VOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING ONS ZEELAND VOOR DE ABONNÉ'S OP VOOR DE In verband met artikel 9 der verzekeringsvoor- waarden brengen wij ter kennis van onze abonné's, dat onze verzekeringsvoorwaarden zijn gewijzigd en als volgt opnieuw vastgesteld. Art. I. Als verzekerden worden beschouwd alle betalende geabonneerden op Ons Zeeland, die hun woonplaats hebben in het Rijk der Nederlanden in Europa, en voorts aan de navolgende vereischten voldoen a. gedurende minstens 60 achtereenvolgende volle dagen als geabonneerde in de registers van Ons Zeeland zijn ingeschreven b. tusschen 18 en 70 jaar oud zijn c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en vol komen het gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Art. 2. Onder ongevallen, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan, het bekomen van een genees kundig vast te stellen lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken wordt verstaan), den verzekerde onafhankelijk van zijn eigen wil en van den wil van iemand, die bij de verzekering belang heeft, door geweld van buiten af uitsluitend en rechtstreeks toegebracht, met een der gevolgen ais in artikel 3 vermeld. Uitdrukkelijk wordt bepaald, dat geen verplichting tot uitkeering bestaat, indien het ongeval als om schreven in dit artikel niet heeft plaats gevonden in tegenwoordigheid van ten minste twee getuigen, die het ongeval, en de omstandigheden waaronder het plaats vond, hebben zien geschieden. Art. 3. De uitkeeringen bedragen 600 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden de eenige en recht- streeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid tot werken van den verzekerde, waaronder ver staan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel een voet en een hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 600 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk, hetzij binnen uiterlijk driemaal 24 uur na het ongeval. 300 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van een hand of een voet boven een pols of enkel, of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit een oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval terwijl krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van een persoon verzekerd, en om welke reden ook te doen, te zamen nooit meer dan 600 gulden kunnen bedragen en verder Onder de bepaling dat, ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeval de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld en onder bepaling, dat het verlies van voor het ongeval reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bij uitkeering. Aan mijnwerkers, die ondergrondsche werkzaamheden verrichten, wordt voor ongevallen (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden), welke hun tijdens het verblijf onder den grond overkomen, 50% uitbetaald van het verzekerde bedrag der uitkeering, volgens deze voorwaarden vastgesteld. In verband met de omstandigheid, dat het hier geldt een gratis ongevallenverzekering, zal, ingeval van massa-rampen (als mijnrampen, spoorwegrampen, rampen door overstroomingen oft cyclonen veroor zaakt, en dergelijke) terzake van aan verzekerden bij die rampen overkomen ongevallen, het aan rechtheb benden te zamen uit te keeren bedrag nooit meer bedragen dan in totaal 5000 gulden terwijl, indien de geldige aanspraken terzake van die ongevallen in totaal dat bedrag van 5000 gulden overschrijden, deze laatste som ponds-pondsgewijze over degenen, die te dier zake aanspraken kunnen doen gelden zal worden verdeeld. Art. 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Ingeval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen, nadat de noodige inlichtingen zijn verkregen, en het ongeval en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoegen van de Directie van Ons' Zeeland. Art. 5. De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of eenig ander lichamelijk letsel direct of indirect veroorzaakt adoor eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzake lijk was wegens het letsel, waartegen verzekerd is) c. tengevolge, of mede tengevolge van bevalling d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde tijdens het plaats vinden van het ongeval onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zichzelven te dragen of indien een en of ander, bedoeld in de eerste alinea van dit artikel, het gevolg is van de inwerking van warmte (als b.v. bij warmtestuwing en dergelijke), of koude (als bevriezing en dergelijke). e. door zelfverminking of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden, of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, of bij baden of zwemmen g. indien het ongeval te wijten is aan nalatigheid of onvoorzichtigheid van den verzekerde, of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroeringen. Deze voorwaarden verzekeren echter wel tegen ongevallen, veroorzaakt ten gevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging door den verzekerde tot redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Indien een verzekerde geabonneerde in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede), of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer van den dag af, waarop hij ophoudt den abonnementsprijs van Ons Zeeland te betalen, of deze uitgave ophoudt te verschijnen, of de Directie van Ons Zeeland verklaart, de verzekering te doen eindigen, zal alsdan deze verzekering van rechtswege vervallen en krachteloos worden. Van deze verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten a. allen, die zich met de bereiding of het verwerken van, of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro-glycerine, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht