KONINGINNEFEEST IN ZEELAND Bie ons op t durp Te Middelburg had de traditioneele ringrijderij plaats op hei Abdijplein, het feest, waarvoor H.M. de Koningin ook een wisselbeker be schikbaar heeft gesteld en waarvoor zeer veel belangstelling bestaat. Te Vlissingen had de jaar- lijksche parade plaats van de Koninklijke Marine en verder werd dit jaar Koninginnefeest bijna overal zonder uiterlijk vertoon gevierd in onze provincie. Souburg organiseerde kinderfeesten, dank zij de actieve oranjevereeniging en de nog pas opgerichte vereeniging „Uit het volk, voor het volk". Jammer dat deze vereeniging de propa ganda, die er van de geïllustreerde pers ook uit gaat, niet naar waarde wjst te schatten, want ze weigerde ons van de prettig georganiseerde kinder spelen ook maar één opname te maken. Overzicht tijdens de parade van de Koninklijke Marine te Vlissingen. De autoriteiten van de Marine wachten met den burgemeester van Vlissingen op het défilé der troepen 472 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 Ja, die vremde menschen. D'r deugede nie vee. Den eesten merrege dazze benee kwam- me, was 't a onweer van wa-bi-je-me 't Wuuf zag t'r uut, of ze me zo deur d'r keelgat wou 'aele, en 't begon a trek wan ze zee: Als u niet voor behoorlijke bedden zorgt, vertrekken we mor gen weer. Toen a je de vrouwe motte zie 't Leken we een kallekoensen 'aen, d'r 'aergong glad overend op d'r kop stae, en ze stieng op, en ze schreeuwden Wat, bin m'n bedden nie goed genog Dan motte julder mae in je stad bluve, en a je soms dienkt, da je voe ons plezier 'ier bin, dan trek je mae daeken op, begriep je Neent, mae da begrepe ze nie, gelokkig, en ze vroge an mien wat a de vrouwe 'ezeid a, en ik zee, dat bedden een bitje 'ard moste weze voe de gezond'eid, en da vonde ze toen ok we, en toen ware m'n 't eens. Ja, een bitje polletiek mo je in 't leven weze, je zit in 't schuutje, en vaere mo je. Dust dat was wee goed, das gezeid, de vrouwe was toen a wee kwaed op mien, om reden ik smoezelemoesjes emaekt a. zee ze, maer ik zee: mensch, 'ou noe je gemak, je zit t'r noe eenmael mee, en dat is noe zo. Mae de vorige keer e'k je geschreve over m'n geschrief en dat dat wuuf toen zo onbedopt was. En toen a'k dat an de vrouwe vertelden, zee zie 'Oor is 'ier, m'n motte mie die gasten praete, wan zo doe 'k 't nie langer, dan gae ze de straete op. Dust toen a m'n an taefel zatte (wan ze woue ok bie ons ete, dat zeeje ze den twidden dag), begust de vrouwe d'r over. Wan dat wuuf van Christiaan, za 'k mae zegge, was kwaed omreden d'r mae pepiere servetten waere, en ze most demaste e, zee ze. En toen dee de vrouwe ies, wa prachtig was, dae. Ze riep Koeba, de meid, en ze zee „Koeba, gae jie is even nae Vermaele (das -ée gaeren-en-band-wienkel) en 'ael voe reke- nieng van Mevrouw twi demaste servetten. Noe a je is motte zie, 'oe of dat wuuf noe ineens onze taele kust verstae Dat heb ik niet bedoeld, protesteerde ze. Neent, da.weet ik, zee de vrouwe, mae da bedoel Ik noe is, zie je. Wan noe za 'k julder is wat vertelle julder komme bie ons binnevalle voe een zacht priesje, en noe dienke je, da j'ier alles te vertellen 'eit. A julder j'n eige fersoendelijk gedroege, dan zou we m'n julder as lesjees b'andele, en de brandewien- flessche op taefel. Maer a julder d'r zo an gae stae, dan doe m'n nie mi dan m'n motte. Uut, en de vrouwe kwakte een dot appel moes op d'r bord dat 't spetterden. Ja, zee ik, ik vin da julder vee kemmandjes e, en de vrouwe 'ei gliek. A julder bie de boeren wille weze, dan mo je ze fersoen delijk b'andele. Stand is stand, da kan waer weze, mae a julder zo op ons neerkieke, noe, dan zou ik glad nie bie zukke menschen willen komme. Afijn, 't wuuf a mie een opene mond zitte luus- tere, en ze zee niks. En 't was lang stille, en toen zee meneer Christiaan: 'Oor is 'ier, van 't Hof, je kust we is een bitje gliek e, mae m'n zu d'r vanaeven nog we is over praete. En dat e m'n gedae. Mae ik dienke zo, dat dien Christiaan eest nog is mie z'n vrouwe gepraet 'eit, da kus je zo merke. 'Oor is 'ier, van 't Hof, zee d'n, ik za 't je is zegge m'n vrouw die is ok mae van eenvoudige komaf. Noe zee ik, wan dat a 'k noe 't leste gedocht. Ja, zee d'n, en noe is ze altied benauwd, da de menschen op d'r neerkieke, en daevoe doe ze noe altied zo uut d' otfgte. Ja, toen begreep ik 'et. En meneer Christiaan zee Ik zou 't we anders willen, da begriep je, en noe ik is mie d'r 'epraet, en noe za't we goed weze. En vrentig, toen a m'n in den 'of kwamme, zatte de vrouwen in 't prieel te praeten of t'r niks an 't 'handje was. En toen most de flessche op taefel, en m'n praetten nergest mee over, en 't was goed. En ik e d'r wee is van geleerd, dat a t'r ies tusschen de men schen zit, praet t'r dan over, en 't komt meestentieds in order. En noe bin m'n goeie vrienden, en kommende weke (wan ze bluve langer) gae me nae de Krabbekerksche mart. Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF Ook de kinderen voelen zich op Koninginneverjaardag feestelijk gestemd. Ook de Walchersche dames deelen in de vreugde van het feesten maken ook een rondje te paard. Ouwe Kowas weer de attractie van 't feest en steekt zijn pijpje nog maar weer eens aan met het oude vuursteentje. Een overzicht van de ringrijderij op het Abdijplein te Middelburg. en musiceerende Jantjes. Marcheerende.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24