7e Versailles werd her onafhankelijke Polen hersteld President Paderewski schrijdt langs de eerewacht der Fransche troepen. waren hier echter van verwittigd en Muller schreef zijn naam met zijn eigen vulpen, terwijl Bell een houder en een losse pen in een vloeipapier mee bracht Het vredesverdrag van Versailles, dat spoedig zou blijken de aanleiding voor een nieuwen oorlog te kunnen worden, is een zwaar boekdeel, verdeeld in 15 hoofdstukken en 440 artikelen. Een zeer beknopt overzicht van den inhoud moge hieronder volgen. In de eerste hoofdstukken wordt de werkwijze van den Volkenbond aangegeven. Daarna volgt de grondslag van het eigenlijke vredesverdrag, n.l de door Duitschland, gedwongen, bevestigde uit spraak, dat dit land en zijn bondgenooten alleen en uitsluitend verantwoordelijk waren voor hel uitbreken van den wereldoorlog, en dus de schuh dragen voor al het onheil en de schade daaruit ontstaan. Hoe meer de wereldoorlog „historie" wordt/ hoe onredelijker deze bepaling blijkt. En al mag men niet vergeten, dat de Geallieerden, vooral Frankrijk, deze uitspraak noodig hadden om eenigermate aan het gekrenkte rechtsgevoel des volks bevrediging te schenken, toch verbaast het, dat men zulk een „tooneelgebaar" als basis van de verdere^vèrdragsbepalingen nam. Op grond hiervan immers werd de uitlevering der zgn. „oorlogsmisdadigers" gevraagd, w.o. van ex-keizer Wilhelm, van Ludendorff e.a. (Met een beroep op het asylrecht weigerde de Nederlandsche regeering den gevluchten monarch in handen te geven van zijn voormalige tegenstanders.) Behalve dat het al zijn koloniën verloor, moest Duitschland aan Frankrijk afstaan EIzas-Lotha- ringen en het Saargebied (over dit laatste zou uit eindelijk een volksstemming beslissen) aan België Eupen en Malmédy. Een poging van België om van deze gelegenheid gebruik te maken en Zeeuwsch Vlaanderen en een deel van Nederlandsch Limburg te annexeeren mislukte, dank zij het krachtige optreden van onze regeering. Aan het nieuw gestichte Polen, waarvan de beroemde pianist Paderewski eerste president werd, kwam, ondanks een volksstemming, die gunstig voor Duitschland uitviel, een belangrijk deel van Pruisen en Silezië. Dantzig werd tot vrije stad verklaard. Wat de schadevergoedingen betreft, moest Duitschland binnen twee jaar 20 milliard goud mark, en later nogmaals 2x40 milliard goudmark betalen. Alle handelsschepen boven 1600 ton moesten worden uitgeleverd, van de overige de helft. Om den gehaten en geduchten tegenstander voorgoed te temmen, werden aangaande de Duitsche bewapening bepalingen gemaakt, waarbij het Duitsche leger op 100.000 werd gebracht de vloot werd zoodanig verkleind, dat zij geen tegen partij van beteekenis kon vormen, terwijl het bezit van duikbooten, oorlogsvliegtuigen, tanks en gassen absoluut werd verboden. Een enorm aantal locomotieven, auto's, landbouwmachines; onnoeme lijke partijen vee, grondstoffen enz. moest het Duitsche Rijk voorts afstaan. Om de hand te houden aan de goede naleving der voorwaarden werd de linker-Rijnoever door de geallieerde troepen bezet. De kosten waren natuurlijk voor Duitschland. Een was er, die weinig waarde aan al deze vernederingen van tijdelijken aard hechtte, t.w. maarschalk Foch. Hij wilde de Fransche grens verlegd zien naar den Rijn dan eerst geloofde hij den erfvijand in toom te kunnen houden. Maar de politici wisten beter, en tengevolge van de onderlinge jaloezie kreeg Foch zijn zin niet. Wij kunnen de bepalingen van de vredesver-^ dragen met andere mogendheden hier niet nagaan, doch moeten volstaan met de vermelding, dat Oostenrijk, door de stichting van de Tsjecho- Slowaaksche Republiek, door de vorming van het koninkrijk Joego-Slavië, door