engelsche front. Zij, die meenden, dat de Duitschers uitgeput en alleen tot een defensief in staat waren, moesten het tegendeel erkennen. De Geallieerden drongen bij Wilson aan om snellere troepenzending uit Ame rika. Toen bleek, dat Von Hindenburg zich schro melijk vergist had of door de marine-autoriteiten onjuist was voorgelicht met betrekking tot de mogelijkheid om den overtocht der Amerikaansche troepen naar Europa door middel van de duikboo- ten te verhinderen. In acht weken tijds stonden tweehonderd duizend Amerikanen aan het West front. De duikbooten konden den aanvoer der troe penmassa's (waartoe Amerika rustig de neutrale ook de Nederlandsche - handelsschepen roofde), die door een sterke vloot beveiligd werden, niet ver hinderen. Na dé zware Engelsche nederlaag bij Arras be sloten de Geallieerden, om de Krattsche, Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten onder één opper bevelhebber te plaatsen. Ondanks het verzet van den Engelschen staf werd de Eransche generaal Foch met het oppercommando belast. Foch, die tot de grootste strategen der geschiedenis moet gerekend worden, zou dezen post zeker reeds lang gekregen hebben, indien het geïntrigeer van politici in het Fransche parlement, en de naijver van de Engel schen zulks niet verhinderd hadden. Het was ten slotte Clemenceau, die een einde maakte aan het gekonkel en Foch benoemde. Van weerskanten rust te men zich nu uit voor den laatsten strijd. 27 Mei 1918 begon de laatste groote Duitsche aanval. De Duitschers dreven een wig in het front hunner tegenstanders en drongen opnieuw tot aan de Marne door. Met verdragende kanonnen werd Pa rijs opnieuw beschoten. Maar op de flanken hielden de Geallieerden stand. Met heldenmoed verdedig den de Franschen Amiens en Reims, en ondanks belangrijke terreinwinst kwam het offensief tot staan. Enkele weken later (den 16en Juli) gingen de Duitschers nogmaals tot den aanval over. Foch ving echter den stoot op en bracht den Duitschers aan de Marne een ernstige nederlaag toe. Langzaam maar onweerstaanbaar gingen de Geallieerden nu op verschillende punten tot den tegenaanval over. De Duitschers moesten wijken eerst bij Soissons, dan bij Amiens, St. Quentin. Het geloof in de over winning was bij de Duitsche soldaten aan het ver dwijnen. In September volgden nieuwe nederlagen, zoodat de Duitsche troepen een voor een de belang rijkste plaatsen in Frankrijk en België moesten opgeven. Tijdens hun terugtocht vernielden de Duitschers Noord-Frankrijk zoo grondig mogelijk. Begin October werden Ostende en Zeebrugge ont ruimd en de daver van het geschut ging langs de grenzen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het was met de militaire suprematie der Duitschers gedaan. Ook aan de andere fronten verliep de strijd voor de Centralen ongunstig. De Fransche bevelhebber Franchet d'Espery vernietigde het werk van Von 10 November 1918 kwam de Duitsche keizer bij Eijsderi over de Nederlandsche grens. De gewezen monarch (in het midden met bontkraag) temidden van enkele officieren, die hem na de nederlaag vergezelden. Teneinde de gedeci meerde Fransche re gimenten aan te vul len. besloot de regee ring tenslotte uit de koloniën troepen naar het front te laten komen. Het dertigjarig regeeringsjubileum van keizer Wilhelm II werd 28 Augustus 1918 in het Groote Hoofdkwartier ge vierd De toestand was voor de Duitsche troepen toen reeds uiterst kritiek. Rechts de kroonprins in gesprek met Von Hindenburg. Maekensen op den Balkan, en dwong Bulgarije om een wapenstilstand te vragen. De Engelschen verpletterden de Turken in Klein- Azië de Turken vroegen om vrede en verkregen op vernederende voorwaarden wapenstilstand. In Oostenrijk stonden de Tsjechen, de Slaven, de Ruthenen en de Hongaren op, toen de Italianen, gesteund door Amerikaansche troepen, Tirol bin nendrongen. De Oostenrijkers werden den 2en No vember, nadat de Hongaarsche en Tsjechische troepen waren afgevallen, tot een wapenstilstand gedwongen, waardoor zij volkomen machteloos waren. Geen wonder, dat men in Duitschland nu openlijk over de vredesvoorwaarden begon te spreken. Von Hertüng .werd vervangen door den Koning Albert en konin gin Elisabeth van België in de duinen van Vlaan deren. waar ook het Duitsche kanon dreunde. penstilstandsonderhandelingen tot president Wil son. De onderhandelingen, door de geheele wereld met de grootste spanning gevolgd, duurden bijna vier weken. Wilson weigerde echter met het oude regime te onderhandelen. Ofschoon ook Luden dorff zijn ontslag nam, was men noch bij de Geal lieerden, noch in Duitschland tevreden met de hervormingsmaatregelen. De revolutie kon niet uitblijven. Toen de Duitsche vloot den 3en November opdracht kreeg Kiel te verlaten en de Engelsche tegemoet te varen, weigerde de be manning aan het bevel te voldoen. Snel plantte de opstandige beweging zich door Duitschland voort. De raden van arbeiders en soldaten maakten zich van het gezag meester. De regeering, niet bij machte de revolutie te bedwingen en dit overigens ook niet van zins, seinde naar het hoofdkwartier, dat de keizer zou aftreden. Wilhelm II raadpleegde Von Hindenburg, die genoeg werkelijkheidszin bezat om den keizer te adviseeren niet meer op de trouw van het leger te rekenen. De keizer deed afstand en vluchtte per auto vanuit Spa naar Nederland. Bij Eijsden kwam hij overonze grens. Na een kort verblijf te Amerongen vestigde hij zich te Doorn. De kroonprins begaf zich even eens naar ons land en werd op Wieringen geïnter neerd. Den 9en November riep Scheidemann te Berlijn de republiek uit, terwijl Frederik Ebert Rijkskanselier werd. Ook in andere Duitsche staten werd de republikeinsche staatsvorm ingevoerd. Tegelijkertijd viel het kunstmatige Oostenrijk uit een. Keizer Karei zocht met zijn gezin een toe vlucht in Zwitserland. De nieuwe Duitsche Rijksregeering vroeg nog maals dringend om wapenstilstandsvoorwaarden. democratischen prins Max von Baden, de socialis ten werden in de regeering opgenomen, de macht van den keizer werd sterk beperkt en 4 October 1918 richtte het Duitsche hoofdkwartier, dat den oorlog als verloren begreep, een verzoek om wa-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 6