ontplofbare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn, of wanneer zij in de nabijheid van licht ontplofbare stoffen (waaronder te verstaan licht ontplofbaar opgevat als een eigenschap der stoffen, ook al bevinden zich de stoffen in eenig omhulsel of andere verpakking) desbewust vertoeven. b. acrobaten, circusrijders en zij, die 'n dergelijk beroep uitoefenen. Bij 'n ongeval, aan abonné's overkomen in een der bovenvermelde omstandigheden, geschiedt dan ook geen uitkeering. Ook verzekeren deze voorwaarden niet tegen en geschiedt geen uitkeering voor verkeersongevallen (waaronder ook te verstaan ongevallen, voorkomende bij het gebruik van een rijwiel, auto of andere, al dan niet mechanisch voortbewogen middelen van vervoer en door aanrijding, door of tegen genoemde midde len van vervoer en ongevallen ontstaan door botsing met, of aanrijding door of tegen mechanisch voortbe wogen voertuigen, o.m. op onbewaakte overwegen en/of ongevallen, ontstaan door den toestand van den weg en verdere ongevallen, veroorzaakt door 't in aanraking komen met genoemde middelen van vervoer). Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Wat ongevallen aan boord betreft, verzekeren deze voorwaarden, voorzoover ze vallen onder die in art. 3 eerste alinea vermeld, doch op uitkeering bij overlijden kan door hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeval door ziekte, kwaal of voorbeschiktheid, waaraan de verzekerde lijdende was op het oogenblik, dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van Ons Zeeland zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeval getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeval, zal de ver zekering tijdelijk zijn uitgesloten met betrekking tot elk nieuw ongeval, dat den verzekerde gedurende dien termijn mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeval overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk worden medegedeeld aan de Directie van Ons Zeeland en indien zoodanige kennisgeving niet binnen 72 uur na het ongeval is geschied, zal geen uitkeering plaats hebben. Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeval aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeval moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven, de voorschriften van den genees heer onafgebroken op te volgen, totdat hij volkomen hersteld is en door den verzekerde moet in 't alge meen alles worden gedaan, wat mogelijk is, om de schadelijke gevolgen van het ongeval te beperken, en zoo mogelijk te voorkomen. In ieder geval moet den geneeskundige van Ons Zeeland toegestaan worden, den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de Directie van Ons Zeeland heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heelkundige behandeling te doen ver strekken, als zij noodig acht. Elk bewijs, hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zal eischen betreffende eenig ongeval op grond waarvan een eisch tot uitkeering werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schrifte lijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeval met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van Ons Zee land schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeval aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbende van rechtswege verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem of den belanghebbende ingevulde aanvraag formulier tot uitkeering, een schriftelijke verklaring van den behandelenden geneesheer, alsmede schrifte lijke verklaringen van twee ooggetuigen, en in geval van overlijden van de doodacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van de Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van Ons Zeeland en slechts na ontvangst van een door den rechthebbende geteekende quitantie, en nadat geconstateerd is, dat de belanghebbende gedurende de laatste 2 maanden regelmatig zijn abonne mentsgelden heeft betaald. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen, uit deze voorwaarden en de geldende verzekering voortvloeiende, of daarmede verband houdende, zullen worden beslist, met uitsluiting van andere eventueel bevoegde Rechters, door den bevoegden Rechter te Haarlem, alwaar voor de uitvoering dezer verzekering domicilie is gekozen, en aan wiens uitspraak partijen, behoudens eventueel hooger beroep of cassatie, verplicht zijn zich te onder werpen. Elk recht op uitkeering krachtens deze verzekeringsvoorwaarden vervalt van rechtswege, en zonder dat eenige rechterlijke tusschenkomst noodig is, wanneer niet binnen twee maanden, nadat door de Directie van Ons Zeeland bij aangeteekend schrijven hem, (haar of hun) die eenige uitkeering, krachtens deze verzekeringsvoorwaarden, pretendeert of heeft gevraagd, is meegedeeld dat niet tot uitkeering wordt overgegaan, de desbetreffende vordering voor den bevoegden Rechter te Haarlem is ingesteld. Art. 8. Het ontvangbewijs van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal in ieder geval volledige kwijting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van Ons Zeeland. Art. 9. De Directie van Ons Zeeland zal te allen tijde het recht hebben deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarin aan te brengen, welke beëindiging of wijziging, door het enkele feit der aankondiging in Ons Zeeland of hare bijlagen van kracht zal worden. Art. 10. Ieder verzekerde dient te zorgen, op straffe van alle recht op uitkeering te verliezen, dat omtrent de(n) persoon, te wiens of wier naam de gratis-verzekering van Ons Zeeland loopt, niet de minste onzekerheid kan bestaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 34