belangrijken gebieds- afstand aan Italië, verminkt werd tot een kleine Bondsrepubliek, die, volgens uitdrukkelijke bepa ling, nooit met Duitschland mag vereenigd worden. Ook de overige bondgenooten, vooral Hongarije en Turkije, werden ten koste der overwinnaars tot gebiedsafstand gedwongen. Zoo wijzigde de vrede van Versailles de staten- kaart van Europa grondig. In plaats echter, dat de volkeren elkander de hand der verzoening reikten, stonden zij verbitterder dan ooit tegenover el kander. Weldra bleek, dat er van de schoone leuzen, waaronder de oorlog geëindigd was, niets zou overblijven en het geloof, dat den wereldkrijg 19141918 tot den laatsten verklaarde, is, helaas, ondanks het werken van millioenen oprechte vredesvrienden, ijdel gebleken. Alvorens in een slotartikel den Europeeschen toestand na 1918 na te gaan, willen wij eerst nog een korte herinneringsbijdrage schrijven, gewijd aan „Nederland tijdens den oorlog". Hij hebben ons in deze artikelenreeks zooveel mogelijk van getallen en cijfers onthoudende volgende mogen echter niet ontbreken. Aan de zijde der Geallieerde Mogend heden file Ver. Staten inbegrepen) sneuvelden 6.938.519 manschappen; zwaar gemond toerden 3.437.740 soldaten; licht gemoml toerden 8.516.497 strijders, terwijl liet aantal gevangenen en vermisten bedroeg 4.653.522. Voor Duitsch land. Oostenrijk- Hongarije, Turkije en llulgarije samen ma ren deze getallen respectievelijk: 3.060.252; 2.857.772; 5.485.5421.330.078. liet totaal tier directe en indirecte oorlogskosten van beide partijen mttrdl geschat op onge veer 340 milliard dollars. Potncaré met den stichter van 't Joego slavische koninkrijk Patschioch die later door Kroaten werd vermoord.) De zegevierende Amerikanen, door wier tas schenkomst de oo. log door de Europeesche Entente werd gewonnen, trekken Parijs binnen. In Duitschland brak een periode van bloedige onlusten uit; een oogenblik scheen het, of ook daar een communistische republiek zou gevestigd wor den. Doch de socialisten en burgerlijke midden partijen behielden de overhand. Te Weimar kreeg in het begin van 1919 het Duitsche volk een zeer democratische grondwet. Ebert werd de eerste Rijkspresident. Inmiddels kwamen de leiders der Entente te Parijs en Versailles bijeen om de vre desvoorwaarden, aan de Duitschers en hun bond genooten op te leggen, te bespreken. Al spoedig bleek, dat er groote oneenigheid tusschen Lloyd George, Clemenceau, Wilson en Sonnino heerschte. De Amerikaansche president scheen volstrekt niet tegen zijn „vrienden" opgewassen. Wilson's ideaal „De Volkenbond" bleek maar op zeer betrekkelijke wijze verwezenlijkt te zullen worden. 7 Mei 1919 werden de Duitschers uitgenoodigd de eigenlijke vredesvoorwaarden in ontvangst te komen nemen. Zij waren van dien aard, dat de voorzitter der Duitsche delegatie, graaf von Brockdorff-Rant- zau, zich niet bereid verklaarde zulke voorwaarden aan zijn regeering voor te leggen. Ook Rijkskanse lier Philip Scheidemann wilde van geen „Gewalt- ftieden" hooren. Doch de meerderheid van den Rijksdag (Socialisten en Centrum) besloot zich bij het onvermijdelijke neer te leggen. 28 Juni 1919 werd de vrede in de Spiegelzaal te Versailles, waar in 1871 het Duitsche keizerrijk was uitge roepen, geteekend. Zonder een woord te zeggen op de korte rede voering van Clemenceau schreden de Duitsche afgevaardigden Hermann Müiler en Dr. Bell naar de tafel en zetten hun handteekening. Daarna onderteekenden de vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland, Italië en Amerika. Het was de bedoeling geweest, dat alle afgevaardigden met dezelfde pen zouden teekenen. De Duitsche heeren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 6