VRIJDAG StPIfcMBLR 193-1 er voor den innerlijken mensch, een ezel en paardjes draven het strand op en neer met hun jeugdigen last. Aan de binnenzijde der duinen scharen zich houten seizoenhuisjes. Verderop is een terrein voor tenten beschikbaar gesteld door het polderbestuur, welk kamp zich in een groeiende belangstelling mag verheugen. Van over de Schelde zelfs komen de jonge trek kers hier hun tenten opslaan aan een strand, dat ze boven Vlissingen, Koudekerke en zelfs Vrouwen polder verkiezen. Uit Knocke zelfs komen de badgasten te voet over het historische Swin, om hier een middag van gezellige rust te zoeken in een natuurlijke omgeving, om 's avonds weer terug te keeren naar de mon daine badplaats met haar lichtend nachtleven van danspaleizen en casino's. En dan ligt Cadzand weer verlaten. Het enkele silhouet van een kampeerder, dat met een duintop is samengegroeid, staart peinzend in de wisseling van golven, schuim en het wazige lichten van^een donkere zee. Zoo is nu nog het Zeeuwsch-Viaamsche bad leven. Maar binnen afzienbaren tijd zullen ook in Cad zand de duinen slechts nog dienen als onderbouw voor breede boulevards, het rhythmisch gezang der golven zal worden gecorrigeerd door de opwindende klanken van foxtrot en tango en het wondere lich ten der zee zal verloren gaan in het uitbundige licht der stralende hotels. En dan rest niets ons meer van een sportieve uiting van menschen die komen om de natuur, dan de strakke dijken van Perkpoldcr tot Breskens met aan hun voet het spel van menschen en golven, van schorren en meeuwen. tot badplaats uitgekre ten, doch verheugt zich nog niet jn zulk 'n groote belangstelling, als men had verwacht. Een uitzondering vormt Cadzand. Want achter Breskens zijn de forsche dijken overgegaan in een blonde, groenomwoekerde duinenreeks. De mooie, hooge duinen bij Cadzand en het breede strand vormen er een zoo ideale badplaats in den waren zin des woords, dat zij ongetwijfeld als Waar gekampeerd wordt. En 's avonds trekt weer een lange schare per fiets of te voet 't polderland in, gebronsd en gesterkt door zon en zee. Een oude boer staat bij zijn gerijpte tarwe en slaat glim lachend dit nieuwe gade, dat jong eii onschuldig is gegroeid uit een steeds winnende liefde voor sport en hygiëne. Want jong is dit badleven. Nog slechts enkele jaren terug lag de Scheldedijk op Zondagen eenzaam en verlaten. Slechts enkele schapen graasden op de met lamsoor en zeekraal be groeide schorren. De heerschende crisis echter zocht nieuwe wegen voor een goedkoop vermaak in de naaste omgeving in den geest van dezen tijd en stichtte de plaatsen als Perkpolder, Koepel, Koude Polder en Crisisstrand. Zonder vorm van proces werden deze dijkge- deelten tot zwemplaats bevorderd en zoo noodig zorgde de volkshumor voor een passende aandui ding, waarvan bijvoorbeeld de naam „Crisisstrand" bij Bouchoute-haven en met het oog op de wel zeer zuinige kleedij der baders de naam „Paradijs" getuigen. Men leeft er, zooals men wil, vrij en ongestoord. Breskens is door voortvarende burgers officieel En 's avonds ligt het Zeeuwsch- Vlaam- sche strand weer verlaten. (Groede) De maaltijd in van Zeeuwsch- dntngebied Vlaanderen zoodanig een groote toe komst zal tegemoet gaan. De menigte, die reeds nu van heinde en ver komt om op mooie dagen duin en strand te be volken, groeit elk jaar aan. Een enkel badhotel en een wafelkraam zorgen Kampen van Zeeuwsch- Vlaamsch badleven langs de dijken achter Terneuzen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 9